Autor Wątek: [Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4  (Przeczytany 8278 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fxt495

  • Gość
Podczas ruszania SantaFe (CM 4WD, 2008 r.) słychać stuk/kliknięcie z okolic silnika. Te okolice silnika określam bardzo lakonicznie bo nie wiem dokładnie skąd ten dźwięk dochodzi. Nieważne czy ruszam na kołach skręconych czy ustawionych na prost. Jeżeli sprzęgło puszczę chcąc uniknąć odgłosu to bez problemu to zrobię ... nie słychać nic w trakcie jazdy (przy wyższej prędkości zmiana biegów). Badałem zawieszenie w stacji diagnostycznej - drążki, gumy, sworznie itd wszystko ok., tarcze hamulcowe i klocki nowe (przy starych hamulcach też stukało). Zwrócił uwagę jeden szczegół, a mianowicie wał napędowy (jest to 4WD) ... obracając go ręką ma ok 1 cm (tak mi się wydaje, może 1,5 cm) luzu i to stukanie (tak mi się wydaje) stąd słychać.
Moje pytanie, jak zachowuje się wał napędowy w tym samochodzie, czy ten "luz" i to stukanie wału to normalne, do naprawienia ... Dodam jeszcze, że podpora wału jest ok, w samochodzie cicho w trakcie jazdy, bez drgań.

Mistrz

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marzec 2015, 22:21:54 »
Luz musi być, łożysko jest na gumie i wał się nieznacznie rusza. Przerabiałem to w SM, mechanik kazał wymienić sprawną podporę z powodu lózów, po czym inny już po wymianie stwierdził że ,,nie miało to sensu bo poprzednia była w dobrym stanie, a od tego jest guma aby luz był".

fxt495

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marzec 2015, 07:44:11 »
Mistrz, dzięki za odpowiedź. Masz racje, luz na podporze wału musi być (luz poprzeczny, całość w gumie). Bardziej zastanawia mnie to stukanie wału i luz współosiowy przy wejściu wału do silnika.

pawel.st.kan

  • Gość
Stuki/ kliknięcia
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marzec 2015, 12:32:27 »
Posiadam napęd na przednią oś, stuki kliknięcia występują prawie zawsze podczas przyśpieszania lub hamowania pedałem gazu. Sądzę że jest to zjawisko normalne, które występuje w samochodach o dużych gabarytach, aczkolwiek nie można wykluczyć luzów np na przegłubach, jeżeli mechanik nie stwierdzi luzów to wszystko jest ok!

Offline javelin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 125
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marzec 2015, 14:34:20 »
Gdy byłem u speców od 4x4 przy jakieś tam drobnej naprawie zapytałem o to zjawisko. U mnie stuknięcie pojawia się gdy auto na jakimś biegu wolno się toczy bez gazu a ja w tym momencie dodam gazu aby przyspieszyć. Spece stwierdzili że: jeździć obserwować, ale to normalne. Suma luzów układu napędowego.

fxt495

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marzec 2015, 20:26:17 »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Woj44

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Marzec 2015, 11:09:12 »
Miałem podobne objawy w moim Santku, okazało się że puka długa  półoś z podporą.Po wymianie (kupiłem w Fox Rzeszów) objawy ustąpiły.Pzdr.

Offline bartimo

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 53
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marzec 2015, 14:55:56 »
Witajcie.
miałem dokładnie to samo zjawisko - stuknięcie podczas ruszania, przyspieszania oraz przy hamowaniu. Winne były przednie przeguby zewnętrzne. Po wymianie wszystko jest ok.

fxt495

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marzec 2015, 19:33:28 »
Woj44, co masz na myśli pisząc "długa półoś z podporą", nie bardzo wiem o co chodzi. Pozdrawiam.

Woj44

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marzec 2015, 13:04:03 »
Masz w aucie dwie półosie:lewą krótką i prawą długą która mniej więcej w połowie długości ma podporę z łożyskiem.Widocznie konstruktorzy uznali że jest zbyt długa aby pracować bez podparcia.Pozdr.

fxt495

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Marzec 2015, 22:09:48 »
Ok Woj44, dzięki.

AsTi

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Czerwiec 2015, 22:38:51 »
Witam!
Posiadam SantaFe z 2006 2.2 diesel, mam pytanko czy jest podswietlony przelacznik ustawiania lusterek bo przelaczniki podnoszenia szyb mam podswietlone.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Czerwiec 2015, 23:30:59 »
AsTi nie jest podświetlony. Na drugi raz popatrz wcześniej tak ze dwie minuty gdzie piszesz post.

szyszkin

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Maj 2016, 09:09:56 »
Odgrzebię kotleta.

Raz na jakiś czas po nocce jak odpalę auto i ruszę to słychać stuki puki (wydaje mi się, że na skręconych kołach) i auto jakby nie chciało przyśpieszyć. Ale po dwóch trzech stukach jest ok. I auto jedzie już cały czas normalnie.

Dzieje się tak tylko przy pierwszej próbie i to rzadko wystąpiło 2-3 razy w miesiącu tylko przy porannym stracie.
Co to kurcze może być. Ciężko mi to zlokaliwać bo nie dzieje się za często.

Michal91

  • Gość
[Santa Fe CM] Stuk/kliknięcie podczas ruszania SantaFe CM, 4WD
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Sierpień 2017, 20:27:43 »
Miałem ten problem i cały czas się odnawia. A mianowicie śruba która dokręcona jest cała półoś luzuje się, wystarczy zdjąć zabezpieczenie odkręcić i ponownie dopieprzyć tą śrubę i ustępuje klikanie stukanie pukanie aczkolwiek robiłem to raz a auto ma przejechane zaledwie 120 tys km.
  Pozdrawiam ;)