Autor Wątek: [i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny  (Przeczytany 60596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bobekos

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 673
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Czerwiec 2015, 18:52:33 »
Ja nie wiem jakie mam sterowanie w swoim aucie. Jak to sprawdzić bo stoję nad pytaniem czy kupić drogie ledy czy nie...? Denny4

maureliusz

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Czerwiec 2015, 22:07:49 »
Lampkę w podsufitce - mam i ja :-) - pierwszy MOD, aby poprawić sobie humor... z posiadania gołej wersji CLASSIC.






Artur

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Czerwiec 2015, 14:12:33 »
Pięknie. Jestem zazdrosny :)
U siebie wstawiłem tunel z podłokietnikiem. Do lampki się czaję.
Te plastikowe zaślepki w suficie już były? Jakich użyłeś wkrętów?

maureliusz

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Czerwiec 2015, 15:13:02 »
:-) były. To właśnie był stres...czy będą napewno.
Wkręty...dużego Fiata 125P - jakieś mi zostały :-P Byle wkręty, tylko krótkie... i o dobrej średnicy. Może z lampką dostaniesz.

Artur

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Czerwiec 2015, 15:51:27 »
A wiązka elektryczna? Była czy dorabiałeś? Czym wycinałeś otwór? Nożem do tapet? Napotkałeś jakieś problemy przy montażu? No weź rozwiń temat bo to ciekawe  :-)

Denny4

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Czerwiec 2015, 17:59:17 »
Cytat: "bobekos"
Ja nie wiem jakie mam sterowanie w swoim aucie. Jak to sprawdzić bo stoję nad pytaniem czy kupić drogie ledy czy nie...? Denny4


Najprościej to kupić w elektronicznym sklepie najtańszą żarówkę LED i podpiąć w samochodzie. (U mnie w okolicy to LPElektronik)
Prawidłowy objaw to LED zaczyna się ściemniać i gaśnie.
Złe wieści jeśli zaczyna przygasać i po chwili mignie parę razy lub raz i gaśnie.
Wtedy zapomnij o wymianie żarówek.
Bardziej profesjonalny sposób to pomiar napięcia i prądu przy ściemnianiu.
Najlepiej miernikiem wskazówkowym.
Jeśli napięcie jest stałe podczas wygaszania to LED-y będą działać, jednak jeśli napięcie spada stopniowo to nici z tuningu.
Czy to LED za 1,50zł czy za 20zł efekt jest ten sam, więc po co przepłacać ??

maureliusz

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Czerwiec 2015, 21:28:01 »
Pomijam temat PWMa... chociaż zastanawiam czemu PWMem nie można sterować LEDy, a można sterować zwykłe żarówki? Troche dziwne, bo zawsze myślałem, że żarówa jest wolniejsza...

Ale nic wracając do oświetlenia kabiny.

Potrzebne:
- lampka - koszt ok.40zł w necie
- nóż tapicerski
- karton
- pisak
- nie trzęsące się ręce = browarek :-D

1. Pomiar lapmki - gabary zewnętrzny, oczywiście ta część węższa co wchodzi w podsufitkę
2. Robimy szablon na kartonie i wycinamy
3. sprawdzamy czy włazi na lampkę. Lepiej z lekkim luzem niż ciasno.
4. Przykładamy szablonik do miejsca gdzie jest wgłębienie pod lampkę.
5. Centrujemy i odrysowujemy kształt
6. Bieżemy nóż w rękę i ogień. Uwaga! Najlepiej najpier delikatnie wyciąć promienie, a potem odcinki proste. Ostrożnie, aby nie naciąć zbyt dużo... Uwaga na paluchy! - robie na własną odpowiedzialność...
7. Wkładamy lapmkę i przykręcamy.

ELEKTRYKA:
- tu jeszcze kminię. Najproście kubić cienkie kable w elektrycznym i pociagnąc z lampki środkowej w grometce (takiej rurce cienkiej plastykowej karbowanej).
- ja jeszcze myślę jak to zrobić...może znajdę gdzieś wtyczkę, aby nie lutować kabli na stałe

POWODZENIA.

PS. Tak wygląda to w oryginale - jeste dodatkowa plastykowa ramka między otworem i dachem.






Kucharz

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Październik 2015, 09:05:54 »
Odkopię temat. W bardzo krótkim odstępie czasu (a może w tym samym, czego nie zarejestrowałem) przestały mi świecić żarówki: jedna z dwóch przy schowku na okulary oraz ta na środku podsufitki. Obecnie działa mi tylko jedna (przy okularach), która prawidłowo reaguje na on/off/door. Ściemnniacz też w porządku. Czy zatem przyczyną jest wypalenie się pozostałych żarówek, czy może jakiś bezpiecznik lub coś z instalacją? Ze mnie jest dupa, a nie elektryk czy inny mechanik, więc proszę o wyrozumiałość ;) Jeśli to żarówki, to mógłby mi ktoś wskazać, jakie konkretnie warto byłoby kupić?

