Autor Wątek: [Elantra MD] [Elantra MD] Serwisowanie klimatyzacji w ASO  (Przeczytany 2461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

andyhkp

  • Gość
[Elantra MD] Serwisowanie klimatyzacji w ASO
« dnia: 31 Styczeń 2015, 00:46:11 »
Witam Szanownych Forumowiczów!

W moim autku po roku użytkowania (auto mam od nowości) zauważyłem spadek wydajności klimatyzacji. Objawiło się to niedawno przy niskich temperaturach + deszcze + 3 osoby (przy komplecie jest tragedia). Po wejściu do zaparkowanego samochodu na dworze szyby momentalnie parowały, a załączenie klimy nie dawało takiego rezultatu jak wcześniej - nowe auto, a ja stałem jak sierota ok. 5 min zanim szyby odparowały. Pojechałem do ASO i stwierdzono, że w sumie wszystko jest OK, zaczyna chłodzić (ale różnicę było czuć dopiero po ok. 5 min.). Zrobiono później nawet pomiar powietrza z wentylatorów i było ok. 2 stopni. Nie wiem ile było stopni na hali, ale chcę zaznaczyć, że parę minut wcześniej samochód był również sprawdzany przez ok 15 min. Na moją prośbę pomierzono ciśnienia (niskie ok. 2 bar, wysokie 6 bar). Stwierdzono, że super nie jest (mogłoby być lepiej), ale na gwarancję to się nie kwalifikuje. I jedyne co mogą zrobić to sprawdzić jeszcze ilość czynnika, aczkolwiek ciśnienie nie wskazuje żeby go brakowało. Jeśli już coś będzie brakować, to nie dużo. I teraz to co mnie trochę zaskoczyło: jeżeli czynnika będzie brakować niedużo, np. 30g to ja za to płacę (ok. 200PLN), jeżeli ok 200-300g to zrobią to na gwarancji. Czy spotkaliście się z taką sytuacją, żeby przy aucie na gwarancji płacić za sprawdzenie i uzupełnienie czynnika (w niewielkiej ilości)? Na razie zrezygnowałem, ponieważ się umówiliśmy że jeszcze chwilę potestuję klimę(chociaż to już robiłem).

Nie mniej jednak, jak dla mnie to nie była nawet pełna diagnostyka. I dlaczego miałbym płacić za nią, nawet jeżeli wiąże się to z opróżnieniem układu i ponownym uzupełnieniem. Przy całej sympatii dla serwisanta wydaje mi się to trochę dziwne.

I jeszcze jedno pytanie: czy jest ktoś w stanie zweryfikować te ciśnienia, szczególnie wysokie? Bo tu sam serwisant miał odrobinę wątpliwości.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 12:52:57 przez Brt »

makaronek

  • Gość
[Elantra MD] Serwisowanie klimatyzacji w ASO
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Luty 2015, 23:12:10 »
a mozna spytac jaki serwis?

Agvan

  • Gość
[Elantra MD] Serwisowanie klimatyzacji w ASO
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Luty 2015, 10:32:50 »
Miałem podobną sytuację w moim i30. Klima przestała się włączać, lub włączała się sporadycznie (losowo, bez widocznych zależności od okoliczności). Pojechałem więc do ASO (Kraków, Jasnogórska) i okazało się, że czynnika znacznie ubyło. Po uzupełnieniu wszystko było ok przez mniej więcej miesiąc po czym znowu to samo. Tym razem zrobili diagnostykę (UV) i okazało się, że była mikroszczelina w sprężarce. Nie wiem czy to było uszkodzenie fabryczne czy nie, w każdym razie nic nie płaciłem, wymiana i ponowne uzupełnienie miałem za darmo w ramach gwarancji. Płaciłem jedynie za pierwsze uzupełnienie.
W każdym razie, aby zdiagnozować to musiałem wyczekać na słoneczny dzień żeby silnik był suchy, wtedy mogli poświecić ultrafioletem i znaleźć przeciek.

Pozdrawiam

andyhkp

  • Gość
[Elantra MD] Serwisowanie klimatyzacji w ASO
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Luty 2015, 17:13:08 »
No widzisz, problem jest taki dlaczego mam płacić za uzupełnienie skoro w warunkach gwarancji jest napisane w pkt 2.7, że gwarancja na uzupełnienie czynnika wynosi 24 miesiące, a ja mam auto dopiero 12 miesięcy. Sprawdziłem to dopiero w domu, a nie wierzę, że obsługa hyundai-a nie wie co jest w gwarancji.

Pozdrawia

[ Dodano: 2015-02-06, 17:21 ]
Cytat: "makaronek"
a mozna spytac jaki serwis?


Chyba nie będzie zaskoczeniem dla użytkowników tego forum. Ten serwis to AUTO GT na Połczyńskiej. Czytałem nienajlepsze opinie na temat tego serwisu, ale wychodzę z założenia że czasami ludzie przesadzają w swojej ocenie. Tym razem sam tego doświadczyłem i to przy śmiesznej kwocie. Przy większych kwotach nawet nie chcę myśleć.
Osobiście nie chodzi pieniądze, bo to nie jest duży koszt, ale o zasady jakie ten konkretny serwis stosuje wobec klienta. Nie będę się upierał, jak nie będą chcieli uzupełnić czynnika w ramach gwarancji. Po prostu pojadę w inne miejsce, a ten serwis będę omijał.

Zobaczymy jak to się zakończy - dam znać.



Uzupełnienie wpisu!!! No i jestem już po. Serwis uwzględnił moje zgłoszenie i dokonał uzupełnienia czynnika, którego brakowało jedynie 15g. Aczkolwiek podobno stan, który był przed uzupełnieniem nie przekraczał dolnego progu tolerancji na ilość czynnika. Nie mniej jednak musiałem trochę poczekać na właściwą pogodę i zarówno ja i jak małżonka oboje byliśmy miło zaskoczeni. Klimatyzacja ponownie szybko i sprawnie usuwała z szyb wilgoć.

Pozdrawiam