Autor Wątek: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.  (Przeczytany 3722 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pablohhh

  • Gość
Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« dnia: 08 Styczeń 2015, 10:37:48 »
Witam. Mam pytanie odnośnie wytrzymałości łańcucha rozrządu w Tucsonie. Przymierzam się do zakupu rocznika 2009 w benzynie 80 tys km i nie wiem czy wymieniać rozrząd czy jest to zbyteczne...

Offline waszek_rmc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1037
Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Styczeń 2015, 15:00:23 »
A skąd informacja, że ma on łańcuch rozrządu? Jeżeli masz silnik G4GC to one są na pasku. wymiana na markowych częściach nie jest zbyt ani kłopotliwa ani też kosztowna. zalecane jest wymiana co 6 lat, lub przebieg chyba 120 tys, więc chyba warto pomyśleć o wymianie

Offline seboc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 142
Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Styczeń 2015, 18:03:09 »
Wg instrukcji wymiana paska co 90 tys.

Offline Tomii82

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipiec 2023, 11:04:53 »
W benzynie jest łańcuch co łączy wałki, czy on się jakoś nadmiernie zużywa ?

Offline arapaho

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Sierpień 2023, 22:27:13 »
Tak - jest łańcuch łączący wałki. Ja mam benzynę 2.0 z przebiegiem 260kkm i przy  dodawaniu gazu na niższych biegach coś mi dzwoni. Dźwięk podobny do dzwonienia łańcuszka rozrządu jaki pamiętam z malucha :P I też się zastanawiam czy to nie TEN łańcuch ?!  Jeżeli tak to pewnie taniej wyjdzie złomowanie bo łańcuch trzeba by wymienić razem z zębatkami , które z kolei są na stałe z wałkami. Koszt 1 wałka to min. 2500 więc może się okazać że opłacalność tej naprawy przewyższy wartość całego silnika. Kurde , a rok temu robiłem remont głowicy... Dajcie znać jeśli ktoś wie o co kaman... :D

piejar

  • Gość
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Sierpień 2023, 08:49:14 »
Moim zdaniem niewłaściwe jest założenie że łańcuch trzeba wymieniać z zębatkami. Zębatki się nie naciągają - naciąga się łańcuch i co najwyżej to on hałasuje. Ale oczywiście każdy mechanik wymienił chętnie 2 X 2500 bo ma z tego kasę na częściach choćby

Offline ...kuba...

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 212
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpień 2023, 10:03:23 »
Moim zdaniem niewłaściwe jest założenie że łańcuch trzeba wymieniać z zębatkami. Zębatki się nie naciągają - naciąga się łańcuch i co najwyżej to on hałasuje. Ale oczywiście każdy mechanik wymienił chętnie 2 X 2500 bo ma z tego kasę na częściach choćby
Nie zgodzę się, że jest to niewłaściwe założenie.. Podstawy eksploatacji maszyn się tu kłaniają.. teoria i inżynieria.. rodzaje zużyć współpracujących ze sobą elementów, zwłaszcza, że występuje to mechaniczny rodzaj zużycia - tarcie, zmęczenie... w mniejszym stopniu korozyjne zużycie chemiczne...
Stąd założenie jest jak najbardziej WŁAŚCIWE! ale - jeśli koła zębate nie są zużyte w znacznym stopniu można w tym przypadku pozwolić na dalsze użytkowanie, jednak podlega to indywidualnej ocenie.. w innym przypadku pozostawienie zużytych kół zębatych doprowadzi do szybkiego wyeksploatowania łańcucha.
Stąd wniosek - póki koła mają jeszcze zęby fizycznie można założyć nowy łańcuch - oczywiście będzie to chodziło.. ale pytanie jak szybko dojdzie do zużycia łańcucha w wyniku nieprawidłowego zazębiania się na zużytym kole zębatym.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2023, 10:10:35 przez ...kuba... »

Offline arapaho

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Sierpień 2023, 00:58:00 »
A czy ktokolwiek z kolegów słyszał aby faktycznie coś się działo z tym łańcuchem w stopniu wymagającym wymiany? Może wiecie coś o typowych objawach takiej awarii...
p.s.
Przewertowałem googla i łańcuch można nabyć w cenach od 50-150 zł + drugie tyle za napinacz. W niektórych sklepach występuje w komplecie UWAGA- z jednym kołem zębatym :P .

Offline eweryst

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień 2023, 23:36:03 »
witam, troszkę odgrzeje kotleta.. tez mnie nurtowało pytanie na temat łancucha i zadzwoniłem do ASO w Łodzi. tamtejszy serwis mówi, że łancuch powinno się też wymienić. rozrzad wedlugo producenta co 90tysiecy lub 72 miesiace i.. serwisant zasugerował przy przebiegu jak mój (prawie 200kkm) przy wymianie łancucha zalecane wymiana wariator..

piejar

  • Gość
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Grudzień 2023, 08:24:55 »
Mam diesla więc tym chętniej się wypowiem: 260 kkm i łańcuch fabryczny. Ja nic nie słyszę a to ponoć jest czynnik motywujacy. Ale fakt że mam z produkcji koreańskiej jeszcze. Natomiast turbinę zaczynam już słyszeć ale oleju nie pije. Rozważam regenerację

Offline eweryst

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Wytrzymałość łańcucha rozrządu.
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Grudzień 2023, 15:15:34 »
Z tym "slyszeniem" lancucha tez trzeba brac poprawke. Znajomy mial jap9nca, tez nie bylo slychac, a lancuch prawie juz przeskoczyl na zebach. Niestety slizgi skutecznie potrafia wyciszyc 😉