Autor Wątek: Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?  (Przeczytany 6102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lord Flashheart

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« dnia: 03 Marzec 2014, 10:09:10 »
Jakie macie zdanie na temat tych świec.
Byłem u gazownika i powiedział mi, żebym nie wydawał kasy na bóg wie jakie  świece tylko kupił iskry.
I tak trzeba wymieniać co 10-15 tyś.

ceny są fajne a trzeba wspierać polski przemysł.

Czekam Wasze wpisy.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marzec 2014, 14:55:08 »
Od czasów gdy miałem malucha i świece padały jak muchy nawet nowe a kupowało się właśnie iskry z sentymentu tak jak aku centra.
Do tico kupiłem tylko raz takie same jak były czyli champion i przejechały spokojnie 60tys na gazie. Jesli są dobre po co wymieniać co 15tys. Teraz w getzie zmieniłem niepotrzebnie znów na NGK bo takie były założone. Silnik chodzi na nowych jak na starych więc świece wytrzymują spokojnie większe przebiegi. Choć o ngk piszą, że sporo teraz podróbek. Jak coś jest dobre nie wymieni się na siłę takie jest moje zdanie. A mechanicy lubią wymieniać wszystko bo mają dodatkowe te profit z 40% ceny części.

Offline niebrzydal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marzec 2014, 16:29:20 »
NGK jak najbardziej do gazu podchodzą, iskry 3 elektrodowe z gazem lipa, zielone do LPG- gazowe też miałem i był problem. Proponuje NGK jedno elektrodowe lub bosch 4 elektrodowe - sprawdzone, działają bez problemów.

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Marzec 2014, 19:04:28 »
Cytat: "robaszek127"
Jesli są dobre po co wymieniać co 15tys.


To, że jeszcze działają to nie oznacza, że działają poprawnie. Filtry też wymieniasz co 50-60tys. km?

Jak tak to Ci coś pokażę...  ;-)

Zakładając, że auto pali średnio 7,5l/100km (benzyny) to po przejechaniu 15tys. km spali 1125l benzyny.

Zakładając, że jeździ na mieszance stechiometrycznej (stosunek paliwa do powietrza jest ok = mieszanka nie jest ani zbyt uboga ani zbyt bogata), czyli 14,7kg powietrza na 1kg paliwa => 14,7 razy więcej niż masa spalonego paliwa. Oraz przyjmując gęstość benzyny równą 0,7g/cm^3 => 1l benzyny waży 0,7kg:

1125[l]*0,7[kg/l]*14,7=11576,25[kg]

Czyli po przejechaniu 15 tys. km przez filtr paliwa przechodzi ponad 11,5 tony powietrza! Powietrza, które jakby nie patrzeć nie jest idealnie czyste.. No, ale po co zmieniać filtr jak działa..

Cytat: "robaszek127"
A mechanicy lubią wymieniać wszystko bo mają dodatkowe te profit z 40% ceny części.


Bo z wymianą świec to zwykle do mechanika się jeździ. :) Zakup klucza do świec wyjdzie taniej niż jedna wizyta "na wymianę świec". Za komplet świec NGK V-line z wysyłką zapłaciłem 32zł. Stare świece po jakichś 13-15tys km miały już utlenioną warstwę, której nie dało się zczyścić mechanicznie. No, ale silnik działał, więc chyba nie potrzebnie wydałem 32zł i kasę na filtr powietrza...


--------------------
Świec Iskry nigdy nie miałem, więc się nie wypowiem. NGK polecam, tanie są i nigdy mi żadna nie padła. Lepiej częściej wymienić tanie niż bardzo rzadko drogie.

Co do akumulatorów Centry - kupiłem Centrę Futurę+ jakieś 2,5 roku temu. Do tej pory nie ma żadnych problemów z zasilaniem. Auto może sobie stać dwa tygodnie z włączonym alarmem i wiem, że odpali bez problemu.

lotug

  • Gość
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Marzec 2014, 09:00:54 »
--------------------
Świec Iskry nigdy nie miałem, więc się nie wypowiem. NGK polecam, tanie są i nigdy mi żadna nie padła. Lepiej częściej wymienić tanie niż bardzo rzadko drogie.


Popieram. Mam obecnie trzeci samochód i w każdym stosowałem świece NGK, nigdy mnie nie zawiodły (w przeciwieństwie np. do raz zastosowanych świec bosch, gdzie w jednej po około 2 tys. km spaliła się lub ukruszyła elektroda). I cenowo NGK są naprawdę atrakcyjne. Natomiast odpowiedni klucz do świec do wydatek rzędu 15PLN.

Offline Yaro

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1007
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marzec 2014, 13:56:13 »
Cytat: "Timon"
Cytat: "robaszek127"
Jesli są dobre po co wymieniać co 15tys.


To, że jeszcze działają to nie oznacza, że działają poprawnie. Filtry też wymieniasz co 50-60tys. km?



Ale po co wymieniać cokolwiek, jak się ma LPG w aucie przecież jest założone dla oszczędności. A później się jedzie za takim delikwentem gaz czuć jak by ktoś zapalniczkę pod nos podłożył.
Co do świec to również polecam NGK dawno, dawno temu jak miałem auto z LPG jeździłem na tych świecach i złego słowa nie mogę powiedzieć na ich temat. Teraz też jeżdżę na NGK irydowych wymiana przy przebiegu 120.000km  ;-)

Offline kadafi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 301
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Marzec 2014, 16:07:13 »
Lord Flashheart,  iskry do LPG jak najbardziej polecam.
Od lat stosuję w astrze G 16v i sprawują się rewelacyjnie.
Świece jedno elektrodowe oczywiście - działają o wiele lepiej niż dwu elektrodowe GM.

Offline Lord Flashheart

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
świece wymienione
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Marzec 2014, 12:08:16 »
Wymieniłem świece na NGK nr 13.
Cena zaskoczyła mnie pozytywnie bo 10pln/szt.
A Iskry 7pln/szt ale ich nie mieli w sklepie.
Autko przyjemniej działa ;-)

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

mar_p

  • Gość
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Marzec 2014, 13:07:53 »
Jeśli chodzi o zwykłe świece w cenie 30-50zł za komplet to jest to oczywiste że one wypadają po 10-20 tyś km. One po prostu nie wytrzymują wyższych temperatur jakie są przy LPG. W większości nowoczesnych silników 16V jest już przewidziane stosowanie przez producenta świec platynowych które są kilkakrotnie droższe powyżej 40zł za sztukę, ale ich żywotność jest bez porównania dłuższa. Platynówki bez problemu wytrzymują powyżej 100 tys km.
Ostatnio wymianiając u siebie świece się okazało że 3 szt.z 6 są jeszcze oryginalnie montowane czyli miały przebieg pow 180tys.km. Ponadto gdybym miał wymieniać je co 15 tyś. to by było irytujące bo 3 pierwsze to faktycznie 15min roboty ale żeby się dostać do 3 następnych trzeba zrzucać kolektor dolotowy i całą masę gratów przy okazji a to juz 4 godz mi zajeło.
Ogólnie jeszcze mi się nie zdarzyło żeby świeca platynowa całkiem padła. Też stosuję NGK i polecam. Hyundai zaleca Championy i NGK. Moim zdaniem najlepiej sie trzymać tego co zaleca producent.

Offline Lord Flashheart

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 42
Świece ISKRA - co o nich sądzicie ?
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Marzec 2014, 16:27:56 »
Stare świece są takie same jak te, które włożyłem.
Na starych przejechałem na gazie 40 tyś.
Więc nie są takie złe, te TANIE