Autor Wątek: Ogrzewanie  (Przeczytany 14137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bart_r

  • Gość
Ogrzewanie
« dnia: 11 Luty 2012, 21:55:24 »
Witam
Mam kilka pytań odnośnie ogrzewania mojego Trajeta
Zaznaczę że mam wersję z klimatronikiem
-czy z tyłu auta (trzecim rzędzie) przy włączeniu klimatronica na tył powinno tam lecieć zimą ciepłe powietrze ? czy klima powinna być wtedy załączona czy wyłączona ?
U mnie jak by nie zrobić zawsze wieje tam zimne powietrze pomimo iż na dworze mróz a ja ustawiem temperaturę na 25 stopni.
-mam u mnie dziwny objaw (tak mi się wydaje) auto nagrzewa mi się stosunkowo długo , przy mrozach ok -15 stopni potrzebuję ok 10 -15 km aby wskazówka temperatury zbliżyła się do połowy a gdy się zatrzymam na ok 5 minut na wolnych obrotach skazówka schodzi praktycznie do zera – co może być powodem nie trzymania temperatury ? cały czas używam wtedy ciepłego nawiewu i co zauważyłem że ustawiając nawiew na kierowcę i pasażera to z lewego i środkowego nawiewu leci ciepława powietrze natomiast z nawiewu prawego przy bocznej szybie to powietrze jest dużo chłodniejsze , z tyłu to już w ogóle tak jak pisałem wcześniej tylko zimne powietrze leci przez co nagrzać to auto to nie taka prosta sprawa. Wracając do opadającej wskazówki temperatury zauważyłem że jak całkowicie wyłączę nawiew to na postoju opada ona znacznie wolniej ale też zejdzie praktycznie do zera. Bardzo proszę o pomoc jak to u Was wygląda ? Zastanawiam się nad wymianą świec we wstępnym podgrzewaczu płynu chłodniczego i ewentualnie wymianę termostatu ale nie wiem czy to pomoże no i za bardzo nie wiem gdzie znajduje się termostat – proszę o jakąś wskazówkę.
Pozdrawiam wszystkich.

majchrzok

  • Gość
Ogrzewanie
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Luty 2012, 22:51:16 »
kolego wyprzedziłeś moje pytanie. mam idealnie to samo odnosnie i nagrzewania się silnika jak i klimy do 3 rzędu siedzeń. z tyłu raczej jest tylko klima bo również sprawdzałem na wszystkie sposoby czy leci ciepełko z tylnych nawiewów.. u mnie ( automat) przy delikatnej jeździe auto nawet nie osiąga nawet 1/4 skali na wskaźniku temp także myśle że to taka przypadłość trajeta...

erzetjot

  • Gość
Ogrzewanie
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marzec 2012, 18:21:17 »
Mnie silnik nagrzewa się w około 3 min. podczas jazdy.
Na postoju jak i w jeździe włącza sie jakiś mechanizm i brzmi jak turbina lądującego samolotu. Jeden mechanik powiedział mi że to podgrzewanie postojowe
Nie wiem czy ten mechanizm był zakładany seryjnie, ale warto sprawdzić może po prostu nie działa.
A odnośnie tylnego nawiewu to też mam tylko zimne, w końcu to AC-REAR

majchrzok

  • Gość
Ogrzewanie
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Marzec 2012, 20:09:03 »
Cytat: erzetjot
Mnie silnik nagrzewa się w około 3 min. podczas jazdy.
Na postoju jak i w jeździe włącza sie jakiś mechanizm i brzmi jak turbina lądującego samolotu. Jeden mechanik powiedział mi że to podgrzewanie postojowe
Nie wiem czy ten mechanizm był zakładany seryjnie, ale warto sprawdzić może po prostu nie działa./quote]
gdzie to kolego się znajduje i dokładnie w jakich warunkach sie to uruchamia?

Łukasz

  • Gość
Ogrzewanie
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Marzec 2012, 20:21:55 »
Cytat: "erzetjot"
Na postoju jak i w jeździe włącza sie jakiś mechanizm i brzmi jak turbina lądującego samolotu. Jeden mechanik powiedział mi że to podgrzewanie postojowe


Możliwe, że masz spalinowy dogrzewacz płynu.

Procedura odpalania na przykładzie ebera d5ws:

Tego typu dźwięk? :-D

Sprawdź czy możesz uruchomić to przy wyłączonym silniku. Jeśli tak to masz kompletne ogrzewanie postojowe. Jeśli nie to masz dogrzewacz silnika, który można mniejszym lub większym kosztem rozbudować do kompletnego ogrzewania postojowego.


[ Dodano: 2012-03-30, 20:35 ]
Cytat: "majchrzok"
gdzie to kolego się znajduje

To zależy od auta. W zupełnie różnych miejscach jest to montowane. Poszukaj czegoś z napisem Eberspacher albo Webasto (to dwaj najbardziej liczący się producenci). Często przy tego typu instalacjach pod maską jest naklejka z danymi takiego ogrzewania (podobna może być również na piecyku/sterowniku pieca.

Postaraj się najpierw dowiedzieć jakiego producenta i jaki model dogrzewacza mógłby być montowany w Twoim aucie. Później sprawdź jak wygląda to będzie łatwiej Ci sprawdzić czy masz to w swoim aucie.

Cytat: "majchrzok"
w jakich warunkach sie to uruchamia?


Jeżeli instalacja jest fabryczna to zazwyczaj komputer uruchamiając taki dogrzewacz bierze pod uwagę temperaturę na zewnątrz i temperaturę płynu chłodzącego. Jakie są to jednak progi to zależy od danego auta.
Możesz zapytać w serwisie albo sprawdzić czy w instrukcji auta nie zostało nic o tym wspomniane.

erzetjot

  • Gość
Ogrzewanie
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Marzec 2012, 22:20:07 »
Cytat: "Łukasz"


Możliwe, że masz spalinowy dogrzewacz płynu.

Procedura odpalania na przykładzie ebera d5ws:

Tego typu dźwięk? :-D


Sprawdź czy możesz uruchomić to przy wyłączonym silniku. Jeśli tak to masz kompletne ogrzewanie postojowe. Jeśli nie to masz dogrzewacz silnika, który można mniejszym lub większym kosztem rozbudować do kompletnego ogrzewania postojowego.


Niestety pilota nie mam, ale to jet ten dźwięk

Mam to mniej więcej z prawej strony auta pod tylnymi drzwiami (bynajmniej  z tego miejsca pochodzi dźwięk).

Łukasz

  • Gość
Ogrzewanie
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Marzec 2012, 23:44:43 »
Cytat: "erzetjot"
Niestety pilota nie mam, ale to jet ten dźwięk

Masz spalinowy dogrzewacz. Fajna opcja, zwłaszcza w zimę. Dogrzewacz może być rozbudowany o kompletne ogrzewanie postojowe co daje możliwość włączenia go na postoju (przy wyłączonym silniku) i wymuszeniu obiegu powietrza w kabinie. Możesz sprawdzić czy masz taką możliwość choć to raczej mało prawdopodobne.

W sumie to zaskoczyło mnie to, że masz taką opcję w Trajecie z 2001 roku ;-)

Cytat: "erzetjot"
Mam to mniej więcej z prawej strony auta pod tylnymi drzwiami (bynajmniej z tego miejsca pochodzi dźwięk).


Dźwięk "ognia" czy "tykanie" w tym miejscu słyszysz? Raczej mało prawdopodobnym jest by piecyk w tym miejscu się znajdował.

mat.jach

  • Gość
Ogrzewanie
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Czerwiec 2013, 12:33:39 »