Autor Wątek: [Getz] [Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła  (Przeczytany 8544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dewu666

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« dnia: 04 Maj 2014, 17:16:24 »
Witam niedawno kupiłem getza 2002 i wracając już nim do domu pojawił się problem. Przy prędkości powyżej 80 km coś trze w okolicach prawego przedniego koła, nie dzieje się to cały czas, występuje sporadycznie raz na dziurach raz na gładkiej prostej drodze, nie wiem co to może być. Dzwięk jest taki jakby koło tarło o nadkole, Sprawdzałem nie ma nigdzie śladów tarcia, felga jest zimna, osłona przymocowana gumy całe, Pomóżcie
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 20:46:15 przez Brt »

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1486
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maj 2014, 22:15:43 »
U mnie występuje takie tarcie ale też nie zawsze ale przy lekkim toczeniu się i hamowaniu. Wtedy słychać tarcie i jakby zgrzyt zawsze  wtym samym miejscu koła. A przyczyną jest łożysko ale wtedy i jest lekkie huczenie podczas jazdy szybszej. Inaczej trzeba szukać lub jeździć dalej aż wyjdzie bardziej.

BigT

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maj 2014, 16:24:58 »
U mnie tak dały znać o wymianie klocki :)

dewu666

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maj 2014, 22:19:46 »
zobaczymy niebawem zmieniam klocki i tarcze, może zniknie

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Maj 2014, 13:19:04 »
Zapieczone prowadnice/a.

dewu666

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Maj 2014, 22:04:24 »
dzisiaj wracałem z trasy i sytuacja znowu się powtórzyła ale już tak  że 70km/h nie więcej bo myslałem że mi coś odpadnie, pojechałem do mechanika podnieślismy auto posprawdzaliśmy wszystko i niby jest ok, pojeździliśmy nim z mechaniorami ale już jak na złosć się uspokoiło

platon1

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudzień 2014, 17:57:56 »
Witam, jakie było rozwiązanie, bo mi też 'szura" 'trze" w okolicy koła  z przodu  i też znika!
Pozdro

amig

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Styczeń 2015, 11:16:31 »
Obstawiałbym (gdyż miałem okazję samodzielnie wymieniać klocki)  że wina to nieodbijanie klocków od tarczy. Klocki powinny w miarę luźno "odskakiwać" od tarczy a jest tam cały syf. Brud, rdza itd. Zatem klocek raz odskoczy raz nie i przez to raz trze raz nie. Jeśli klocki nie były wymienia lub było to dawno jest to możliwa przyczyna. Na już próbuj gdy zacznie trzeć kilkukrotnie po naciskać hamulec i przysłuchuj się

Remis

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Styczeń 2015, 15:19:22 »
Miałem podobną sytuację przy tylnym kole. Okazała się przyrdzewiała tarcza hamulcowa.

amig

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Styczeń 2015, 17:05:02 »
Z tyłu są bębny :) bynajmniej w moim getzu

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 868
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Styczeń 2015, 09:34:20 »
amig, w CRDI występowały tarcze z tyłu.

amig

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Styczeń 2015, 10:54:24 »
Tegom nie wiedział  :oops:

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Styczeń 2015, 08:14:43 »
Cytat: "amig"
Obstawiałbym (gdyż miałem okazję samodzielnie wymieniać klocki)  że wina to nieodbijanie klocków od tarczy. Klocki powinny w miarę luźno "odskakiwać" od tarczy a jest tam cały syf. Brud, rdza itd. Zatem klocek raz odskoczy raz nie i przez to raz trze raz nie. Jeśli klocki nie były wymienia lub było to dawno jest to możliwa przyczyna. Na już próbuj gdy zacznie trzeć kilkukrotnie po naciskać hamulec i przysłuchuj się


To może być teoretycznie przyczyną, ja czasami jeżdzę Getzem po górach, np. 15 km ciągle w dół, czasami spadek jest tak duży, że nawet na dwójce szybko przyśpiesza, więc muszę raz za razem używać dodatkowo hamulca. Po kilkunastu minutach takiej jazdy zaczyna się problem na kołach, a właściwie na tłoczkach, które się częściowo zacinają i nie są w stanie prawidłowo odciągać hamulca. Efekt tego jest taki, że hamulce zaczynają cały czas trzeć o tarczę, a koła się rozgrzewają. W tym momencie samochód już  samoistnie powoli hamuje, próba szybszej jazdy powoduje, że pojawia się dym. Oczywiście zużycie paliwa wzrasta znacznie, bo nawet jak już wyjadę na równy teren, to koła dalej delikatnie hamuja. Po pewnym czasie (paru, parunastu kilometrach jazdy) hamulce powoli odskakują i wszystko wraca do normy.
Ten defekt pojawia się tylko w górach przy stromych i długich zjazdach w dół.

amig

  • Gość
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Styczeń 2015, 20:20:22 »
Tu niestety kłania się technika jazdy. Miałem okazję jechać za takimi co cały czas mieli światła hamowania. Smród azbestopodobny nie do wytrzymania i oczywiście dymek z kół. Niektórzy chyba nawet nie zdają sobie sprawy jakie temp. mogą się wytwarzać na hamulcach, a wtedy efekt blokowania się hamulców murowany (rozszerzalność cieplna robi swoje)  To i tak najlepszy efekt końcowy bo mi przydarzyło się zaniknięcie hamulców ale to raczej nie wina mojej techniki jazdy a auta jakim jechałem - Zaporożec Tavria :)

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
[Getz] tarcie w okolicach przedniego prawego koła
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Styczeń 2015, 18:20:20 »
Cytat: "amig"
Tu niestety kłania się technika jazdy.


Amig, przeczytaj dokładnie jeszcze raz moje pierwsze zdanie w poprzednim poście :-)