Denny4

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Październik 2015, 19:08:03 »
1. Jeżeli twierdzisz że jesteś du***, a nie elektryk to udaj się do ASO lub elektryka. Opisz usterkę.
Poczekaj na usunięcie.
Zapłać za materiały, robociznę i ciesz się sprawnym oświetleniem.
Nic prostszego.
2. W innym przypadku otwórz instrukcję obsługi na dziale oświetlenie.
Tam odczytasz jaki rodzaj żarówki jest stosowany.
Kupujesz żarówki w motoryzacyjnym, wymieniasz i masz problem z głowy.

Polecam pierwszą metodę, szybsza i często skuteczniejsza.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Październik 2015, 19:38:49 »
Cytat: "Kucharz"
Jeśli to żarówki, to mógłby mi ktoś wskazać, jakie konkretnie warto byłoby kupić?


Żarówka lampy do czytania map przy pojemniku na okulary typ W5W.
Żarówka  lampy na podsufitce typ rurkowa C10W średnica 11 mm, moc 10W długość 31-40 mmm
Żarówka  lampy bagażnika typ rurkowa C10W średnica 11 mm, moc 10W długość 31-40 mmm
Żarówka lampki nad daszkiem przeciwsłonecznym C5W długość ?

kra

  • Gość
[i30 GD CW] Dokładka przedniej lampy kabinowej
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Październik 2015, 08:29:15 »
Cześć,

Tym razem szukam instrukcji montażu przedniej lampy kabinowej (ze schowkiem, bez szyberdachu), niestety nie znalazłem w podsufitce takiego złącza.

Złącze R01 albo R04:
http://elantra-club.ru/manuals/i30-gd/etm/zoom/index.php?image=../images/egdcv136001er.png


Tłumaczenie opisów złącz:
R01
The lamp overhead console without panoramic sunroof
1. B,  masa
2. R, Smart junction box (fuse- F23)
3. Y, BCM (courtesy light output)
4. L, Courtesy light

R04
1. B, masa
2. -
3. R bezpiecznik -F23 SmartJunctionBox
4. Y BCM(light output)

Pytania na wejściu:
Czy do podłączenia zasilania kable czarny i czerwony?
Co to jest BCM, wyjście courtesy light (może to światełka przy osłonach przeciwsłonecznych)?

maureliusz

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Październik 2015, 12:22:29 »
..hmm cztery posty niżej, chyba jest ten sam temat.

Tak bez oporu to możesz poprostu dwa druty zarzucić do tylnej lapmki i po kłopocie :-D

ale jak rozkminisz te wtyczki... to bardzo chętnie :-P

kra

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Październik 2015, 14:59:58 »
...straszny tu off topic żarówkowy, ale skoro moderator zdecydował o połączeniu tych wątków... to może rozdzielić ten wątek na wątki o lampkach i żarówkach?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Październik 2015, 18:29:49 »
Żarówka jest w lampce.

Może jeszcze założyć osobny temat o kolorach żarówek, producentach itp  :shock:

[ Dodano: 2015-10-20, 18:39 ]


Schemat oświetlenia wnętrza w GD.

http://elantra-club.ru/manuals/i30-gd/etm/zoom/index.php?image=../images/egdsd13929aer.png

R01 (zdjęcie 158) kostka do lampki do czytania map.

http://elantra-club.ru/manuals/i30-gd/etm/zoom/index.php?image=../images/egdcl130027er.gif

Jeśli nie ma kostki R01 to tworzymy ją podłączając do kostki R12 (zdjęcie 162) która jest przy lampce na środku podsufitki.

darek69

  • Gość
[i30CW] Oświetlenie wnętrza kabiny
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Listopad 2015, 17:52:32 »
Witam, posiadam i30 z 2011 1,6 CRDI, 90 KM, w dniu dzisiejszym założyłem lampkę kabinową ze schowkiem na okulary, dzięki waszym opisom, i wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt że lampki nie gasną tak jak gasła wcześniej centralna przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, tylko dopiero po przekręceniu kluczyka w stacyjce czy użyciu centralnego zamka ryglującego drzwi będąc już na zewnątrz, w innym wypadku świeci się cały czas, chyba że wyłączam ją ręcznie. Użyłem oryginalnych kabli, które kupiłem razem z lampą, połączyłem żółty z żółtym, czerwony z czerwonym i czarny z czarnym, bardzo proszę o pomoc, nie wiem co mam robić, próbowałem rozłączyć żółty kabel, ale to nie pomogło, bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.