Autor Wątek: Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97  (Przeczytany 8567 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fidel23

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« dnia: 19 Wrzesień 2009, 17:56:34 »
Witam,

powoli chciałem przygotować się do zakupu opon zimowych do mojego Hultaja i chciałem zasięgnąć waszej porady.Autko to Accent z 1997 roku.

Po pierwsze wyczytałem że oryginalnie opony które są zakładane to opony w wymiarze 155/80 R13. Sam posiadam felgi stalowe 13''. Pytanie czy (155/80 R13) nie będą za małe i czy w zimie się sprawdzą? Czy lepiej kupić w opony w rozmiarze który najczęściej się stosuje czyli 175/70 R13. Powiem od razu że dojeżdżam do pracy spory kawałek nie zawsze odśnieżonymi drogami.

Teraz w sezonie letnim jeżdżę na oponach Barum Brilantis 165/70 R13 i powiem że jestem średnio zadowolony. Zużycie jest na przyzwoitym poziomie ale hałas dość spory.

Proszę więc o pomoc, jakiego producenta opony i w jakim rozmiarze?

Oczywiście nie stać mnie na Michelin-y :) więc najlepiej takie do 140-150zł za sztukę

Pozdrawiam.

Vex

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień 2009, 00:15:21 »
Moge Ci polecic Uniroyal MS plus 66 albo 6 w zaleznosci od rozmiaru. Opona ze srednio-niskiej polki z bardzo dobrymi wynikami (patrz chociazby ADAC). Opona cichsza niz niejedna letnia (np. Pirelli P5000 albo P6000), bardzo ladnie sie zachowuje w temperaturze ponizej 5 stopni, tzn duza wyczuwalna roznica miedzy letnimi. Co wazne nie maja bieznika na zaspy sniezne i na mokrej nawierzchni ladnie trzymaja auto.

Galus87

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień 2009, 02:44:24 »
No więc tak w zimie lepiej spisuje się opona węższa, a wiadomo jak kupujesz węższą to musisz iść wyżej. 175 niema sensu zakładać.

Patrząc cenowo:
155/80
B polaris 2 około 112zł
Uni ms plus 6 około 126zł
Fire Winterhawk2 około 138zł (ja na tych śmigam w Coupe, rewelacyjne na wodę i błoto poślizgowe można cisnąć auto prowadzi się wyśmienicie, na śniegu dobrze nie posiadam abs i autko prowadzi się dobrze na śniegu)

165/70
B polaris około 119zł
Debica Frigo Directional około 130zł (latałem na nich w Seicento przez 7zim, rewelacyjne na śniegu. Woda błoto dobrze na suchym troszkę gwizdały, ale co z tymi oponkami można było robić na śniegu to bajka)
Uni ms plus 6 i Winterhawk2 w cenie około 144zł.

Ciężko powiedzieć, cenowo wygląda to prawie tak samo wiec wybór należy do ciebie.
Te opony co uważam osobiście i to co słyszałem od ludzi wypadają bardzo dobrze jakościowo i cenowo.

k7s5a2

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień 2009, 08:01:27 »
Cytat: "fidel23"
Po pierwsze wyczytałem że oryginalnie opony które są zakładane to opony w wymiarze 155/80 R13

Wersja GLS mogła mieć opcjonalne 175/70 R13 lub 175/65 R14.

