Autor Wątek: [Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera  (Przeczytany 10712 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andrut78

  • Gość
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« dnia: 13 Maj 2014, 22:15:39 »
Mam problem z ogrzewaniem od strony pasażera w Sanata Fe 2.0 CRDI rocznik 2002.
A mianowicie jak ustawię temperaturę na maxa to od strony pasażera leci o wiele zimniejsze powietrze niż od strony kierowcy, np. gdy od strony kierowcy powietrze prawie, że parzy to od strony pasażera powietrze jest poprostu ciepłe.

Co może być tego przyczyną?

Czytałem już ten wątek:
http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3308&postdays=0&postorder=asc&highlight=nagrzewnica&start=0
ale dotyczy on auta z rocznika 2007 i tam jest klimatyzacja dwustrefowa a u mnie jednostrefowa. W sumie to obstawiam ten właśnie silniczek od nastawu klap.
Co o tym sądzicie?

[ Dodano: 2014-05-14, 17:57 ]
Dzwoniłem dzisiaj do serwisu Hyundaia w Opolu i powiedzieli mi, że to może być:
a) silniczek sterujący klapą przy nagrzewnicy
b) po części zatkane/zasyfiałe kanały w nagrzewnicy - akurat te którymi leci ciepłe powietrze na stronę pasażera

   Pomyślałem, że jeżeli:
   a) jest to wina nagrzewnicy to przy włączonej klimie i temperaturze ustawionej na minimum temperatura powietrza w nawiewach od strony pasażera i kierowcy powinna być taka sama - bo nagrzewnica nie będzie wówczas pracować i nie będzie generować błędu.
   b) jest to silniczek od klapy to powinna wystąpić różnica temperatur (od strony kierowcy powinno być zimniej) - bo klapy wciąż będą różnie uchylone.

Przetestowałem, poniżej zdjęcia z pomiarów:

1. Klima włączona na maxa:



2. Temperatura 26 stopni, klima wyłączona:


3. Temperatura na maxa, klima wyłączona:


Wyniki:
1) Chłodzenie na maxa:
  a) Kierowca: 6
  b) Pasażer:  7
  c) RÓŻNICA (kierowca - pasażer): -1

2) 26 stopni, klima OFF
    a) Kierowca: 44
    b) Pasażer:  38
    c) RÓŻNICA (kierowca - pasażer): 6

3) Grzanie na maxa, klima OFF
    a) Kierowca: 49
    b) Pasażer:  44
    c) RÓŻNICA (kierowca - pasażer): 5

Różnica jest i na grzaniu i na chłodzeniu - układ jest bardziej wydajny po stronie kierowcy (lepiej chłodzi i lepiej grzeje) wynika z tego, że to może być silnik od uchyłu klapy.

PS. W serwisie w Opolu wycenili naprawę na:
        a) Silniczek - nowy silnik + wymiana: 400,- PLN
        b) Nagrzewnica - płukanie układu: 200,- PLN

Ponieważ w lecie raczej nie będę używał grzania wstrzymam się z naprawą tej usterki do jesieni.

Offline wydminianin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 233
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maj 2014, 11:10:02 »
Przyłączę się do tematu, gdyż u mnie występują podobne objawy. Zimą od strony pasażera leci chłodniejsze powietrze niż od strony kierowcy, teraz zauważyłem, że od strony pasażera również paruje szyba- przy wentylatorze ustawionym na minimum. Ponadto mam wrażenie, że od strony pasażera jakby słabiej wiało. Filtr kabinowy wymieniony i nadal to samo, silniczek sterujący klapą działa. Może ma ktoś patent na takie objawy?

