Autor Wątek: [Getz] [Getz] Przewód wspomagania  (Przeczytany 3285 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Adamaranth

  • Gość
[Getz] Przewód wspomagania
« dnia: 08 Luty 2015, 12:39:55 »
Witam,
mam taki problem w moim Getz'ie 1.1 padło wspomaganie. Winowajcą okazał się przewód który skorodował. Zamówiłem przewód, jednak okazało się, że to nie ten. Bo to nie ten pierwszy, a ten drugi. I stąd moje pytanie. Czy... wiecie może jak wygląda ów przewód i po jakim numerze go szukać?
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 21:07:03 przez Brt »

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Re: [Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Luty 2015, 19:04:22 »

Offline ehhe

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
[Getz] Awaria wspomagania
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lipiec 2017, 21:26:24 »
Witam,

chciałbym prosić o próbę diagnozy, co mogło się stać w moim aucie. Zamierzam je oddać oczywiście do mechanika, ale nie znam się na tym zupełnie, więc może pomożecie mi zorientować się wstępnie co mogło się przydarzyć oraz ile może kosztować naprawa.

Otóż wsiadłem dziś do auta, udało się przejechać 200 m i zacząłem słyszeć pod maską dziwne brzęczenie. Miałem wrażenie, jakby coś tam wpadło do silnika, albo uczepiło się podwozia i wlecze się po drodze. Nic takiego nie było, postanowiłem zawrócić. Na parking udało mi się już zakręcić z trudem - kierownicę obracało się ciężko. Zaglądam pod maskę i widzę zupełny brak płynu w zbiorniczku na płyn do wspomagania. Są wyraźne, mokre plamy w dolnej części silnika. Samochód odpala, ale w silniku słychać jakby krążenie jakiegoś płynu (to jest taki dźwięk, jak syczącej wody przepływającej w wężu ogrodowym). Dodam, że po uruchomieniu silnika oba paski (ten bardziej z przodu, ale głębiej i drugi bardziej z tyłu, ale wyżej) pracują.

Dodam, że w kwietniu auto miało wymienione rozrząd. Jeszcze przed tą wymianą w silniku coś piszczało w trakcie pierwszych 300 - 500 m jazdy. Po tej wymianie, nadal pasek piszczał, mechanik trochę bardziej go naciągnął, ale w kolejnych dniach pasek znów piszczał na początku każdej jazdy. Jakiś tydzień temu pasek znów został naciągnięty (przez kogoś innego) i piszczenie po ruszeniu ustało. Ale zauważyłem, że piszczenie to pojawia się także przy maksymalnie skręconej kierownicy. Być może jest jakiś związek między naciągnięciem paska rozrządu, między piszczeniem któregoś paska przy maksymalnym skręcie, a dzisiejszą awarią.

Przepraszam za brak fachowego opisu, ale jestem laikiem.

Offline misio

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
Re: [Getz] Awaria wspomagania
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lipiec 2017, 21:36:54 »
Obejrzyj  przewody od wspomagania,  szczególnie ten dolny od strony grodzi (  między silnikiem a kabiną) ,  lubi rdzewieć,  w tym tygodniu wymieniłem taki,  bo płyn uciekł.

Offline ehhe

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
[Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lipiec 2017, 23:28:57 »
Jeszcze takie pytanie - czy bez płynu wspomagania mogę przejechać 2 km, bo tyle mam do warsztatu?

Offline misio

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
[Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipiec 2017, 14:40:06 »
Dolnej płynu (wchodzi ok. 0, 4 l) tylko taki jak zaleca producent,
potem odpal silnik i skręca kołami max w lewo i prawo kilka razy,  dolej płyn ,  i jakoś dojedziesz.

Offline ehhe

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
[Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipiec 2017, 15:57:03 »
Samochód już odstawiłem do warsztatu.
Okazuje się, ze pękł przewód doprowadzający olej.
Niestety to kosztowna naprawa ~ 1000 zł, ale co zrobić ...

Offline misio

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
[Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipiec 2017, 16:20:41 »
Jaki przewód,  jaki olej???!!!  1000zł......???!!!  silnik wymieniasz???!!! Chyba przepłacasz,  dowiedz się  w innym warsztacie....
Mnie to kosztowało 60 zł.  przewód z Allegro go ( za ok.  50 - 100zł. dorobią hydraulicy)  30 zł za olej i 2 godziny roboty ( strasznie ciężki dostęp od spodu do przykręcenia przewodu do pompy). Chyba że wymieniasz pompę,  ale tutateż można taniej. j

Offline ehhe

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
[Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lipiec 2017, 18:19:32 »
Chodzi o płyn do wspomagania.
I rurę, którą ten płyn jest doprowadzany. Coś takiego. Takiego określenia "rura - rurka" użyła osoba, która skontaktowała się ze mną telefonicznie.

Nie wiem czy to o to chodzi, ale to udało mi się wyguglować i cena zbliżona:
http://www.fox.rzeszow.pl/przewod-oleju-ukladu-wspomagania-hyundai-getz-1-1,4,252705,32745

Ponoć ta rurka kosztuje 800 zł.
Różnica jest kolosalna względem tego o czym piszesz. Niestety potwierdziłem już w warsztacie, aby ją zakupili.

Offline misio

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 9
[Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lipiec 2017, 19:36:21 »
Właśnie coś takiego kupiłem za 60 zł. na allegro (cena z przesyłką,  używka jak ta,  teraz to bym uderzył do hydraulika,  aby  zarobił przewód końcówkami z odpowiednim gwintem,  oryginalny przewód to totalna porażka -  nędzna stal) robociznę  wyceniam na max 50 zł.  (zero filozofii). Następnym razem nie postępuj pochopnie,  zbyt dużo za to płacisz.

Offline ehhe

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 12
[Getz] Przewód wspomagania
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipiec 2017, 19:49:27 »
To prawda, zbyt szybko się zgodziłem, ale auto stoi u nich więc tak jakoś odruchowo uznałem, że tak musi być.

Najwyraźniej taka jest rynkowa cena nowej części. Nie wypada mi za bardzo teraz się wycofać, a i jazda do innego warsztatu bez płynu mogła by chyba uszkodzić kolejny element, czyli pompę.