Autor Wątek: [i40 VF] Opony zimowe  (Przeczytany 8919 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andy123

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« dnia: 14 Wrzesień 2015, 19:08:17 »
Letnie to rozmiar 205/60 r 16.
Czy zimowe opony o niższym profilu nadają się do założenia ?
Chodzi o rozmiar 205 / 55 r 16.

Offline malutki83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
Re: Opony zimowe
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Wrzesień 2015, 19:27:02 »
Przerabiałem ten sam temat właśnie do I40 i kwestia jest następująca:
Opony takie można założyć, z tymże należy pamiętać o tym, że auto obniży się o około 1 cm i będzie kilku procentowe przekłamanie na liczniku.
Druga sprawa że jest to rozmiar niehomologowany dla Hyundaia I40, więc w razie jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia drogowego ubezpieczyciel może zakwestionować rozmiar opon.

Andy123

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrzesień 2015, 14:10:18 »
To ważne. Dziękuje.  Jeszcze się zastanowię.

Już teraz wydaje mi się że auto jest niskie przy rozmiarze kół 16.
Pasowałyby bardziej siedemnastki.

Z drugiej strony jeden centymetr to nie tak dużo.

Iktorn

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrzesień 2015, 14:15:54 »
1 cm nie robi różnicy - brak odszkodowania lub odpowiedzialność cywilna już tak.

17" dają jednak sporo niższy komfort na naszych drogach, chyba że jeździ się tylko po nowych drogach (mówię to z autopsji). Zmiana z 16" na 17" moim zdaniem jest nieopłacalna.

Denny4

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Wrzesień 2015, 18:17:54 »
No właśnie .....

A ja zastanawiam się nad 18'' zamiast aktualnych 17'' jakie mam.
Rozmiar 17'' to 215/50R17
Rozmiar 18'' jakie są homologowane to 225/45R18
Opona 18'' niższa o 5mm po obwodzie więc realnie o 2,5mm z wysokości do obręczy.
rożnica już nie taka wielka.
Jedyny problem jaki mnie martwi to kłopot z czujnikami ciśnienia i drugim kompletem felg.
Jednak przesiadka z 16'' już jest bardziel bolesna dla tylnej części ciała  :-D

Iktorn

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Wrzesień 2015, 18:47:12 »
Denny4 mam 17" latem i 16" na zimę. Różnicę czuć, ale nie żebym powiedział że jest tragicznie...no dobra na kanapie z tyłu nie jeżdżę  :mrgreen: Bardziej boli mnie wyższe spalanie latem  :shock:
z 17" na 18" - to jednak mniejszy przeskok. No i pytanie jak tarcze to przeżyją. :-P

Denny4

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrzesień 2015, 19:59:38 »
Tutaj masz rację.
Przeskok jest mniejszy ale gdyby spojrzeć na obwód opony i porównać je ze sobą to różnica jest minimalna.
205/60R16
215/50R17
225/45R18
Jeden cal to 2,54 centymetra czyli między 16'' a 18'' jest 5,08 cm różnicy.
Jak widać w tych trzech rozmiarach profil (wysokość opony) maleje wraz z wzrostem średnicy felgi (wewnętrznej średnicy opony) co powoduje że wysokość całego koła faktycznie wzrasta o 3,58 cm.
Realnie podnosząc samochód o 1,8cm.

Tak naprawdę mamy ogromną różnicę w wyglądzie, trzymaniu w zakrętach i komforcie na nierównościach - na plusy i minusy.
Jednak jeśli chodzi o opory toczenia i spalanie to już inna historia (225 robi swoje)  :-/

Jeśli chodzi o tarcze to nie wiem czy wyłapią różnice. I tak są h...we i do wymiany na Zimmermann-y przy pierwszym biciu.
P.S.
Mówisz że masz 16'' na zimę..
Jak rozwiązałeś sprawe czujników ciśnienia w oponach??
Ja już prawie mam rozwiązanie tego problemu ale jeszcze muszę dodzwonić się w kilka miejsc i dopytać szczegółów technicznych.
Przyznaję że kontrolki na desce z ciągłym komunikatem z komputera nie przeboleję.  :-D

Iktorn

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Wrzesień 2015, 23:54:54 »
Denny4 ja nie miałem czujników w mojej wersji wyposażenia. 16" to u mnie był standard, a ze się mi zachciało ładniejszych,  czyt. większych felg to mam za swoje. Przy 18" w standardzie podobno były większe tarcze z przodu i nie dało się mniejszych felg założyć.
BTW.  Jeździłem w innym samochodzie z kapciami 225 i fatalnie się zachowywał na kolejnach. Leciał  jak po szynach.
A to ze niezależnie od rozmiaru wysokość jest podobna sprawa jasna i oczywista (w rozmiarze homologowanym).

