Autor Wątek: [i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej  (Przeczytany 13100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline apikus

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 538
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Grudzień 2015, 08:18:41 »
MarcinBrown, zobacz w innym warsztacie zbieżność.
Też myślę, że informacj o felgach to bajka. Ja mam Enzo H w Lancerze od 6 czy 7 lat i nic takiego nie zauważyłem.

MarcinBrown

  • Gość
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Grudzień 2015, 15:18:26 »
Apikus, sprawdzałem na 2 stacjach. Jest wg katalogu. Może po prostu zajechałem te oponki. Nie robiłem rotacji tył/przód a te hankooki to chyba nie jest jakaś wysoka jakość i wytrzymałość. Klocków też jeszcze nie wymieniałem (100kkm) więć nie jeżdze w sensie hamulec/gaz.

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Grudzień 2015, 17:10:20 »
Ja jazdą ostrą zjechałem hankooki przez sezon o 2 mm :)

Offline Nabuknedasar

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 100
Re: [i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Grudzień 2015, 09:28:18 »
Cytat: "MarcinBrown"
Apikus, sprawdzałem na 2 stacjach. Jest wg katalogu.

Troche wcześniej opisywałem problem. Ze względu na "siadanie" zawieszenia, to nawet "katalogowe" ustawienie zbieżności powoduje zdzieranie wewnętrznych krawędzi na przodzie. Trzeba znaleźć dobry warsztat, który "negatyw" w geometrii zawieszenia zniweluje odpowiednim przestawieniem zbieżności - trzeba ustawić nieco bardziej "rozbieżnie" niż podaje katalog. Jeśli odnajdę wydruk z ustawień, to wrzucę zdjęcie, ale nic nie obiecuję, bo nie mam pojecia gdzie to wcisnąłem. Swoją drogą - Hankooki nie są oponami najwyzszych lotów, więc też nieco latwiej się zdzierają. Mam teraz szersze Pirelli i po przestawieniu zbieżności problemu nie ma.

Offline apikus

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 538
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Grudzień 2015, 11:30:35 »
Cytat: "Nabuknedasar"
Mam teraz szersze Pirelli i po przestawieniu zbieżności problemu nie ma.


Mi zżarło Pirelli P6 Cinturato 205/55R16  :mrgreen:  :mrgreen: aż do drutów.
Po ustawieniu zbieżnośći nie ma problemu.

marlech

  • Gość
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Wrzesień 2016, 12:09:50 »
Witam serdecznie  !!!

Odświeżę trochę temat, dzisiaj wróciłem z geometrii kół i kąt WSZ jest poza normą lewy 5,01, prawy 5,00 czy dysponuje ktoś jakie powinny być wartości fabryczne geometrii kół a w szczególności kąta WSZ dla Hyundai i30 CW 2008 r.

kosmos2011 pomóż !

dzięki za pomoc.

misieq

  • Gość
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Październik 2016, 20:29:08 »
Witam, czy w moim Hyundku powinno rowniez oprocz przodu ustawiac tyl? - chodzi mi o geometrie kol. Czy ktos z was ustawial obydwie osie w tym modelu ? Pytam bo gosciu na zbieznosci powiedzial mi ze tyl tez trzeba bedzie poprawic.

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Październik 2016, 21:23:28 »
Wydaje mi się że nie zaszkodzi...;)

[ Dodano: 2016-11-05, 12:19 ]
Przeczytałem cały wątek i nie znalazłem tego co chciałem. Na swoich letnich (zimowe założone) też zauważyłem nie równe zużycie opon. Od kupna auta nie robiłem zbieżności kół czy jak kto woli ustawienia geometrii... Gdzie najlepiej to zrobić, może ktoś zna dobry punkt w okolicach Łodzi...? :)

Offline ravpraca

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 51
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Listopad 2016, 00:46:25 »
To ja napiszę - może się komuś przyda.

Nasze auto od nowości darło przednie opony - tylko z jednej strony.
Doszło do tego, że z jednej strony opony był jeszcze duży bieżnik a z drugiej wychodziły metalowe druty! Auto również nie prowadziło się dobrze. Jadąc po prostej drodze "uciekało" lewo-prawo. Było to ledwo odczuwalne ale jednak było.

Serwis nie potrafił ustawić geometrii i sobie z problemem poradzić. Ostatecznie auto pojechało do centrali Hyundai.
Po miesiącu otrzymaliśmy auto z powrotem plus prawidłowy wydruk z geometri.
Dostaliśmy też przeprosiny i dwa nowe komplety opon (zimowe i letnie).

