Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie  (Przeczytany 10510 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Astrin

  • Gość
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« dnia: 25 Wrzesień 2015, 09:14:46 »
Witajcie wszyscy,

Problem z pozoru błahy ale i zastanawiający gdyż innych usterek nie wykryłem jak narazie. Zakupiłem i20 z 2010, używane, wszystko jak śmiga aż miło, jedyny kłopot to ta nieszczęsna data i godzina. Ustawiam ją w jedynym możliwym i przeznaczonym do tego miejscu. Wszystko się pięknie zapisuje po czym przy ponownym uruchomieniu silnika data i godzina wraca do: 01/01/2001...Co ciekawe czytałem o podobnych przypadkach, inne marki, jednak tam problem dotyczył też kanałów w radiu które również nie były zapamiętane...U mnie radio zapisuje stacje normalnie.

Jakieś pomysły ?
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:08:32 przez Brt »

Offline apikus

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 538
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Wrzesień 2015, 11:39:59 »
Czy masz automatyczne ustawianie daty?
Czy zostawiasz zawsze na jednej stacji radiowej przy wyłączaniu radia, czy dzieje się to na różnych stacjach?

Astrin

  • Gość
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Wrzesień 2015, 12:02:49 »
Nie mam automatycznego ustawiania daty, mam przyciski: SET oraz góra i dół. Zobaczcie na zdjęcie, środek deski rozdzielczej to miejsce ustawiania daty i godziny. Na panelu gdzie wyświetla się również TRASA A i B...Radio tutaj nie ma raczej nic wspólnego, bo jak napisałem, radio ustawiam z panelu radia i zapisuje normalnie stacje i nie traci pamięci. Tutaj chodzi o godzinę i datę na tym małym wyświetlaczu.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Wrzesień 2015, 17:08:55 »
Sprawdź wtyczkę M12 przy zegarze na pinie 10 stale powinno być napięcie.



Ewentualnie zostaje bezpiecznik ale wtedy nie działałyby inne odbiorniki.


Astrin

  • Gość
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2015, 12:01:45 »
Kosmos2011 - dziękuję za poradę ! Jak rozumiem można to zrobić we własnym zakresie ? Ale ja jestem kompletnym laikiem więc obawiam się że czeka mnie wizyta u mechanika, choć domyślam się że może i okazać się że ASO będzie konieczne. Jak myślicie, ile to będzie kosztowało ?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień 2015, 16:58:29 »
Jak widać sam zegarek jest przykręcony. Więc trzeba ściągnąć ramkę dookoła zegarka, na filmie przykład jak to trzeba zrobić. Nie musisz jechać do ASO wystarczy dobry elektryk samochodowy.





Astrin

  • Gość
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Wrzesień 2015, 12:27:51 »
Z tego co widziałem na schemacie bezpiecznik 10A odpowiada też za inne rzeczy. Trochę to nielogiczne bo radio trzyma kanały. Ale nie działa również, pomimo sprawdzenia żarówki, lampka na środku kabiny jak i podświetlenie przycisku podgrzewania szyby. Uważasz że to wszystko może się łączyć ze sobą ? Czy w tym momencie mówię już o dwóch kompletnie innych rzeczach ? Dodatkowo zapytam co zrobić z tym pinem 10. Rozumiem że ma być tam stałe napięcie. Jednak po oględzinach stwierdzam że nikt od nowości auta tam nic nie gmerał...Czyżby się coś tam ukruszyło ? Bądź trzeba to właściwie podpiąć ?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Wrzesień 2015, 18:42:18 »
Cytat: "Astrin"
Dodatkowo zapytam co zrobić z tym pinem 10. Rozumiem że ma być tam stałe napięcie.


Napięcie ma być stale jeśli tak nie będzie to trzeba szukać awarii przed tym miejscem.

Lampka w kabinie też jest na tym samym bezpieczniku.

Astrin

  • Gość
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Wrzesień 2015, 18:47:33 »
Dziękuję!  Napisał bym na PW ale niestety nie dochodzą do Ciebie wiadomości. Pozostaje jeszcze wykryć brak podświetlenia/ zielonej diody na przycisku do ogrzewania szyby.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Wrzesień 2015, 19:18:43 »
Cytat: "Astrin"
Pozostaje jeszcze wykryć brak podświetlenia/ zielonej diody na przycisku do ogrzewania szyby.


Wymień żarówkę.

Astrin

  • Gość
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Wrzesień 2015, 20:41:16 »
Może i jestem laikiem...Zrobiłem to na samym początku, nie działa ;)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Wrzesień 2015, 21:36:03 »
Bezpiecznik z prawej strony (od tylnej lampy przeciwmgłowej) włóż w miejsce tego z lewej.


Astrin

  • Gość
[i20 PB] Problem z Datą i Godziną w aucie
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Październik 2015, 04:23:03 »
 

Dodano: 2015-10-06, 04:23
Muszę odkopać ponownie wątek. Od razu zaznaczam że nie są to żarówki bo to sprawdziłem od razu i tutaj nie tkwi żaden problemów. Dlatego staram się wszystko bardziej uszczegółowić licząc na pomoc z Waszej demony koledzy. Jeżeli nie...Cóż czeka mnie niestety wizyta u elektryka, ASO...Innej kompetentnej osoby.

1. Podgrzewanie tylnej szyby, początkowo twierdziliśmy że to tylko dioda ale tutaj nie działa całe ogrzewanie. Stąd ani dioda nie świeci ani nie ma żadnej reakcji ze strony auta.

2. Nie działa podświetlenie bagażnika, żarówki sprawdzone ale nie świeci.

3. Lampka na podsufitce, na środku, nie działa. Mam wersję 3-drzwiową.

4. Zapalniczka w aucie nie reaguje tzn. odskakuje po wciśnięciu. Nie zostaje w środku i się nie grzeje. Sprawdziłem ale nie jest ani wygięta ani nic podobnego.

5. I oczywiście ta nieszczęsna data i godzina. Sprawdziłem piny i bezpieczniki. Wszystko jest dobrze podpięte, prąd sprawdzony a mimo to...Nie trzyma pamięci.

6. Co najciekawsze, zakładając pokrowce na siedzenia odkryliśmy że pod siedzeniami jest instalacja do podgrzewania foteli, a kable są poprowadzone. Jednak jak mniemam w tej wersji - Classic nie jest to standardowe wyposażenie. Nie ma przycisku odpowiadającego za podgrzewanie tych foteli a instalacja podłączona istnieje.

Drodzy Forumowicze, gdyby chociaż ktoś naprowadził mnie na jakiś trop. Jakieś schematy, jakiś punkt zaczepienia...Tak aby można było spróbować zrobić coś własnymi siłami, jeżeli faktycznie nic nie uda się zrobić to pozostanie po prostu udać się do ASO tudzież elektryka. Mimo to proszę po raz kolejny o pomoc. Jestem w stanie dołączyć zdjęcia bądź inne rzeczy w celu usprawnienia pomocy.