BLOONDYN

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień 2009, 09:03:34 »
Galus87 ma rację . Kup sobie 155/80 13 tańsze i lepiej się prowadzą po śniegu niż szersze kapcie. Firma w zasadzie bez znaczenia BYLE nie chińskie bo droga hamowania takich .... :o
Ja miałem w moim "kucyku" i Accencie stosowałem wariant :
przód - opony lato 175/70 13 , zima 155/80 13
tył - opony wielosezonowe 175/70 13 ( Debica Navigator)
Ten kto pisze że wielosezonowe opony są nic nie warte to NIGDY na nich nie jeździł .Ja przekonałem się do nich gdy w moim Pony miałem KORMORANY (letnie ) i spadł śnieg to nie potrafiłem na błocie śniegowym ani ruszyć, a o hamowaniu w ogóle nie było mowy . A mój szwagier mając też Pony przyjechał wtedy do mnie BEZ PROBLEMU ja się go pytam -" masz zimówki? " a on - " nie Navigatory" Byłem w szoku bo na tych oponach SPOKOJNIE można było jeździć,a latem były CICHSZE od KORMORANÓW! :shock:
I od tego czasu na tył kupowałem NAVIGATORY. Zdarłem 3 komplety ok .150tyś km i NIGDY mnie tyłem w śniegu nie zarzuciło. A gdybym był daleko i zaskoczył by mnie śnieg to zawsze mogłem zamienić - Navigatory na przód , a letnie do tyłu i mozna było jechać!
 A co do hałasu ... to każda zimówka jest głośniejsza od letniej ( chuczy).
A najcichsze opony letnie (Zobacz testy w gazetach ) to o dziwo koreańczyki Hankook , Nokian, Kuhmo . Widocznie tylko im zależy na świętym spokoju w samochodzie :-P

rabin

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Wrzesień 2009, 12:12:28 »
polecam Dębica frigo II , sprawdzona marka i nie droga, nie polecam jakichkolwiek uzywek i nalewek !!
 tylko nowe
rozmiar: wg. zalecen producenta ;-)

Daro

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Wrzesień 2009, 12:42:29 »
Moje zimówki to Kormorany.
Zakładam je do Hyundai-a i do Forda transita.
Transit jest na bliźniakach, napęd na tył w zimie nie ma górek do pokonania.
Hyundai zobaczymy.
Wejdz na stronę www.opony.com Tam dowiesz się więcej na temat większości popularnych opon.

Galus87

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrzesień 2009, 13:45:42 »
Cytat: "rabin"
polecam Dębica frigo II


Bardzo dobra opona, lecz produkują dopiero w rozm. 175/70R13 82T cena około 144zł.
Pisałem wyżej że 175 niema sensu zakładać do Accenta 1.5 co wy rajdowcami jesteście zimą? Ja bym założył Barumy Polarisy w tym mniejszym rozmiarze i wystarczą na zimę.

Kolega pisał nie chińskie nie bieżnikowane, chińskie nie wiem ale widziałem co z bieżnikowana opona się stało na A4 zima w ciepły dzień. Cud że kobieta miała zimną krew i opanowała auto była by katastrofa i w gazecie by pisali.

kml

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Wrzesień 2009, 15:28:55 »
Cytat: "Galus87"
Pisałem wyżej że 175 niema sensu zakładać do Accenta 1.5 co wy rajdowcami jesteście zimą? Ja bym założył Barumy Polarisy w tym mniejszym rozmiarze i wystarczą na zimę.


Nie, jeździmy po asfalcie w zime i chcemy miec PRZYCZEPNOŚĆ. Różnica pomiędzy 175 a 185 to jest PRZEPAŚĆ. Ja niestety nie wyrobie sie z felgami 14" w tym roku i będę musiał kupić 13" i jestem z tego powodu cholernie nie zadowolony. Opony zapewne dębice jakieś bo ja za mało jeźdzę po polach jakiś czy coś żeby kupować opony stricte śnieżne.

Naprawdę nie rozumiem po kiego grzyba zakładać rozmiar skuterowy czyli 155. Ile tego śniegu ostatnio jest żeby się tak "specjalizować" ? Problemem jest niska temperatura od której opony robią się sztywne jak drewno a nie brak przyczepności jako takiej. Wjedziesz na profilu 80 na twardą drogę i zaczyna się pływanie i inne atrakcje w chwili gwałtownych zmian kierunku a wszystko w imię jakiejś tam oszczędności - no naprawdę bez przesady. Co ile sie kupuje opony żeby aż tak rzeźbić? Ponadto przypominam, że jeżeli ktoś ma AC to w przypadku szkody rozmiar opony będzie sprawdzony i jeżeli nie odpowiada zaleceniom producenta to może być powazny problem. Kolejna kwestia to miejsce w nadkolu oraz kwestia maksymalnego skręcenia koł - czy nie będzie tarło gumami po nadkolach.


