Autor Wątek: [Getz] [Getz] Urwana szpilka koła i co dalej  (Przeczytany 14002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

771025

  • Gość
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« dnia: 14 Listopad 2013, 08:36:40 »
Witam,
jako, ze czas na wymianę opon się już zaczął, to w sobotę postanowiłem zmienić koła na zimowe w gacku. Wszystko poszło gładko, dopóki nie zabrałem się za lewe przednie koło w którym jedna z czterech szpilek na które przykręca się koło jest urwana/ukręcona do połowy (to poprzedni właściciel) - ponieważ jest ona bardzo krótka, a do tego sama nakrętka też w jakiś dziwny sposób skrócona, to tak się namęczyłem, żeby to chociaż złapać na 1 - 2 obroty, że obrobiłem gwint w nakrętce i teraz to nawet nie wiem czy trzyma.
Pytanie moje jest takie - czy można wymienić samą tą szpilkę i jak to zrobić, czy trzeba wymienić jeszcze coś więcej. Sam nakrętka to nie problem, bo na all... jest tego dużo.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2020, 19:08:48 przez Brt »

JKowalski

  • Gość
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopad 2013, 09:14:33 »
Szpilki koszują okolo 10 zł w ASO. Są nabijane (wprasowane) na wieloklinie od tyłu tarczy hamulcowej, którą trzeba zdjąć, żeby wbić nową szpilkę.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Re: [Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopad 2013, 15:14:42 »
Cytat: "771025"
Witam,
jako, ze czas na wymianę opon się już zaczął, to w sobotę postanowiłem zmienić koła na zimowe w gacku.


Może nie na temat, ale dlaczego tak wcześnie zmieniasz opony, zwłaszcza, że robisz to sam i nie musisz obawiac się kolejek?

JKowalski

  • Gość
Re: [Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopad 2013, 15:24:06 »
Cytat: "Andy"

Może nie na temat, ale dlaczego tak wcześnie zmieniasz opony, zwłaszcza, że robisz to sam i nie musisz obawiac się kolejek?

Wcześnie? Jest połowa listopada, w dzień wilgoć w nocy przymrozki. Temperatury maksymalne około 10 stopni. Na co tu czekać? Aż napada śniegu? Jesteś drogowcem może?  :-P

Pozdrawiam

771025

  • Gość
Re: [Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopad 2013, 19:47:23 »
Może nie na temat, ale dlaczego tak wcześnie zmieniasz opony, zwłaszcza, że robisz to sam i nie musisz obawiac się kolejek?

Dlatego, że miałem akurat czas, a straszyli, ze następny weekend może być ze śniegiem.
Poza tym zazwyczaj zimówki już na 1 listopada były w użyciu, a teraz blisko 2 tyg później.

[ Dodano: 2013-11-14, 19:48 ]
Cytat: "JKowalski"
Szpilki koszują okolo 10 zł w ASO. Są nabijane (wprasowane) na wieloklinie od tyłu tarczy hamulcowej, którą trzeba zdjąć, żeby wbić nową szpilkę.


ale w ASO tylko szpilką kupuję ? raczej "zwykły" mechanik mi to załatwi chyba, nie?

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopad 2013, 19:51:58 »
Cytat: "771025"
raczej "zwykły" mechanik mi to załatwi chyba, nie?

Załatwi.

Offline marekityle

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 81
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Listopad 2013, 10:28:51 »
Sam jakiś czas temu urwałem szpilkę w przednim kole Getza i żeby założyć nową bez zdejmowania zwrotnicy to trzeba trochę "wymodelować" osłonę tarczy hamulcowej (pozbyć się kawałka tak żeby szpilka weszła), reszta prosta do wykonania i nie wymagająca specjalnych narzędzi.

Offline Andy

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
Re: [Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Listopad 2013, 15:27:49 »
Cytat: "JKowalski"

Wcześnie? Jest połowa listopada, w dzień wilgoć w nocy przymrozki. Temperatury maksymalne około 10 stopni. Na co tu czekać? Aż napada śniegu? Jesteś drogowcem może?  :-P

Pozdrawiam


Temperatury sa plusowe i zimowki to kiepskie rozwiazanie. Snieg moze spadnie moze nie, ci co wymieniali w pazdzierniku dalej czekaja.
Pytalem dlatego, bo widze, ze dalej pokutuje przekonanie, ze jak temparatura spada ponizej 6 stopni (albo - juz pozno)  to trzeba bezmyslnie nakladac zimowki. A producenci zacieraja tylko rece :)

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopad 2013, 19:54:53 »
Wymiana piasty i po sprawie. Kto się bawi we wprasowywanie szpilek w piastę ?

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopad 2013, 20:33:36 »
Nowa piasta 180 pln.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Listopad 2013, 00:36:42 »
A ile szpilka + wymiana związana z demontażem piasty, wprasowaniem nowej szpilki, ponownym montażem, a możliwe, że nawet nieuniknionym uszkodzeniem podczas demontażu łożyska ?
Sam dawałem tyle za piasty - i to na tylną oś a więc - tańsze.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1453
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Listopad 2013, 10:53:19 »
Ja dawałem na allegro za pastę gmb 160zł więc można znaleźć niedrogo a dobre. Ale na przód same łozysko jakieś liche to koszt ok 100zł a sam kupiłem okazyjnie za 60 oryginał. Podczas zdejmowania piasty nie powinno uszkodzić się łozysko bo ono jest dość masywne podobne jak jest a starszych seatach czy vw.
Tylko trzeba robić z głową bo sam montowałem od zawsze łozyska za pomocą młotka i wytrzymują bardzo długo nawet najtańsze Cx-y gdzie u innych drogie skf montowane u mechaników padały szybciutko.

Szym__

  • Gość
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Listopad 2013, 22:43:26 »
Szpilki to popularny problem w Gacku jak gadałem z mechanikiem. Pół roku temu wymieniałem 4 szpilki w ASO. 6 zł kosztuje jedna sztuka. Robocizna za 4 wyniosła mnie 150 zł. Razem 174 zł.

Łożysko brałem SKF (cały zestaw na allegro 133zł). Co do ceny za robociznę to nie robiłem tego w ASO a wycenę z warsztatu mam gdzieś na mailu, jak znajdę to zapodam. Ale myślę, że w granicach 100zł.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Getz] Urwana szpilka koła i co dalej
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Listopad 2013, 12:35:31 »
No to jeszcze rozsądna cena gdzie można zastanowić się nad wymianą samej szpilki.
Sytuacja naprawdę dziwna bo nie ukrywam, sam dokręcam koła na granicy zerwania szpilek, 2 metrową przedłużką klucza i póki co nigdy nie zerwały się (odpukać) ani w mojej Lantrze ani w Elantrze którą mam pod opieką.