Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?  (Przeczytany 13172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kam-mil

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« dnia: 21 Maj 2014, 19:53:56 »
Jak szybko wasza klimatyzacja schładza wnętrze?
Mam i20 1,2 classic plus, czyli klima manualna.
Serwis - tylko coroczny przegląd w ASO. Czy oni tam robią cokolwiek z klimą poza wymianą filtrów kabinowych? Po ostatnim przeglądzie (pół roku temu) facet w ASO mówił mi, że tylko sprawdzają czy chłodzi, bo sprawdzić ani uzupełnić czynnika chłodzącego się nie da, można tylko wymienić.  ??

Teraz jak się zaczęły majowe upały mam wrażenie, że klima nie chłodzi. 10 minut pracy, a temperatura we wnętrzu spadła o 1 stopień (mam przenośny termometr). Powietrze dmucha, ale wcale nie jest zimne.
Do tego przy włączeniu klimy pojawia się jakiś taki pisk.

Gwarancja na czynnik chłodzący to 24 miesiące, czyli jestem już po.
Jechać do jakiegoś serwisu klimatyzacji nie wymieniają czynnik chłodzący (wiadomo, że w ASO zrobią to 2 razy drożej) ? Czy jechać do ASO, niech naprawiają na gwarancji, bo to jednak coś innego?

Bo jak pamiętam z lat ubiegłych to ta wydajność klimy nie była jakaś rewelacyjna, ale chyba chłodziło bardziej.
A jak jest u was?
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:14:05 przez Brt »

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maj 2014, 22:10:18 »
Jak dobrze pamiętam, to z testów Auto Świat, KIA ceed przy zewnętrznej temperaturze 40 stopni w pełnym słońcu (szacowana temperatura wewnątrz samochodu to coś ponad 70 stopni), schładzała wnętrze samochód do 26 stopni w ciągu 20 minut. Uznano to za bardzo dobry wynik.

Pamiętam, że na samym początku po zakupie auta po ustawieniu klimy na maksymalne chłodzenie, trzeba było co jakiś czas tą klimatyzację wyłączać, bo wewnątrz robiło się dosłownie chłodno. Aktualnie można jej w ogóle nie wyłączać bo jest tak w sam raz. Wniosek, wyraźny spadek wydajności klimatyzacji, ale nie aż tak duży jak w Twoim aucie.

Co do serwisowania, to na poprzednim przeglądzie poinformowali mnie, że uzupełnili czynnik chłodzący i odgrzybiali. Czy uzupełnili czynnik? Tego nie wiem, ale na pewno uzupełnili fakturę o tą pozycję. Generalnie spadek poziomu czynnika chłodzącego wpływa na wydajność klimatyzacji, także … Czy odgrzybiali? Chyba tak, bo waliło jakąś chemią kilka dni z kanałów wentylacyjnych.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maj 2014, 10:41:29 »
Podczas drugiego przeglądu w ASO zaproponowali mi usługę odgrzybiania i wymiany czynnika chłodzącego, z której skorzystałem... więc moja klima działa, ale też odnoszę wrażenie, że w nowym chłodziła lepiej, aczkolwiek może to być kwestia przyzwyczajenia, bo wcześniej miałem auto bez klimy.

Jak to w ASO, tanio nie było, ale też nie jakoś strasznie drogo - nie pamiętam dokładnie, ale u przysłowiowego Pana Heńka pewnie byłoby ze 2 razy taniej, ale już w jakiś bardziej znanych warsztatach różnica nie była tak duża. Przyznam, że mnie przekonali tym, iż właśnie kończyła się gwarancja na czynnik i obowiązku wymiany nie ma, ale jakby coś się stało z klimą, to potem może się okazać, że to przez brak czynnika i za naprawę muszę płacić sam. Więc dałem się z zaskoczenia naciągnąć :-), ale po tym co Ty opisujesz, może jednak coś w tym jest.