Pomijając wszystko inne to rozmiar 13" nie oferuje zbyt dużo zimówek w stosunku do 14" Mam u siebie dwa komplety kół, obydwa w rozmiarze zalecanym przez producenta i bez chwili wahania polecam ten większy ponieważ w moim odczuciu jeździ się na nich po prostu lepiej a samochód wygląda DUŻO lepiej a różnica w cenie nie jest powalająca.

Galus87

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Wrzesień 2009, 16:30:55 »
Cytat: "kml"
Pomijając wszystko inne to rozmiar 13" nie oferuje zbyt dużo zimówek w stosunku do 14" Mam u siebie dwa komplety kół, obydwa w rozmiarze zalecanym przez producenta i bez chwili wahania polecam ten większy ponieważ w moim odczuciu jeździ się na nich po prostu lepiej a samochód wygląda DUŻO lepiej a różnica w cenie nie jest powalająca.


no i po to jest forum aby dyskutować 8-) nie chciałem cię urazić tym tekstem u o rajdowcach.

kml

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Wrzesień 2009, 16:33:08 »
Galus87, spoko przeca to forum nie :)

Zbyszek

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Wrzesień 2009, 21:11:58 »
Cytat: "Galus87"
Debica Frigo Directional około 130zł (latałem na nich w Seicento przez 7zim, rewelacyjne na śniegu. Woda błoto dobrze na suchym troszkę gwizdały, ale co z tymi oponkami można było robić na śniegu to bajka)

Potwierdzam! Choc nie jestem zwolennikiem polskich opon jeśli chodzi o letnie to na zimówki złego słowa nie powiem :-D przetestowałem Dębicę przez kilka sezonów i byłem lepiej niż zadowolony :-D
Co do stosowania węższych rozmiarów opon zimowych to zgadzam się z kolegą kml. Nie widzę sensu stosowania węższych opon przy miejskich warunkach jazdy i przy naszych (na szczęście) słabych zimach :-D. Ja akurat kupiłem swojego hultaja na zimówkach 165/70R13 czyli tak naprawdę mam koło o mniejszej średnicy niż zaleca producent odnośnie 13" (zalecana szerokośc 175/70R13) ale ponieważ są w niezłym stanie to dojeżdżę je jeszcze przez jakieś dwa sezony.

fidel23

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Październik 2009, 19:34:24 »
Dziękuję za wszystkie informację :)

Poszukałem, poczytałem trochę opinii, testów i wybór padł na dwa modele:

http://www.netcar.pl/opony/zimowe/osobowe/ceat/CEAT+ARTIC+3,,0,5-0,115533963,szi.html

lub

http://www.netcar.pl/opony/zimowe/osobowe/debica/D%CABICA+FRIGO+2,175%2070R13,4,0,5-0,115525403,szi.html

Macie może jakieś doświadczenia z oponami CEAT? Bo generalnie ludzie piszą że opony
niedoceniane a na prawdę dobre.

kml

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Październik 2009, 21:20:31 »
Cytat: "fidel23"
Bo generalnie ludzie piszą że opony
niedoceniane a na prawdę dobre.


W Polska ludzie mają ten brzydki zwyczaj, że zawsze Ci powiedzią że to co kupili jest ekstra :( Niestety opinie w sieci są bardzo mało miarodajne ;/

Złośnik

  • Gość
Opony zimowe - dobór rozmiaru i producenta - Accent '97
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Październik 2009, 21:38:50 »
Kolego, nie kupuj Dębicy, szczyt szajsu !!!
Miałem i mało się nei zabiłem. Moż ena suchym jeszcze jako tako, ale na mokrym to jest po prostu ślizgawka jak cholera, a co dopiero na bardziej ubitym śniegu, chlapie czy nie daj Boże lodzie.
To jest gówno a nie opona ! Może ejszcze do Fiata 126P starczy ale nic pozatym !
Żadna opona nei ejst doskonała no ale ludzie - życie Wam nie miłe ?