W większości i30 z podobnego rocznika jak się popatrzy to tył auta nawet nie obciążonego jest trochę niżej niż przód. Jest to wada tego auta. Poprzez tę wadę nie daje się prawidłowo ustalić geometri. Byłem światkiem ustawiania geometrii i jeśli unosiło się tył auta o kilka cm to parametry geometri były na "zielono". Mówię tutaj o
dokładnej geometrii czyli o ustawieniu każdego z kół auta.
Ustawienie samej zbieżności na "nie darcie opon" pewnie pomoże ale nie zapewni właściwego funkcjonowania zawieszenia w tym aucie.

Nam ma szczęście udało się tę wadę na gwarancji usunąć.
Po tej naprawie auto jedzie jak na razie jak po sznurku i stoi idealnie w poziomie.

Wiele razy dzwoniłem i pisałem aby się dowiedzieć co było przyczyną i co wymienili w aucie. Niestety nikt nie chciał udzielić informacji! W końcu się poddałem i do dziś nie wiem co było w aucie poprawione.

Pozdrawiam,
R

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
[i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Listopad 2016, 18:24:34 »
Ja właśnie mam, tzn zauważyłem od jakiegoś czasu że tylne koła bardziej siedzą niż przednie. Przyglądałem się kilku i30 mojej generacji na ulicy, stojących i wygląda że ten typ tak ma...? Szkoda że nie powiedzieli ci kolego co zrobili, ja będę chciał się umówić u swojego mechanika na ustawienie geometrii i chcę mu pokazać to co napisałem wcześniej. U mnie auto jedzie jak po sznurku, nic się nie dzieje, drga. Dopiero teraz zacząłem się interesować oponami szczegółowo bo wcześniej tylko bieżnik na środku orientacyjnie się zobaczyło lub zmierzyło "zapałką" i cześć... Może ktoś się podzieli swoimi spostrzeżeniami lub uporał się z usterką...? Ja napiszę co mi powiedzieli jak będę po "wizycie".

Offline Krys

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: [i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Październik 2023, 17:15:01 »
Witajcie.
Wiem, że wątek stary, ale chyba nie ma sensu zaczynać nowego wątku o tym samym temacie.
Przyłączę się z tą bolączką do Was. I30 CW mam od 2017 i po dwóch latach jakieś małe bicie zacząłem czuć na kierownicy i lekkie bujanie przy wolnej jeździe (0-40km/h). Nie wiedziałem co to i zanim przyszedł moment na sprawdzenie to już było za późno. Opona pękła, dobrze że jechałem tylko koło 60km/h. Był to lewy przód, od wewnątrz przetarta do drutów, a nawet bardziej. Resztę drogi z pracy do domu przejechałem na dojazdówce. Uznałem, że jakieś stare opony były, więc kupiłem komplet nowych w kwietniu 2020 z datą produkcji [1120], więc teraz przejeździły 4 sezon. Jakie było moje zdziwienie, że coś znowu buja autem, jakby znowu coś z lewej strony przód. Obstawiałem coś z zawieszeniem, tylko skromnie mając na uwadze oponę, dlatego chciałem założyć na przód dwie zimówki i się przejechać testowo. Ściągam prawy przód, opona wygląda OK, założona zimówka. Ściągam lewy przód i już jechać na jazdę testową nie muszę, druty na wierzchu  :o . Zbieżność zawsze po ingerencji w zawieszenie ustawiał mi mechanik, który robi praktycznie tylko to i to starą metodą od kilkudziesięciu lat, geometrii nigdy nie sprawdzałem, dlatego jutro jadę popołudniu na geometrie. Dam znać ...

Offline uncjusz

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 8
Odp: [i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Listopad 2023, 22:35:49 »
Krys udało Ci się ogarnąć temat ? U siebie ostatnio zauwazylem ten sam problem przy przekładaniu opon. Kupilem auto z oponami wielosezonowymi więc przez 3 lata jakoś szczegółowo się im nie przeglądałem bo z zewnątrz wydawały się ok. Teraz przed zimna zamieniłem opony tył z przodem i zauwazylem nadmierne zuzycie przednich opon od wewnetrzej strony i zastanawiam się co jest przyczyna. Jesli chodzi o prowadzenie auta to jakiś czas temu zauwazylem delikatne myszkowanie auta podczas jazdy i było to troche męczące więc zaczalem szukać przyczyny ale nic nie znalazlem, na szarpach wszystko ok, brak luzow. Jedynie na sworzniach wahaczy przednich zauwazylem popękane oslony gumowe ale sworznoe nie wykazywaly zadnych luzow więc tak jezdzilem ale teraz zastanawiam się nad ich wymiana.
Krys daj znac jak uporasz się z problemem.

Offline Krys

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 7
Odp: [i30CW] Nadmierne zużycie opon od strony wewnętrznej
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Listopad 2023, 19:50:30 »
Póki co muszę przejrzeć zawieszenie i powymieniać co trzeba i dopiero będę robić geometrię itd. Dam znać