Autor Wątek: [Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu  (Przeczytany 7762 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barto

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« dnia: 16 Sierpień 2014, 22:45:10 »
Drodzy Użytkownicy,

czy ktoś z Was mógłby zasugerować od czego zacząć poszukiwanie przyczyn wysokiego spalania paliwa? Moja Sonata w jeździe miejskiej spala ok 17 l benzyny lub 20 l LPG, w jeździe poza miastem jest znacznie lepiej, bo spalanie spada do 9,5 l PB i 12 l LPG.
Nie mam pomysłu co może być nie tak - samochód nie ma żadnych problemów z odpalaniem, mocą, przyśpieszeniem itp.

Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam :)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Sierpień 2014, 17:08:46 »
Drogi użytkowniku czekamy od stycznia na Ciebie tutaj http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?p=58195#58195

Sprawdź czy nie ma błędów i szczelność całego układu wydechowego. Rozumiem że wcześniej spalanie było mniejsze.

barto

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Sierpień 2014, 17:45:20 »
Dzięki za zainteresowanie tematem.
Jeśli błędy są sygnalizowane np. za pomocą jakiejś kontrolki na tablicy wskaźników to żadne nie wyskakują. Samochód kupiłem ponad rok temu osobiście w Niemczech i od początku ma takie wysokie spalanie.

Na co konkretnie zwrócić uwagę przy sprawdzaniu układu wydechowego. Kolektory wydechowe można obejrzeć bez ich wymontowania?

KAROL208

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Sierpień 2014, 22:07:19 »
Niestety w mieście i na krótkich dystansach auto w automacie potrafi  wyssać troszkę .
Pewnie dochodzi do tego klima częste ruszanie i hamowanie.
Możesz sprawdzić kolor świecy jeżeli spalanie jest dużo  nie halo to świeca będzie czarna.
Większośc problemów ze spalaniem jest spowodowanych złym ustawieniem LPG

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Sierpień 2014, 22:35:51 »
Pierwsze co zrób to podnieś samochód i sprawdź czy hamulce nie blokują kół, potem wykonaj analizę spalin (ze względu na kolektor sprawdzić wszystkie świecę będzie trudno). Czy jak przekręcisz kluczyk w pozycję ON to zapala się kontrolka CE ?

barto

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Sierpień 2014, 14:16:08 »
Wysokie spalanie benzyny było od początku jak samochód sprowadziłem, teraz na gazie też tak jest, ale wykluczam możliwość, że to instalacja coś namieszała, ponieważ problem istniał przed jej zamontowaniem.

Check Engine świeci się po przekręceniu zapłonu i gaśnie po uruchomieniu silnika, w trakcie całego okresu użytkowania samochodu przeze mnie nigdy nie zdarzyło się, żeby jakiś błąd sygnalizował.

Wykluczam również blokowanie kół, ponieważ co sezon (czyli już 2 razy) przechodzi kompleks zawieszenia i nie wykryto żadnych usterek, koła bez problemu się obracają.

Analizę spalin wykonają na stacji diagnostycznej?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Sierpień 2014, 21:41:26 »
Teoretycznie analizę spalin robisz na każdej stacji diagnostycznej. Przed pomiarem rozgrzej silnik do temperatury roboczej i zrób badanie na Pb i LPG na biegu jałowym i na 2,5 tyś obr/min.

barto

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Marzec 2015, 17:38:38 »
Powrócę do swojego tematu sprzed miesięcy. Niestety nie miałem okazji zajrzeć na stację diagnostyczną, ale w międzyczasie samochód był poddany diagnostyce komputerowej. Wykazało błąd P0134 (brak aktywności sondy lambda). Dziwi mnie jednak, że w trakcie jazdy check nigdy mi się nie zaświecił. Po włączeniu zapłonu świeci się, a potem normalnie gaśnie po uruchomieniu silnika. Czy to możliwe, że błąd istnieje bez sygnalizacji kontrolki CE?

KAROL208

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Marzec 2015, 19:02:47 »
Jeżeli parametr sondy mieścił się w zakresie zaprogramowanym w ecu to błędu nie wywali. Sonda zapewne ciągle stała na bardzo niskim napięciu stąd taka sytuacja.

barto

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Marzec 2015, 19:16:42 »
Czyli zacząć od wymiany sondy? O którą dokładnie chodzi? W sumie jest ich aż 4 i nie wiem, którą wymienić.


barto

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Marzec 2015, 09:46:05 »
Dziękuję za informację. Kupię w takim razie oryginalną używkę i zobaczymy, jak wpłynie to na spalanie.

Mam jeszcze pytanie dot. kwestii map wtryskowych. Instalacja gazowa kalibruje się na podstawie odczytów z map dla zasilania benzyną. Czy możliwe jest, że to kwestia map? Oczywiście to już jakieś luźne dywagacje, ale być może to jest przyczyna, bo nurtuje mnie cały czas, że check się nie świeci.

gto.ferrari.599

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Marzec 2015, 12:09:32 »
Jeżeli jeździsz na gazie to mapa wtryskowa może się trochę rozjechać dlatego proponuję wyłączyć LPG i zrobić na benzynie ok 20km aby mapa przywróciła swoje pierwotne parametry, a co do sond radeks robił u siebie coś z sondami poszukaj w poradnikach na HKP...

barto

  • Gość
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Styczeń 2016, 16:18:35 »
W mojej Sonacie wymienione dwie sondy przed katalizatorami na zamienniki NGK 25000, komputer nie wyrzuca już błędu braku aktywności sond i żadnego innego, a zapotrzebowanie na benzynę i lpg nadal jest bardzo wysokie w jeździe miejskiej i oscyluje wokół 20 l, a w przypadku lpg nawet więcej przy naprawdę spokojnej jeździe. W trasie spalanie benzyny ok 9,5, a gazu 11,5 l/100 km, więc w normie. O co tu może chodzić? Co jeszcze może być przyczyną?

Offline Zbychu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 119
[Sonata EF] Wysokie spalanie BP i gazu
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Luty 2016, 23:43:50 »
Cytat: "KAROL208"
Jeżeli parametr sondy mieścił się w zakresie zaprogramowanym w ecu to błędu nie wywali.


A czy ktoś się orientuje jakie powinny być prawidłowe parametry sond dla silnika G4KC ?