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Maj 2014, 19:51:46 »
Ja podzielę się swoim problemem. Od lutego zaczęło mi głupieć nagrzewanie. Po przejechaniu około 30 km przestawał grzać i musiałem podnosić temperaturę żeby grzał, nawet do 30 stopni a w samochodzie nie było za ciepło. Teraz podobnie z klimatyzacją. Ustawiałem na 22 stopnie i czasami było dobrze a czasami klima chodziła na maxa i w samochodzie było za zimno.  Stawiałem na czujnik temperatury wewnętrznej, ale nie mogłem go zlokalizować.
Wczoraj wyjąłem roczny filtr kabinowy - wizualnie w dobrym stanie /zamiennik/ - i włożyłem używany Hyundaia, który też jest wizualnie w dobrym stanie.
Dziś przejechałem 150 km i o dziwo temperatura wewnątrz cały czas była jednakowa.
Nie znajduję wytłumaczenia - co ma filtr do grzania? ale może coś w tym jest. Jutro przejadę 300 km na trasie i zobaczę.

Offline wydminianin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 233
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maj 2014, 15:28:18 »
Czujnik temperatury wewnętrznej znajduje się na panelu sterowania klimatronica, obok przycisku nawiewu na szybę- osłonięte taką dziurkowaną zaślepką. Często w dziurkach zbiera się dużo kurzu.

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maj 2014, 18:59:19 »
I moje zadowolenie dziś poległo. Dzień był chłodny i auto wymagało dogrzania. Po kilkunastu kilometrach przestał grzać. Gdy doszedłem do 30 stopni to w samochodzie było jako tako.
Jeśli ktoś ma taką wiedzę to proszę o informację czy ten czujnik wewnętrzny jest wymienny i czy jego wadę zdiagnozuje podłączenie do kompa.
Ewentualnie jak zabrać się za usunięcie usterki.

Andrut78

  • Gość
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maj 2014, 12:28:11 »
Na początek kup sprężone powietrze (dostępne w każdym sklepie komputerowym) i przedmuchaj tą kratkę.

Najlepiej na wyłączonym silniku i trzymaj puszkę z powietrzem pionowo (tak aby zawór wylotowy był na górze).

Powinno wylecieć trochę syfu.

Potem możesz włączyć silnik i ustawić na ogrzewanie na grzanie, jak się silnik rozgrzeje i nadal nie będzie dmuchać ciepłym powietrzem  to spróbuj (na włączonym silniku i grzaniu) jeszcze raz dmuchnąć porządnie w ten czujnik - tak aż puszka ci się ochłodzi i będzie lodowato zimna.  Wtedy czujnik temp. powinien się schłodzić i ogrzewanie powinno puścić gorące powietrze, jak tak się nie stanie to znaczy, że najprawdopodobniej masz padnięty ten czujnik.

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maj 2014, 17:00:44 »
Dziś wyjąłem panel klimy i czujnik. Był trochę zakurzony, rozebrałem wyczyściłem i założyłem. Przy okazji zobaczyłem jak działa. Ma on mały wentylator, który chodzi i zasysa powietrze od wnętrza do środka. Po złożeniu i podłączeniu stwierdziłem, że wentylator się obraca po przekręceniu kluczyka. Jeśli się wcześniej nie obracał to tłumaczyłoby to moje objawy. Teraz będę testował i dam znać.
Dodaję zdjęcia czujnika w całości i po rozłożeniu.


mkonieczny

  • Gość
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Listopad 2014, 18:55:42 »
Witam!
Jestem ciekaw co  było przyczyną niedomagania ogrzewania. Mam ten sam problem z I30 CW (diesel).

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Santa Fe SM] Słabe ogrzewanie strony pasażera
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Listopad 2014, 21:57:35 »
Przyczyna był taka.

http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6452

W Twoim aucie też jest podobnie. Załóż temat w odpowiednim miejscu czyli tutaj http://hyundaiklub.pl/forum/viewforum.php?f=30 .

Czujnik temperatury powietrza wewnątrz samochodu 97270-3K100.

http://hyundai.epcdata.ru/i30/37433/electric/sistema_upravleniya_otopitelem-9797311/datchik_temperaturi_vozduha_salona-97254P/