stalowiak

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maj 2014, 10:57:53 »
No to ja na klimatyzację narzekać nie mogę (tfutfutfu) ;) Z pomocą Forum wyłączyłem sobie tylko automatyczne włączanie klimy po ustawieniu na szybę przednia, a samo chłodzenie jest bardzo dobre. Klimę ozonuję sobie sam (mam ozonator), nie używam chemii wpsikiwanej do kanałów.
Cytat: "Kudłaty_1975"
Co do serwisowania, to na poprzednim przeglądzie poinformowali mnie, że uzupełnili czynnik chłodzący i odgrzybiali. Czy uzupełnili czynnik? Tego nie wiem, ale na pewno uzupełnili fakturę o tą pozycję.
Z tego co się orientuję, to uzupełnić się nie da bez odciągnięcia starego czynnika, sprawdzenia szczelności podciśnieniem i nabicia nowego czynnika z olejem. Bo niby skąd mają wiedzieć ile gram czynnika brakuje i ile ml oleju mają dodać?
Cytat: "Kam-mil"
Teraz jak się zaczęły majowe upały mam wrażenie, że klima nie chłodzi. 10 minut pracy, a temperatura we wnętrzu spadła o 1 stopień (mam przenośny termometr). Powietrze dmucha, ale wcale nie jest zimne

Jak dasz radę, włącz klimatyzację na największy bieg, ustaw nadmuch na środkowe kratki na konsoli i pozamykaj wszystkie inne kratki. Zmierz jaką temperaturę będziesz miał po około 7 minutach, oczywiście jak auto nie będzie stało przez dłuższy czas na pełnym słońcu.

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maj 2014, 18:47:14 »
Cytat: "stalowiak"
Z tego co się orientuję, to uzupełnić się nie da bez odciągnięcia starego czynnika, sprawdzenia szczelności podciśnieniem i nabicia nowego czynnika z olejem. Bo niby skąd mają wiedzieć ile gram czynnika brakuje i ile ml oleju mają dodać?


W takim razie stał się cud. Zapytam przy najbliższej wizycie, bo mi akurat na czerwiec wypada przegląd, co tam robili. Za każdym razem upominam się, żeby mnie wpuścili na warsztat, jak przy samochodzie dłubią, ale zawsze odmawiają.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Maj 2014, 20:56:53 »
Cytat: "Kudłaty_1975"
W takim razie stał się cud. Zapytam przy najbliższej wizycie, bo mi akurat na czerwiec wypada przegląd, co tam robili. Za każdym razem upominam się, żeby mnie wpuścili na warsztat, jak przy samochodzie dłubią, ale zawsze odmawiają.

Jak sobie próbuję przypomnieć, jak to u mnie było, to chyba też mi mówili w ASO, że nie ma możliwości uzupełnienia czynnika, tylko po prostu daje się nowy, aczkolwiek głowy za to nie dam, jednak u mnie wymieniali, a nie uzupełniali. Generalnie za wymianę i odgrzybianie łącznie zapłaciłem około 250 zł (przy czym na fakturze rozbili to jako 160 zł wymiana i 90 zł odgrzybianie).

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maj 2014, 21:56:08 »
Coś piszesz o pisku, u mnie auto ponad trzy lata, i gdy nadmuch jest włączony na najniższy, czyli 1 słyszę pisk czy coś, jak dam wyżej to albo nie piszczy, albo odgłos dmuchania zagłusza. Chłodzi okej. Może komuś też piszczy i doszedł co to? Nie jest to dokładnie pisk, ale coś takiego.

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Maj 2014, 18:18:57 »
Cytat: "Jacaw"
Jak sobie próbuję przypomnieć, jak to u mnie było, to chyba też mi mówili w ASO, że nie ma możliwości uzupełnienia czynnika, tylko po prostu daje się nowy, aczkolwiek głowy za to nie dam, jednak u mnie wymieniali, a nie uzupełniali. Generalnie za wymianę i odgrzybianie łącznie zapłaciłem około 250 zł (przy czym na fakturze rozbili to jako 160 zł wymiana i 90 zł odgrzybianie).



Byłem, pytałem. Wszystko się zgadza. Odciągają całość i patrzą ile ubyło, później nabijają ile trzeba. Dodatkowo odgrzybianie.