Andy123

  • Gość
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Wrzesień 2015, 20:16:36 »
Cytat: "Iktorn"
1 cm nie robi różnicy - brak odszkodowania lub odpowiedzialność cywilna już tak.


Nie przemyślałem dokładnie.
Masz racje.

Offline marcin_kutno

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 46
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Październik 2016, 09:32:45 »
Jestem zainteresowany kupnem opon zimowych NOKIAN WR D4 205/60R16  92H
gdyż wyczytałem że są ciche, mają świetną etykietę hamowania na mokrej nawierzchni.
Znalazłem je w cenie 316zł
https://oponafelga.pl/opona/nokian_wr_d4_56801.html
Pewnie już bym złożył zamówienie ale zacząłem szukać opinii i natykałem się przeważnie na bełkot marketingowy, przy okazji szukania wiarygodnych opinii znalazłem informację że ta opona nie jest produkowana w Finlandii tylko Rosji.
Specyfikacja oponki fajnie wygląda ale nie wiem czy rosyjska produkcja jest równie dobra jak fińska.
edit:
Właśnie znalazłem całkiem świeży artykuł z 22 września 2016r.
http://wulkanista.pl/nokian-wr-d4/

Offline malutki83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Październik 2016, 11:00:44 »
W zeszłym roku kupiłem komplet takich właśnie Nokianów i po jednej zimie mogę w 100% Ci je polecić, są rzeczywiście ciche i komfortowe.
Przed zakupem też naczytałem się tylu opinii o oponach zimowych że mógłbym książkę napisać, wydaje mi się że wybrałem dobrą oponę na warunki atmosferyczne panujące u mnie na Podhalu.
Co do miejsca produkcji to zgadza się jest to Rosja, ale już od wielu lat Finowie produkują tam opony i raczej nie straciły one wiele na tym.

Offline marcin_kutno

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 46
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Październik 2016, 11:53:19 »
Pojawił się dodatkowy dylemat, w mojej miejscowości  otworzył się vianor
http://www.kutno.net.pl/?pd=szukaj&fraza=vianor&x=0&y=0
Oferują wr d4 w cenie 362zł z założeniem i wyważeniem ( cena regularna 430zł, w niższej cenie dla kilku pierwszych klientów ze względu na otwarcie serwisu)  ale uwaga! jet to produkcja Fińska  nie Rosyjska
Rosyjskie na ceneo najlaniej 316zł
Niby nie duża różnica w cenie ale jednak jest, jak wezmę pod uwagę wyższą cenę to przyjdzie mi zaraz do głowy czy w cenie 360zł w necie nie znajdę lepszych opon innej marki.
Reasumując, im dalej w las tym więcej drzew.
Proszę o szybką radę

Offline malutki83

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 127
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Październik 2016, 12:32:11 »
Wydaję mi się że to zwykły błąd sprzedającego co do miejsca produkcji, szczególnie jak pamiętam z zeszłego roku to produkcja tych opon miała być w Rosji, ale oczywiście mogę się mylić. Ja kupiłem na allegro i było najtaniej wtedy, wymiana kompletu to 60zł. więc bardziej opłacało się dla mnie brać opony bez montażu.

Offline waszek_rmc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1037
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Sierpień 2017, 17:29:34 »
Nie chce zakładać nowego tematu, obecnie posiadam 2 komplety opin i jeden komplet felg. Zimowe po jednym sezonie 215/50/R17 i letnie już po zimie do wymiany w tym samym rozmiarze. Pytanie czy ktoś z was posiada 225/45/R17 ? Czy jakieś drastyczne różnice np w spalaniu odczuje? Szersze ładniej się prezentują...

Offline MD13

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 343
[i40 VF] Opony zimowe
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Styczeń 2018, 10:45:34 »
A tak przy okazji moje uniroyal sprawują się w zimę rewelacyjnie. Jak spadł śnieg przyczepność była rewelacyjna . We wcześniejszej toyocie też miałem wcześniejszą wersję uniroyal i byłem zadowolony. Na hultaju te nowe według mnie są jeszcze lepsze.