Autor Wątek: pedał hamulca - regulacja  (Przeczytany 2355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Złośnik

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« dnia: 14 Listopad 2009, 17:03:15 »
Witam Panowie.
Dzisiaj naszła mnie ochoota wyregulowania pedału hamulca, gdyż jak stoi na zgaszonym silniku, podpompuję pedał - jest twardy - ma lekki luz.
Regulacja odbywa się poprzez wkręcenie lub odkręcenie czujnika (niewiem od czego) nad pedałem hamulca z długim gwintem śrubowym.
Podkręciłem (oczywiście tylko do skasowanai tego lekkiego luzu - że ze dwa obroty), zakręciłem przeciwnakrętkę, ruszam i czuję cholercia opór. Od razu wyczaiłem, że opór jest powodowany przez lekko zblokowane szczęki hamulca z przodu i z tyłu.
Kurcze no dwa obroty i tak przesadziłem ?
Może to sprawa tego czujnika - ale od czego on by miał być - namoje oko jest od świateł stopu.
Czyżby przyczyna luzu nie leżała po stronie pedału hamulca tylko już samej pompki ? A może lekko zapowietrzony układ daje właśnie taki efekt ?

wtom

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopad 2009, 17:11:50 »
pedał ma mieć luz!

Złośnik

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopad 2009, 17:29:48 »
Ufff, sorki - dopiero teraz doczytałem manuala.
Roczniki do 2000 - wysokość pedału sprzęgła i hamulca to 190mm
Luz na szpręgle to ok. 6-12 mm
Luz na hamulcu to 3- 8 mm
Kurde - będe musial zmierzyć - ustawić i olać resztę skoro tak serwisówka mówi :)
Ręczny ma trzymać na 7-9 ząbka :)

wtom

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopad 2009, 17:49:50 »
do hamulca masz dwie śruby regulacyjne. 1 to ta co ustala wysokość pedału, druga na ośce serwa ustalająca luz pedału.

Złośnik

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopad 2009, 21:01:57 »
Gdzie na ośce ? Można jakieś fotki ?
A ten czujnik od czego jest nad pedałem ?

wtom

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopad 2009, 22:29:20 »
jutro ci podeśłę, czujnik jest zapewne od stopu :mrgreen:

Złośnik

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopad 2009, 22:58:26 »
Wlaśnie taks ię przyglądałem id ziwne to by było gdyż on i bloku pedał zeby nie poszedł za wysoko i jednocześnie jeśli by byl od stopu to by był zblizeniowy że w miarę oddalania powinien zaświecić się tylko, ze taki czujnik w momencie utraty kontaktu z metalowym elementem przewodzącym (tutaj - ramię pedału) automatycznie zaczyna działać, natomiast by stop się załaczył pedał musi być już wciśnięty na pewną głebokość i już dawno stracić kontakt z tym czujnikiem.
Czujnik jest dwuprzewodowy. Dwa zielone przewody od niego odchodzą.

/A za fotki - dzięki./

Co do tego że się pytam o takie rzeczy, cóż ja się wypowiadam na tematy, które zbadałem w życiu i z jakimi miałem styczność i wiem co i jak sam roozwiązałem. Niestety niektórych rzeczy (z racji tego, że najczesciej nie było po co) nie ruszałem - więc niewiem co i jak.
Ale - mechanikiem nie ejstem więc większość rzeczy po omacku badam....

wtom

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopad 2009, 23:14:56 »
nie mam ze soba dokumentacji bo w robocie gniję :mrgreen: , ale na rysunkach ten niby czujnik którym regulowałeś to jest śruba z przeciwnakrętką do ustalania wysokości pedału. druga śruba w formie nakrętki jest na końcu bolca (trzpienia którego pedał wciska do serwa), ta nakrętka wydłuża/skraca trzpien i w ten sposób reguluje luz pedału. czasami były stosowane czujniki hamulca potrzebne dla skrzyni automatycznej (informujące o wciśniętym hamulcu) ale czy w hundaiu? nie wiem.

Złośnik

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Listopad 2009, 01:07:34 »
Jasne, ale na końcu tej śruby jest czujnik i to z jego korpusu wylazi ta śruba. Odchodzą od niego dwa przewody i idą do umieszczonej nieopodal wtyczki pod deską rozdzielczą.
Sama śruba to to nie jest.
Co do tej nakrętki na trzpieniu - już się zorientowałem w serwisówce :) Dzięki :)

Złośnik

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopad 2009, 19:55:32 »
Cholercia, niewiem co w tej serwisówce nawypisywali ale.
Pedał sprzęgła mam nie ruszany a max. jego wysokość to jest 140mm tak jak hamulca a nie 190mm jak w serwisówce.
Czyżby zwariowali ?

wtom

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Listopad 2009, 21:25:50 »
jak działa prawidłowo to nic nie rób, może pomiar źle zrobiłeś. prostopadle do łapki.
w nowszych modelach ma być na wys ok 166mm, w starym rzeczywiście napisałi 190mm

Złośnik

  • Gość
pedał hamulca - regulacja
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Listopad 2009, 23:19:02 »
No właśnie. 19cm - no chyba bym musiał robić kroki w aucie podczas jazdy.
Nie no - na mierzeniu się znam :) Mierzyłem dobrze :) Działać działa dobrze, zresztą niesądzę, że jeśli by było źle ustawione to nie byłyby pedały na równej wysokości tylko jeden wyżej a drugi niżej.
Mierzone prostopadle do powierzchni gumowej nakładki na pedały - wychodzi: 145mm max.
Wątpię by ktokolwiek to ruszał wcześniej gdyż śruby wyglądają na fabryczne i tak samo się chciały odkręcać - a dokąłdniej - nieodkręcać :)
Jak ktoś będzie miał okazję to proszę o wasze pomiary tej wysokości - coś ta serwisówka chyba lekko nas okłamuje.