Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Tylne zaciski hamulcowe - łożysko dźwigni hamul  (Przeczytany 4724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ampilodz

  • Gość
Witam.
Mam poważny problem i rozebrane auto. Jakiś czas temu zablokował mi się hamulec ręczny w lewym tylnym kole. Odblokowałem go i dobrałem się do naprawiania. Rozsypało się łożysko, w którym osadzony jest trzpień dźwigienki. Pytanie dotyczy tego łożyska, czy ktoś wie jakie to łożysko i ewentualnie gdzie można kupić? szukałem już po internetowych sklepach i nie mogę dojść ani oznaczenia ani ewentualnego zamiennika. Wszędzie oferowane są całe zaciski. Czy jest szansa w ogóle to wymienić czy dać sobie spokój i kupić zacisk?
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 12:45:18 przez Brt »

Offline valdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 132
[Elantra XD] Tylne zaciski hamulcowe - łożysko dźwigni hamulca postojowego
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Lipiec 2014, 00:35:49 »
Też rozsypało mi się to łożysko i nie miałem ręcznego w jednym kole. Szczerze mówiąc nawet nie starałem się go kupić. Po pierwsze, nie pamietam juz gdzie wyczytałem, że to igiełkowe łożysko jest bardzo drogie a po drugie, że ma słabą trwałość.
Wyczytałem w necie, że można dorobić tulejkę z mosiądzu. Na forach różnych marek zresztą. Zaniosłem zacisk do warsztatu zajmującego się obróbką metali, wzięli wymiary i dorobili.  No i po zamontowaniu tulejki zacisk chodzi jak nowy. Niby rozwiązanie takie trochę niefachowe ale zdało egzamin. Gdybyś czasem się na to skusił, dorób sobie na zapas ze trzy sztuki, bo za jedną czy za trzy zapłacisz pewnie tyle samo.
Inna rzecz, że za tanie to dorobienie też nie było, 80 złociszy.
Tak na marginesie, rozbieranie i składanie zacisku w naszych samochodach to zajęcie dla bardzo cierpliwych:)

pterodaktyl

  • Gość
[Elantra XD] Tylne zaciski hamulcowe - łożysko dźwigni hamulca postojowego
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lipiec 2014, 19:03:03 »
Witam
potwierdzam, że rozebranie tylnego zacisku hamulcowego w naszych autach do przyjemnych nie należy. Mnie się wydaje, że pozostaje ci kupno używanego (bo o nowym nawet nie wspominam) lub regeneracja. Są zakłady, które się tym zajmują.
Inna sprawa, że tzw. nowe to tez często zaciski regenerowane.
Pozdrawiam

Offline jcost

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 36
[Elantra XD] Tylne zaciski hamulcowe - łożysko dźwigni hamulca postojowego
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Kwiecień 2015, 15:12:02 »
Chłopaki, a jak dostać się do tego łożyska, zdjąłem tylny zacisk i jak wyjąć oś i dźwignię linki od ręcznego?

pterodaktyl

  • Gość
[Elantra XD] Tylne zaciski hamulcowe - łożysko dźwigni hamulca postojowego
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Kwiecień 2015, 16:41:44 »
Witam
Jak nie masz odpowiednich narzędzi to sobie odpuść... U mnie mechanik 4 godziny walczył, po czym stwierdził, że nie da rady i trzeba "nowy" zacisk. To łożysko to cieniutkie wałeczki (stąd nazwa igiełkowe) i po wyjęciu bodajże dwóch segerów te igiełki sobie wylatują :(, a potem za chole*pip* nie idzie tego włożyć na miejsce.
Pozdrawiam

Offline valdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 132
[Elantra XD] Tylne zaciski hamulcowe - łożysko dźwigni hamulca postojowego
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Kwiecień 2015, 20:15:45 »
Trzeba od strony tłoczka zdemontować dwa pierścienie segera. Potrzebne do tego są szczypce o długich końcówkach. Ja sam je sobie dospawałem. Ale i tak nie było łatwo. A zmontować to z powrotem to już w ogóle ciężka sprawa. Jak już rozbierzesz zacisk od strony tłoczka, wtedy dopiero możesz wyjąć oś od ręcznego i dostać się do łożyska, które pewnie się rozsypało.