Kam-mil

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Maj 2014, 16:58:30 »
Dzięki za odpowiedzi.
ASO stwierdziło nieszczelność chłodnicy klimatyzacji.
Chłodnica klimatyzacji wymieniona na gwarancji, nabity nowy czynnik chłodniczy. Nic nie płaciłem, naprawa gwarancyjna.  
Dopiero odebrałem, wiatrak na 3 biegu, przez 3 km ( jakieś 5 min. jazdy) schłodziło wnętrze z 31 st. do 23. A jak podłożyłem termometr pod nawiew to pokazał nawet 19.
Czyli jednak była awaria, czynnik się ulotnił i nie chłodziło.
Chłodnica jest zaraz za zderzakiem, co się nie zatrzyma na grillu tym dostaje aluminiowa chłodnica - piasek, sól, kamienie, żwir. A dziury w dolnej części zderzaka duże  :-/   Może warto dołożyć jakąś kratkę? Nowa chłodnica klimatyzacji na Allegro to ponad 400zł. Plus nabicie. Jakbym miał z to wszystko płacić  :-(

stalowiak

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Maj 2014, 19:25:51 »
Cytat: "Kam-mil"
Chłodnica jest zaraz za zderzakiem, co się nie zatrzyma na grillu tym dostaje aluminiowa chłodnica - piasek, sól, kamienie, żwir. A dziury w dolnej części zderzaka duże :-/ Może warto dołożyć jakąś kratkę?
Powiem Ci szczerze, że ja dołożyłem, umocowane trytkami. Jutro postaram się zrobić zdjęcie i wkleję. Cała masa syfu się mi teraz na tym zatrzymuje (liście, owady większe i mniejsze, kamyczki) i wystarczy przeciągnąć jakąś zmiotką i jest czysto. Miałem nauczkę w poprzednim aucie i teraz nie ryzykowałem uszkodzenia. I trzeba się dobrze przyglądnąć, żeby zauważyć, że coś tam jest wsadzone...

[ Dodano: 2014-05-31, 19:22 ]
Zdjęcia, szczególnie to środkowe może nie wygląda za specjalnie, ale stojąc blisko auta ciężko jest się dopatrzeć, że coś jest założone. Wolę jednak tak, niż jakbym się miał starać o wymianę chłodnicy. Łatwiej też jest mi wyczyścić siatkę niż chłodnicę z całego tego większego syfu, który w nią wlatywał.

Kam-mil

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maj 2014, 23:17:14 »
Cytat: stalowiak
Powiem Ci szczerze, że ja dołożyłem, umocowane trytkami.

I to jest dobry pomysł.
Zdejmowałeś zderzak? Czy dostałeś się od spodu?
Moim zdaniem wygląda to ok.

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maj 2014, 23:58:26 »
TO jest metalowa siateczka?

stalowiak

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Czerwiec 2014, 17:47:47 »
Nie zdejmowałem zderzaka. Dostawałem się od spodu i kombinowałem jak trytki założyć, bo mi jeszcze utrudniała manewry płyta metalowa pod silnikiem, której nie chciało się mi demontować. Siatka jest metalowa i nie jest w jednym kawałku, tylko w dwóch. Czas operacyjny - około godziny na zakładanie. Druga godzina, to poszukiwania i "rzeźba" siatki. Dawcą na siatkę stał się biurowy kosz z metalowy, czarny, który pierwotnie miał inne przeznaczenie po jego rozbrojeniu.

Kam-mil

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Styczeń 2015, 10:32:36 »
Zrobiłem tak jak kolega Stalowiak, wygląda to tak samo. Ale wykorzystałem plastikową siatkę do zabezpieczania rynien przed liśćmi. A do mocowania użyłem miedzianych drucików powleczonych plastikiem, które miałem z odzysku: używają ich do mocowania zabawek do pudełek, do przytrzymania zwiniętych kabli w nowych ładowarkach, itd.
Moje materiały łatwiejsze w obróbce. Polecam.

stalowiak

  • Gość
[i20 PB] Jak szybko klimatyzacja schładza wnętrze?
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Styczeń 2015, 15:09:20 »
Kam-mil, jakie oczko ma ta Twoja siatka??