Autor Wątek: [Atos Prime] [Atos Prime] Sprzęgło - hałas  (Przeczytany 12621 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

colek

  • Gość
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« dnia: 11 Luty 2012, 09:44:14 »
Witam mogłem podłączyć się do innego tematu o sprzęgle, ale postanowiłem założyć nowy. Odpalając zimnego Atosika na mrozie, gdy puszczam sprzęgło i na przykład idę skrobać szybki, zaczyna strasznie chrobotać pod machą. Gdy wcisnę sprzęgło to przechodzi. Na rozgrzanym autku nie ma takich objaw. Ostatnio nawet jak ruszyłem i jechałem wolno na dwójce to po puszczeniu sprzęgła było słychać mocne chrobotanie....... Łożysko oporowe czy jak to się tam nazywa?? Może kwestia regulacji?? Czy koniec sprzęgła?? Dziś pójdę i odpalę go przy otwartej masce i jak się zacznie spróbuje delikatnie poruszać regulacją i zobaczyć czy to coś zmienia....!
Może macie podobne objawy?
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 12:12:27 przez Brt »

Offline jergar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 71
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Luty 2012, 12:32:51 »
Ja miałem podobne objawy na 1,2,3 bardzo głośne chrobotanie, na wciśniętym sprzęgle cisza. Remont skrzyni biegów pomógł , wymiana łożysk na wałku sprzegłowym a przy okazji komplet sprzęgła i łożysko oporowe . Mechanik skasował 2200zł za całość , działo się to u mnie już przy 90000km przebiegu tylko że tym wozem jeżdziła cała rodzinka 4 osoby. Pozdrawiam Jurek :roll:

Vanitum

  • Gość
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty 2012, 16:14:45 »
Zgadza się. Ja również obstawiam śmierć skrzyni biegów. Może nie nagłą, ale zbliżającą się. polecam albo zacząć zbierać na remont skrzyni, albo na rozglądać się za inną na allegro.
Ja na takim chrobotaniu przejeździłem ok 20-30 tys. km. Tyle że mój Antoś ma obecnie przebieg prawie 180 tys. W moim przypadku mechanik (znajomy) wziął 400 zł za zamianę skrzyń biegów. Skrzynię udało mi się trafić razem z nowym silnikiem (w porównaniu z moim 90 tys. przebiegu to jak nowy) za niecały tysiąc.
Jeśli chcesz przedłużyć żywot skrzyni spróbuj wymienić w niej płyn na nieco gęstszy. Będzie trochę trudniej  zmieniać biegi na zimnym silniku ale podobno pomaga.

colek

  • Gość
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Luty 2012, 21:46:27 »
kurcze teraz to mnie trochę nastraszyliście ale może nie będzie tak źle. Puki co po chrobotaniu nie ma śladu ale na zimnym dwójka na wprost wchodzi z lekkim oporem czego nigdy też nie było, więc  puki nie złapie temperatury dwójkę wrzucam przechodząc przez luz i daje chwile aby synchronizator zdążył zadziałać. Olej w skrzyni wymieniałem w listopadzie ale nie pamiętam jaki :( . Mój atosik ma przejechane 114000 km

Waldi

  • Gość
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lipiec 2012, 21:37:17 »
siemka panowie

kilka pytan w temacie

ruszam z 1 i dosyc szybko rozpedzam auto, wysokie obroty, okolo 30km/h na liczniku, czasami nie moge wrzucic 2

przed chwila uslyszalem na rozgrzanym silniku, cichutkie terkotanie pod maska, cichsze niz wiatrak chlodnicy, po wcisnieciu sprzegla terkotanie ustaje, puszczenie - uaktywnia

skrzynia umiera? silniczek krokowy? olac to?

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lipiec 2012, 23:03:18 »
To oznaka padającego już powoli łożyska wyciskowego sprzęgła.
Szykuj się na wymianę sprzęgła.

Witek

  • Gość
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sierpień 2012, 23:01:06 »
U mnie też występuje coś takiego ale raczej dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów. Słyszę chrobotanie jak samochód stoi na luzie, a po wciśnięciu sprzęgła chrobotanie zanika - ale to bardzo cichy chrobot.

tomecom

  • Gość
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Sierpień 2012, 14:58:01 »
Witam,

też tak mam w swoim Atosie, ale tylko zimą. Prawdopodobnie chodzi o rozszerzanie i kurczenie się metalu z powodu temperatur. Gdy jest ciepło nie ma tematu, natomiast chrobotanie pojawia się zimą. W historii auta wymieniałem sprzęgło raz na zamiennik z II linii produkcyjnej Hyundaia, teraz ma przejechane niecałe 77000. Może rzeczywiście coś się zaczyna kończyć skoro drobne różnice w objętości metalu wywołują ten dźwięk, natomiast jeżdżę już z ta przypadłością drugi rok i sprzęgło jest jeszcze w dobrym stanie.

Witek

  • Gość
[Atos Prime] Sprzęgło - hałas
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Wrzesień 2012, 14:53:11 »
Atos u mechanika...
Zużyły się łożyska w skrzyni biegów. W ciągu tygodnia zaczęły być bardzo wyraźnie słyszalne, zrobiłem 300 km i trzeba było jechać do mechanika bo strach było już się nim poruszać. Zdecydowałem się na sam remont skrzyni (wymiana tych łożysk), z wymiany na używaną skrzynię zrezygnowałem. Z ostatniej rozmowy z mechanikiem dowiedziałem się, że sprzęgło jest w dobrym stanie i obejdzie się bez jego wymiany. Jaka będzie kwota - duża, najprawdopodobniej 1/4 wartości samochodu...  :cry: ale czego się nie robi...