Autor Wątek: [Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do naw  (Przeczytany 7096 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

santafanta

  • Gość
witam wszystkich, czy ktoś z Was może wie które ustrojstwo jest odpowiedzialne za wpuszczanie ciepłego powietrza z nagrzewnicy do wnętrza samochodu?
Nagrzewnica grzeje ale zdaje się że któraś klapka albo coś podobnego ją blokuje. Objawia się to tak, że od strony kierowcy (mam kierownicę po prawej) leci ciepłe (ale nie tak ciepłe jak kiedyś), z tyłu po prawej leci ledwo ciepłe a z przodu i tyłu po lewej stronie auta leci zimne, czyli o temperaturze z zewnątrz. W efekcie auto nie osiąga normalnej temperatury nawet po dłuższej jeździe

z góry dziękuję za pomoc

Tonny

  • Gość
[Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do nawiewów
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopad 2014, 22:31:20 »
podepnę się pod temat, u mnie z tyłu po bokach wogóle nie leci ciepłe powietrze podczas gdy z przodu w tym samym czasie jak najbardziej tak, czy to gdzieś osobno się ustawia?
Dodatkowo zauważam jak dla mnie dość dziwne zachowanie gdyż np. przy zewnętrznej temperaturze jak teraz czyli ok. 5 stopni, po odpaleniu auta i ustawieniu temp wnętrza na np. 20 stopni auta zaczyna po rozgrzaniu silnika ładnie grzać, po pewnym czasie czuć już w aucie dość duże ciepło, subiektywnie oceniając na pewno 20 lub powyżej po czym układ przechodzi w chłodzenie najpierw bez włączonej klimatyzacji a potem już nawet z włączoną tak jakby doszło do przekroczenia temp. i zaczyna chłodzić aby być w zakresie założonej temp. przez co robi się dość duża huśtawka temp odczuwalnej z nawiewów bo czujnik pewnie widzi to z dużo większą bezwładnością.
Czy też tak macie że układ przestrzela i potem musi chłodzić żeby trzymać się założonej temp.? Wrażenie jest takie jakby algorytm regulacji nie był zbyt dobrze dopracowany.

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 868

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do nawiewów
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Listopad 2014, 17:53:45 »
U mnie powodem tego, że przestawał grzać był brudny wentylatorek od czujnika temperatury wewnętrznej. Rozebrałem, wyczyściłem i jest ok, ale żeby się tak nie angażować wystarczy psiuknąć sprężonym powietrzem w otworki od tego czujnika - proszę spróbować nic nie kosztuje a może pomóc.

Tonny

  • Gość
[Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do nawiewów
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Listopad 2014, 18:10:06 »
wentylatorek od czujnika temperatury?? a co to za konstrukcja? występuje takie coś wogóle w CM ?
hm... a może chodzi o kratkę (szczeliny) za którymi czujnik jest umieszczony?

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do nawiewów
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Listopad 2014, 18:50:13 »
Tak, za tą kratką jest czujnik, a za nim plastikowy wentylatorek, który pobiera powietrze ze środka auta i wydmuchuje pod deskę. Jeśli nazbiera się na nim kurzu to nie chodzi. Wtedy nie mierzy temperatury z wnętrza tylko spod deski rozdzielczej, gdzie jest nagrzewnica. Czym dalej się jedzie tym czujnik cieplejszy i przestaje grzać a nawet włączy się klima.

Tonny

  • Gość
[Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do nawiewów
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Listopad 2014, 21:35:44 »
kurcze to o czym piszesz właśnie dokładnie pasowałoby pod moje objawy, ktoś się orientuje jak jest w CM, gdzie znajduje się ten wentylatorek?

[ Dodano: 2014-11-26, 19:50 ]
a więc rzeczywiście w CM również występuje ów wentylatorek (symbol 97270-3LXXX) i znajduje się za krateczką wentylacyjną nad stacyjką, póki co stwierdziłem że kratka była dość mocno przytkana więc zobaczymy jak teraz wszystko się zachowa po odkurzeniu jej.
Przyświecając w kratkę widać za nią kręcący się wentylatorek więc mechanicznie wydaje się że wszystko z nim OK.
Zobaczymy jak będzie teraz.
Dzięki zkit za wskazówki, nigdy bym nie przypuszczał że są tutaj takie myki z czujnikami i wentylatorkami :)

Hulltay

  • Gość
[Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do nawiewów
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Listopad 2014, 15:55:18 »
Skorzystałem przy okazji z Waszych wywodów i wyczyściłem ten wentylatorek sprężonym powietrzem, różnica w grzaniu na plus:) THX


Tonny

  • Gość
[Santa Fe CM] cieple powietrze częściowo nie dochodzi do nawiewów
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Listopad 2014, 08:23:43 »
dzięki wszystkim za wskazówki,
wychdzi że problem rozwiązany, po wyczyszczeniu i przedmuchaniu kratki od czujnika i wentylatorka już drugi dzień mogę cieszyć się stabilnie działającym ogrzewaniem bez dziwnych akcji z załączaniem chłodzenia
thnx :-D