Autor Wątek: [i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R  (Przeczytany 22663 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline grzekrys83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 146
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« dnia: 22 Wrzesień 2015, 10:44:11 »
Witam.
Szukałem po forum, ale nie znalazłem podobnego problemu.
Czy też macie / mieliście problem z ciężko wchodzącymi biegami 1 i R?
Zdarza mi się to częściej jak na dworze jest zimno i na włączonym silniku.
Jak jest zimno i silnik wyłączony, to działają bez problemu.
Również w lecie nie ma tego problemu.
Jest to dość specyficzne.
Byłem w serwisie, ale jak na złość wówczas wszystko działało.
Może ktoś podpowiedzieć gdzie szukać przyczyny?
Auto: i30 CW (Pierwsza generacja po FL) 2010r. 1.6 CRDi 116 KM

cinek1

  • Gość
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2015, 14:42:36 »
Dajcie znac jak sie wyjasnila sprawa moze ktos byl z tym w aso i cos zdzialali

Offline grzekrys83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 146
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Październik 2015, 07:59:03 »
Gdzieś mi się obiło o uszy, że może to być problem z wysprzęglikiem. Czy jakiś większy specjalista może się wypowiedzieć, czy to może być to?

cinek1

  • Gość
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Październik 2015, 10:01:56 »
No moze byc i wysprzeglik ciekawe czy w razie w maja jakis poprawiony skoro broi

Wojtek

  • Gość
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudzień 2015, 16:22:58 »
Mam to samo w i30 CW 1,6 crdi z 2008. Pytałem mechanika. Powiedział, że to mogą być linki w mechanizmie zmiany biegów. Na razie nie naprawiałem ale jest to irytująca a nawet niebezpieczne czasami - jak nie można szybko wrzucić biegu.

Offline fenek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 62
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Grudzień 2015, 12:41:10 »
 

Dodano: 2015-12-09, 12:41
Witam.  To i ja się dopisze do podobnego problemu z taką różnica że u mnie jeszcze 2jka haczy.  Próbował ktoś wymiany oleju w skrzyni czy to coś może pomóc?  Bo gość w Aso w Krk powiedział żeby się do tego przyzwyczaić i że wymiana oleju na nowy może tylko pogorszyć to haczenie. Nie znam się w temacie wejść pytam użytkowników.

Offline Dider

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Grudzień 2015, 12:58:32 »
Kiedyś w Daewoo na problemy z haczeniem biegów pomagała właśnie wymiana oleju. Co ciekawe w moim Matizie wymiana oleju w ręcznej skrzyni biegów na MOBIL ATF 220 DEXRON II pomogła.
Jeszcze można sprawdzić linkę sprzęgła, czy sie od używania nie naciągnęła i ją podregulować. Albo czy jest płyn  hydrauliczny, jeśli jest hydrauliczne sterowanie sprzęgła.

Offline grzekrys83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 146
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Styczeń 2016, 10:38:53 »
Hej.
Wróciły mrozy i wrócił problem z 1 i R.
Może ktoś z Was rozwiązał już problem z ciężko działającymi biegami 1 i R na włączonym silniku?
Podkreślam, że problem jest tylko jak jest minus na zewnątrz oraz na włączonym silniku.
Na zgaszonym nie ma tego problemu.
Proszę o rady, gdyż problem jest dość irytujący.

misieq

  • Gość
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Listopad 2016, 12:51:01 »
Witam, u mnie podobny problem czy  uporales sie grzekrys z ta przypadloscia?
Musze dwa razy czasami wysprzeglic zanim mi skoczyc pierwszy albo wsteczny. Do tego faktycznie nie mam tez plynnego przejscia z jedynki na drugi bieg. Autko w sumie odkupilem niedawno i sie zastanawiam faktycznie czy ten typ tak ma, czy faktycznie cos moze z wysprzeglikiem albo skrzynia ?

Nie twierdze ze zawsze sie tak dzieje ale czasami naprawde jest to irytujace. Na zimnym to zjawisko wystepuje czesciej. W sumie od poczatku jak odkupilem samochod to pytalem sie w autoryzowanym serwisie dlaczego jak wciskam sprzeglo to slychac takie specyficzne ,,sykanie" jak by ktos pompowal pilke. Powiedzial gosciu ze wystarczy tam cos lekko podsmarowac i powinno ustac.. ;/ jak dluzej jezdze to specyficznego sykania nie slychac takze moze i ma racje , ale zastanawiam sie czy aby na pewno wszystko jest ok

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Listopad 2016, 19:03:34 »
Mi też się zdarza ciężko wrzucić 1 bieg. Raczej mniej problemów mam z "R"

Offline grzekrys83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 146
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Listopad 2016, 10:39:10 »
Witam.
Nie uporałem się z tym. W lato nie mam tego problemu. W zimę faktycznie ten symptom występuje.
Nawet oddałem do serwisu w zeszłą zimę. Auto postało przez noc by się przemrozić i stwierdzili ze nie widzą problemu, że wg nich wszystko działa (Hyundai Zabrze).
Zostawiłem to tak jak jest. Fakt, irytujące, ale stwierdziłem, że naprawię jak naprawdę się zepsuje.

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Listopad 2016, 17:51:34 »
Mogę potwierdzić że latem jest lepiej, lżej :) Jak to mówią "ten typ tak ma"

Offline kevin.c

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Listopad 2016, 20:38:29 »
Może się przyda:
Na zaprzyjaźnionym forum "i30 owners club" opisany jest problem z nie wchodzeniem biegów 1+2/R. Oto jedna z możliwych przyczyn:  ruch lewarka do skrzyni biegów przekazywany jest za pomocą dwóch cięgien elastycznych.  
http://epc.japancars.ru/hyundai/#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%3D
Jeśli z czasem któraś z linek wyciągnie się, to może powodować problemy z wyborem biegów. Wspominają także o wymianie oleju.
Tu link org.  http://www.i30ownersclub.com/forum/index.php?topic=42190.0

A ja się podzielę swoim doświadczeniem. Poprzednio jeździłem skodą felicią i również zaczęły się problemy z 1 i R. Z czasem 1/R zaczęły wchodzić coraz trudniej, aż w końcu zamiast do domu dojechałem tylko do mechanika... Okazało się że przyczyną było sprzęgło!. Częściowo popękał docisk sprzęgła zwany popularnie słoneczkiem. Sprzęgło, nie wysprzęglało w 100%, były przenoszone obroty sillnika na wałek skrzyni i to całkowicie wystarczało, żeby utrudnić wbicie 1/R.

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
[i30 FD] Ciężko działające biegi 1 i R
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Listopad 2016, 10:28:14 »
ja wymieniałem kompletne sprzęgło w swoim i30 i nie odczułem różnicy przy wyboru biegu...

Offline wader11

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 33
Miałem to samo
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Grudzień 2016, 13:52:11 »
Ciężko właził mi wsteczny - haczył. Jedynka też z oporami. Wymieniłem wysprzęglik i na razie wszystko lepiej chodzi. Zobaczę czy z czasem problem nie powróci.

Pozdrawiam