Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Przybyło płynu chłodnicznego w zbiorniczku - co to  (Przeczytany 2626 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
W sumie cały problem opisany w temacie, dziś nawet byłem z tym w ASO. Pooglądali, coś tam posprawdzali (pompy wody itd. oczywiście nie rozbierali) i stwierdzili, że nie widza nieprawidłowości... ale podobnie jak ja byli zdziwieni tym faktem. Generalnie kazali obserwować, czy coś się dzieje. Dodam, że płyn wygląda normalnie, nie widać, aby np. olej przedostawał się do układu chłodniczego, generalnie innych niepokojących objawów nie widzę. Jednak nie daje mi to spokoju, jakie czynniki mogą powodować, że płynu przybywa ?

A teraz trochę moich przemyśleń. :-) Dziś przyglądałem się temu jak zbiorniczek połączony jest z resztą układu i wydaje mi się, że tylko przez taki stosunkowo cienki wężyk, który biegnie w okolice korka chłodnicy. I tak się zastanawiam jak niby w ogóle ten płyn ma ze zbiorniczka wrócić do głównego układu ? Wężyk jest tak poprowadzony, że w jednym miejscu jest wyżej niż kreska full zbiorniczka i o ile rozumiem, jak nadmiar płynu jest przepychany do zbiorniczka... to jakoś droga powrotna wydaje mi się dość utrudniona - płyn musiałby płynąć pod górkę. Może tu tkwi przyczyna mojego problemu, czyli pod wpływem temperatury/ciśnienia wybiło mi nadmiar płynu do zbiorniczka, ale płyn nie potrafi wrócić ? Czy ktoś przy okazji mógłby mi to wytłumaczyć, albo jeszcze lepiej dysponuje jakimś schematem tego układu ?

Z góry dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:05:27 przez Brt »

Offline albert

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1815
[i20 PB] Przybyło płynu chłodnicznego w zbiorniczku - co to może być ?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2014, 19:54:04 »
Płyn powinien wracać tym samym wężykiem na zasadzie działania podciśnienia. Może jest uszkodzony korek chłodnicy i zasysa powietrze zamiast płynu.
Obejrzyj film:


stalowiak

  • Gość
[i20 PB] Przybyło płynu chłodnicznego w zbiorniczku - co to może być ?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2014, 21:13:14 »
Wężyki z płynem nie puchną?

Offline Jacaw

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 134
[i20 PB] Przybyło płynu chłodnicznego w zbiorniczku - co to może być ?
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Maj 2014, 07:45:53 »
Zbiorczo odpowiem:

1. O tym też pomyślałem (bo to chyba jedyne rozwiązanie) i tak się właśnie zastanawiam, co jeśli układ się zapowietrzył ? Korek w ASO sprawdzali i według nich wygląda OK.
2. Wężyki wyglądają zupełnie normalnie.

Nie wiem też czy dobrze myślę, ale z tego co wyczytałem nawet jakby np. uszkodzona została uszczelka pod głowicą i były "przedmuchy" do układu chłodzenia, to w takim przypadku raczej objaw powinien być wręcz odwrotny tzn. płyn powinien być wyrzucany (z uwagi na wzrost ciśnienia) z układu chłodzenia, a tym samy powinno go ubywać... no i byłby ślady tych wyrzutów płynu. Tak więc przybywanie płynu to dziwny objaw.

No cóż, chyba muszę tak jeździć i obserwować - na szczęście nie widzę, aby coś niedobrego działo się z temperaturą silnika.

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
[i20 PB] Przybyło płynu chłodnicznego w zbiorniczku - co to może być ?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maj 2014, 10:17:24 »
Jacaw, a czy ostatnio nie wymieniałeś płynu chłodzącego? Może po prostu układ zapowietrzony. Mnie też ten temat interesuje, bo auto mam z tego samego rocznika. Napisz proszę jaki masz przebieg.