Autor Wątek: [Accent MC] Pierwsza wymiana oleju w skrzyni biegów w Accenc  (Przeczytany 8972 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
Mam przejechane 77 tys. km. Olej jaki jest zalany fabrycznie w skrzyni biegów wg instrukcji to Hyundai Genuine MTF 75W/85 (API GL-4) "fill for life" czyli raz na całe życie. W razie awarii można uzupełniać olejem 75W-90. Jako, że nie wierzę w takie "zalania na całą żywotność auta" poza tym nawet ASO zaleca wymianę oleju w skrzyni wytypowałem kilka produktów. Chętnie zastosował bym oryginał ale podobno od kilku lat jest niedostępny na rynku aftermarket. Póki co przymierzam się kupić jeden z nich:

1. Castrol Syntrans Transaxle 75W-90


źródło: INTER CARS S.A.

2. Castrol Syntrans B 75W


źródło: INTER CARS S.A.

3. Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90


źródło: INTER CARS S.A.

4. Mobil Mobilube1 SHC 75W-90


źródło: INTER CARS S.A.

Oleje te są do dostania w porównywalnej cenie. Proszę o opinie poparte doświadczeniem. Zastanawia mnie też fakt czym pierwsze trzy Castrole tak na prawdę się różnią...

Offline albert

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1815
Od 5 miesięcy jeżdżę na oleju Castrol Syntrans Multivehicle 75W90. Jaki był poprzedni nie wiem. Wymieniałem pierwszy raz po zakupie samochodu. Po tych pięciu miesiącach stwierdzam, że biegi wchodzą trochę gorzej, niż poprzednio. Poprzednio wchodziły bardziej miękko, teraz mam uczucie, jakby olej był mniej gęsty. Nie przeszkadza mi to w jeżdżeniu, tylko mam taki lekki dyskomfort.

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
Najchętniej zalał bym oryginałem ale nawet ASO nie jest w stanie go sprowadzić. Podobno od kilku lat nie ma takiej możliwości. Zalewają Shell-em.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4898&highlight=lepko%B6%E6

[ Komentarz dodany przez: Zbyszek: 2014-03-25, 22:50 ]
kosmos2011 czytałem już, dzięki ;-)

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
Świadomy jestem, że odpowiedni dobór oleju ma kolosalne znaczenie dla prawidłowej pracy skrzyni. Dodam, że odkąd mam obecnego Accenta (wrzesień 2011r.) skrzynia chodzi idealnie, jak nowa. W poprzednim Accencie użyłem kiedyś oleju OE VW mineralnego i skrzynia chodziła znacznie lepiej niż wcześniej ale to była inna skrzynia ;-)
Olać i nie wymieniać :?: pytanie- jak długo będzie chodzić tak dobrze, co potem?

kml

  • Gość
W LC mam skrzynie zalaną Mobil 1 i szczerze mówiąc to nie ma jakiejś rewelacji. W zimę olej ewidentnie gęstnieje więc żeby wszystko chodziło elegancko to naprawdę musi się rozgrzać. Niby nic złego się nie dzieje, ale drugi raz bym go nie zalał.

Dla odmiany w innym samochodzie mam  VALVOLINE DURABLEND GL-4 75W-90 Tutaj od razu ważna uwaga: on występuje jako GL-4 ALBO GL-5 :!:

W tej skrzyni OD ZAWSZE był problem ze wstecznym czyli wchodził z chrupnięciem bez względu na to jak bardzo się człowiek stara. Po zmianie oleju problem zniknął w 97% więc poprawa była ogromna. W czasie jazdy na trasie etc. nic złego się nie dzieje podobnie jak przy zimnym rozruchu w czasie mrozów etc.

Od zeszłego lata jest bardzo zadowolony i właśnie tym olejem chcę zalać skrzynie w Accencie.

W kwestii wymiany oleju w skrzyni to uważam, że definitywnie TRZEBA go wymieniać. Jeżeli z jakiegoś powodu, któryś Ci nie podpasuje to go wymień jeszcze raz na inny. Robota jest prosta, dostęp dobry, komplikacja żadna a tak długo jak będziesz się trzymać specyfikacji GL-4 i znanego producenta to nie powinno być żadnych problemów.

77 tys to niby nie jest nie wiadomo jak dużo, ale to jest ciągle ten sam olej od nowości więc osobiście to skłaniałbym się ku wymianie.

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
Jeśli chodzi o warunki zimowe to u mnie nie ma żadnej różnicy. Nawet jak wcześniej nie garażowałem auta to przy -18oC skrzynia chodziła jak latem. Jeśli chodzi o poprzedni model (LC) to wsteczny nie był ideałem ale tak jak wspomniałem teraz to inna skrzynia... Może się zdecyduję za radą kosmosa na Castrol Syntrans Transaxle 75W-90...

kml

  • Gość
Myślałem o nim, ale na innym forum (nie Hyundai) było sporo krytycznych głosów a propos zimy więc wziąłem Valvoline i póki co jest bardzo dobrze. Dam znać jak zaleję skrzynię w LC i zobaczę co i jak.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Zastanawiające jest tylko to że mniej więcej z pojawieniem się nowych modeli producent zaniechał jako czynności obsługowej wymiany oleju w skrzyni biegów. W marce Toyota taki zamysł obowiązywał już wcześniej i niektórzy twierdzą że po prostu żywotność układu napędowego jest na te 100 kilka tyś km. Nowe skrzynie różnią się np konstrukcją np. synchronizatorów i może z tego bierze się ten "wieczny olej".

@Kml w skrzyniach LC problem wstecznego zmniejsza wymiana płyny w sterowaniu sprzęgłem, ale niestety haczenie z 1 na 2 sam olej nie załatwi i możliwości są trzy : linki, wodziki w skrzyni lub poduszka.

kml

  • Gość
kosmos2011, problem wstecznego dotyczył innego samochodu, tak jak napisałem :)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Accent MC] Pierwsza wymiana oleju w skrzyni biegów w Accencie 1.4, jaki olej po
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Marzec 2014, 18:53:45 »
Już przeczytałem ze zrozumieniem tekstu  :mrgreen:

kml

  • Gość
[Accent MC] Pierwsza wymiana oleju w skrzyni biegów w Accencie 1.4, jaki olej po
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Marzec 2014, 06:17:33 »
8-)

[ Dodano: 2014-04-30, 22:22 ]
Oki dzisiaj zalałem do Accenta Total Transmission Syn FR 75w90 Skrzynia nie wybuchła :) Po 10 km nie mogę nic powiedzieć, ale wszystko wygląda dobrze. Olej to pełen syntetyk spełniający GL-4. Do skrzyni wchodzi 2l i pewnie jeszcze ciut aż do przelania przez korek.

Zmieniłem z Mobil 1 bo w zimie skrzynia chodziło średnio dopóki dopóty się nie rozgrzała a nie o to chodzi w chłodne dni.