Autor Wątek: Problem z grzaniem sie kabli masowych  (Przeczytany 3967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adam1684

  • Gość
Problem z grzaniem sie kabli masowych
« dnia: 01 Kwiecień 2015, 16:22:08 »
Witam posiadam  Trajeta 2.0 diesel automat , mam problem z grzaniem  sie   kabli  masowych . Na poczatku listopada wymienalem  pokretlo od  biegow  wentelatora  i  zauwazylem  wtedy  ze  jeden  kabel  czarny  sie  grzeje ale  w  sumie  to  zlekcewarzylem    lecz pare  dni  temu  wymienialem  zarowke  H1 i  tez  zauwazylem  ze  kabel  masowy  sie grzeje  i  to bardzo .Sprawdzalem  kabel  masowy  od  akumulatora  wykrecilem  go  przeczyscilem  styki   i  dalej  jest  to  samo  , co  dziwne  on  sie  nie grzeje  nie  wiem  co  jeszcze  moge  zrobic  i   czego  to  jest   przyczyna , kilka  miesiecy  temu  wymienialem  alternator   i  kupilem nowy  akumulator prosze  o  pomoc  i  przepraszam  za  nie  uzywanie  polskich  znakow  ale  mam angielska  klawiature. Pozdrawiam

kedar33

  • Gość
Problem z grzaniem sie kabli masowych
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Kwiecień 2015, 08:20:18 »
Masowy, od akumulatora nie będzie się grzał, choćby z tych cienkich spłynęła już izolacja. Jest gruby i może przenieść bardzo duże prądy. Jeżeli dotykając przewodu masz uczucie gorąca ale możesz go trzymać w dłoni, nie przejmowałbym się tym zbytnio jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Druga sprawa, że ciepło to zawsze strata prądu na przewodzie i mniej go dla odbiornika. Można by przemierzyć pobory na bezpiecznikach poszczególnych obwodów i wiedziałbyś wtedy czy coś faktycznie bierze za dużo czy Hyundai zaoszczędził na przekrojach przewodów. Wentylator na max to zwykle 8-10 A, pozycyjne/drogowe 4-6 A. To potrafi zagrzać "budżetowy" przewód. Ty bardziej, jeżeli księgowy zaprojektuje obwód w którym kilka odbiorników jest zasilanych osobnymi przewodami od strony +, ale z jedną masą tego samego przekroju choć w grubszej izolacji  :lol:

adam1684

  • Gość
Problem z grzaniem sie kabli masowych
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Kwiecień 2015, 17:17:25 »
Ok dzieki wielkie  uspokoiles  mnie  troche .

Offline niebrzydal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Problem z grzaniem sie kabli masowych
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Kwiecień 2015, 18:33:31 »
Śniedzieje masowa zaciśnięta na kablu końcówka przy aku.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
Problem z grzaniem sie kabli masowych
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Kwiecień 2015, 09:13:35 »
Zwykle przewody grzeją się wówczas gdy ich przekrój jest zbyt mały do przenoszonego obciążenia prądowego ale ty nie zmieniałeś tego więc druga opcja to słaby styk. Przewód o którym mówisz - sprawdź jego końcówki, ich mocowanie-zaciśnięcie na przewodzie oraz to jak są podłączone te kable. Jeśli likwidowałeś któreś z kabli masowych to to również może być powodem grzania się omawianego, obciążenie sumaryczne rozkłada się na mniejszej ilości odbiorników.
W moim przypadku kabel "prądowy" podczas demontażu i montażu alternatora osłabił się na swojej końcówce na tyle że izolacja topiła się na nim, sam był gorący.
Pomogło zaciśnięcie nowej końcówki odpowiedniego przekroju z oczkiem i mocne dokręcenie.