Autor Wątek: [Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?  (Przeczytany 24331 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

slaw

  • Gość
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Styczeń 2014, 09:12:01 »
Cytat: "volcan"
Ile płaciłeś?

OT. Przypuszczam, że pewnie mijamy się na drogach Jaworzna co jakiś czas ;)


Robiłem kompleksowo;rozrząd,filtry,tuleje i gumy w przednim zawieszeniu i świeczki, zapłaciłem nie całe 2 tys.
Daj namiar na Twój warsztat.

keller

  • Gość
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Luty 2014, 11:29:21 »
Wczoraj wymieniłem świece. Poszło w miarę bez problemu, chociaż dostęp jest beznadziejny. Trzeba było jedynie nieco oczyścić otwór po starej świecy. Usługa wymiany 100zł, Świece z NGK 110zł sztuka.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Luty 2014, 13:10:01 »
Masz młode auto, możliwe że już kiedyś były wymieniane świece, chyba, że jesteś pierwszym właścicielem. Inna sprawa to też jak były montowane poprzednie świecie, jeśli na sucho, bez grama smaru na długości świecy i gwincie to są spore szanse na urwanie, zresztą, nigdy nie zaszkodzi co jakiś czas, raz na rok, wykręcić, nasmarować i wkręcić.

Offline doc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 118
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Listopad 2016, 18:31:10 »
Odgrzewam temat. Jadę jutro oglądać rokujące Santa Fe 2005. Przycisnąłem właściciela i puścił farbę, że świece żarowe do wymiany.

1. W związku z tym 2 pytania - czy wymiana to taki problem, że należy odpuścić w ogóle to auto?

Jest w regionie Kraków/Śląsk ktoś, kto to dobrze i niedrogo ogarnia?

2. Jak odróżnić (na zimnym silniku), czy problemem są tylko świece, czy np. wtryski i uszczelniacze też?

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Listopad 2016, 17:49:50 »
Nie wiem, czy to Ci się jeszcze przyda doc, ale:
ad.1: Wymiana świec to nie problem jeśli nie są zapieczone. Jeśli są to jest problem. Jak się świeca urwie, to jest to duży problem.
ad.2: Nie odróżnisz tego za bardzo na zimnym. Ale przy obecnych temperaturach po nocnym postoju uszkodzone świece w CRDI objawiają się problemami z rozruchem, nierówną pracą silnika przez kilka do kilkunastu sekund oraz gęstym, białym dymem z rury wydechowej. Zapach dymu ostry, nieprzyjemny,"gryzący".
Problemy z wtryskami to czarny dym, najczęściej przy dodawaniu gazu w czasie jazdy. Im więcej czarnego dymu, tym gorzej.

Offline doc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 118
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Listopad 2016, 17:57:12 »
Oglądałem dzisiaj to auto, odpalałem go na zimno. Puścił trochę białego dymu, ale niewiele. Przez jakieś 20-30 sekund pracował nierówno, potem się uspokoił.
Kontrolka świec żarowych gasła dość szybko. Nie wiem, czy tam dodatkowo nie ma problemu elektrycznego...

Jeździ OK, chociaż trochę dziwne, że po paru kilometrach dużo lepiej reagował na gaz.
To normalne w starych dieslach?

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Listopad 2016, 19:55:16 »
20-30 sekund telepał :cry: Trochę długo. Przecież nie ma mrozów jeszcze. Teraz sobie pomyśl co by było np. przy minus 10? Możliwe, że padnięte są wszystkie świece żarowe. Jeśli tak to koszt wymiany ok. 300zł. A co do tego dziwnego reagowania na gaz-może zalany jakimś gęstym olejem? Wtedy wiadomo-jedzie swobodnie dopiero jak olej się rozgrzeje. Takie "zamulenie" byłoby normalne w starym dieslu, ale przy sporym mrozie i zaraz po rozruchu. W obecnych temperaturach powinien jechać normalnie. No chyba, że silnik mocno zużyty i nie ma kompresji tylko przedmuchy. Nie wiem... Ile on ma tam na masce przebiegu? To manual czy automat?

Offline doc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 118
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Listopad 2016, 20:05:25 »
200 tys., automat.

A może to jest po prostu kwestia turbiny? Potrzebuje tej chwilki, żeby się rozkręcić?

Offline vanhelsing

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 409
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Listopad 2016, 20:48:19 »
Zależy jaka wersja. Jak 112/113KM to on słabo jedzie "z dołu". Zwłaszcza w automacie.Automat na pewno nie dodaje mu dynamiki  :lol: . Te stare tak mają. Pracują dobrze dopiero jak osiągną temperaturę roboczą. Albo olej dawno nie zmieniany. Sprawdź go dobrze bo ten biały dym może oznaczać uszkodzone świece albo...silnik do remontu. Ale jak "rokujący" to dołożysz trochę kasy na start i będziesz się cieszył fajnym bezawaryjnym wózkiem. Rozumiem, że jeszcze nie kupiłeś i się wahasz?

Offline doc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 118
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Listopad 2016, 21:06:36 »
Tak jest, waham się.

Dokładnie, to była wersja 113 koni z turbiną starego typu.

Tego dymu było mało. Równie dobrze to mogła para być, bo nie był gęsty.

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Wymiana świec żarowych .... problemy ?
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Listopad 2016, 13:01:33 »
W tą nierówną pracą jest różnie. Ja też tak mam. Świece wymieniłem na nowe i dalej to samo. Żadnych innych problemów przez 4 lata. Jak poczekam około 15 sekund od przekręcenia zapłonu do uruchomienia rozrusznika to odpali i chodzi równo. Ja zaraz po zgaśnięciu kontroli świec to chwile pracuje nierówno. Pomimo, że kontrolka zgaśnie to świece dalej grzeją. Jak silnik zimny to około 30 sekund i po odpaleniu jeszcze kilka minut.