Autor Wątek: Belki do bagażnika dachowego - jakie?  (Przeczytany 4638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

przemolo

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« dnia: 13 Lipiec 2009, 20:58:24 »
Chciałem kupić (najchętniej na Allegro, bo nie mam czasu jeździć po sklepach i pytać) belki pod bagażnik dachowy do i30 kombi z relingami.
Czy ktoś może podpowiedzieć jakie belki muszę kupić, aby wszystko pasowało?
Nie wiem na co zwrócić uwagę - większość belek nie jest dedykowana akurat do i30 - zwykle nawet i30 nie ma na liście samochodów do których pasują (pewnie o i30 nikt nie słyszał jeszcze gdy belki były projektowane).

Na belkach chciałbym zamontować uchwyty na rowery.

Pozdrawiam,
Przemek

Brt85

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lipiec 2009, 21:18:20 »
Cytat: "przemolo"
zwykle nawet i30 nie ma na liście samochodów do których pasują

Bez przesady...Wystarczy chwilę poszukać i masz:
http://www.thule.com/Thule/Iframe____3859.aspx
Wybierasz model i masz pasujące elementy.

przemolo

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lipiec 2009, 21:41:17 »
Cytat: "Brt85"
Cytat: "przemolo"
zwykle nawet i30 nie ma na liście samochodów do których pasują

Bez przesady...Wystarczy chwilę poszukać i masz:
http://www.thule.com/Thule/Iframe____3859.aspx
Wybierasz model i masz pasujące elementy.


Dzięki! Swoją drogą taniej by mnie wyszło kupić nam miejscu na wakacjach jakiś rower niż bagażnik Thule na niego :D

Brt85

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lipiec 2009, 22:30:37 »
Z dobrych producentów, chyba jeszcze ATERA jest godna polecenia (troche tańsza niż Thule).

szymonmtb

  • Gość
Re: Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lipiec 2009, 18:15:30 »
Cytat: "przemolo"
...Chciałem kupić (najchętniej na Allegro, bo nie mam czasu jeździć po sklepach i pytać) belki pod bagażnik dachowy do i30 kombi z relingami....



Faktycznie w POLSCE "słabych sklepach" nie znajdziesz towarów do modelu i30. Hyundai jest mało popularną jeszcze w Polsce marką, a nowy model jakim jest i30 nie jest uwzględniany w starych bazach danych (z tego co wiem i30 jest w produkcji od 2007 roku :D).

Jeśli chodzi o bagażnik na rowery, osobiście polecam bagażnik z mojej galerii zdjęć na tym forum http://forum.hyundaifanklub.pl/album_personal_index.php czyli montowany na hak Thule EuroWay 945 (można go kupić na www już za 1000 PLN), ewentualnie na tylną klapę (są o połowę tańsze i nie trzeba mieć haka). Jednak ja kupiłem hak z myślą prawie tylko z zastosowaniem właśnie pod bagażnik rowerowy, no i częściowo w ramach bezpieczeństwa tzn. w zastępstwie (czołowych) czujników cofania.
Wiem częściej przydają się czujniki usytuowane w bocznych miejscach zderzaka (przynajmniej wg mojej opinii), ale szkoda mi wydać min. 800zł (z montażem w ASO) aby ciągle słyszeć czujniki podczas parkowania na ciasnych Polskich parkingach.

Jednak wracając do tematu bagażnika osobiście polecam te mocowane z tyłu samochodu ze względu na mniejsze zużycie paliwa, w stosunku do dachowych bagażników.
Np. podczas mojego pierwszego wyjazdu Stalowa Wola <=> Krosno (ok 250km) zanotowałem średnie spalanie paliwa nie poziomie 5,5L/100km.
Przy normalnej jeździe (nie do końca zgodnie z ograniczeniami km/h), z dwoma rowerami, 3 osobami i drobnymi bagażami :!:

Co prawda do chwili zakupu zewnętrznego bagażnika woziłem rowery w środku samochodu składając 1/2 tylnego siedzenia i również nie sprawiało to większego problemu, tym bardziej, jeśli masz samochód w wersji Kombi :-P

Pozdrawiam

przemolo

  • Gość
Re: Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lipiec 2009, 19:05:12 »
1000zł to wg Ciebie niska cena za belki i mocowania bagażnika? :-o

szymonmtb

  • Gość
Re: Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lipiec 2009, 21:49:35 »
Cytat: "przemolo"
1000zł to wg Ciebie niska cena za belki i mocowania bagażnika? :-o


a powiedziałem "niska" ?

Coś za/coś - oczywiście, że są tańsze.

PS. Osobiście mnie dziwi, jeśli ktoś kupuje nowe auto za ok 50tys. i po pewnym czasie "szkoda" jest mu wydać taką kwotę - na "konkretny" bagażnik :)
Wiem w Thule płacisz również za Markę :D

przemolo

  • Gość
Re: Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lipiec 2009, 22:41:47 »
Jeżdżę tym autem ale nie kupiłem go, więc nie wchodzę w zakres osób, którym się dziwisz :D

jerzy62

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Październik 2009, 20:17:21 »
W "NOR AUTO" np. w Bielsku-Białej sporo belek o różnych wymiarach i cenach.
bagażniki na kulę również i w cenie umiarkowanej. istotnie do wożenia rowerów wygodniejszy jest na kulę tylko, trzeba haka dodatkowo zakładać i jak się go nie ma, to również spory wydatek !

szymonmtb

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Listopad 2009, 02:01:44 »
Cytat: "jerzy62"
... to również spory wydatek !


Ale i inwestycja ... :)
Oprócz bagażnika można i inne rzeczy "doczepić" (przyczepkę itp.) :mrgreen:
Lub np. przypadkiem parkując tyłem, "delikatnie" zatrzymać się na drzewie lub wysokim krawężniku. Czasami zastępuje brak czujników parkowania ... <hahaha>

jerzy62

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Listopad 2009, 12:19:40 »
właśnie przyczepkę dopiąć, mam taką i łamię się , żeby wydać min 1200 PLN za montaż haka zwykłego tj. tyko do odkręcenia ze śrub - w serwisie - lub 1600 tzw automat do wypinania wyciągając zawleczkę.!!!
a w starym aucie mam hak a chcą mi dać za autko -espero 1,5, 97 r. - 1500 zł !!!

szymonmtb

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Listopad 2009, 17:10:26 »
Cytat: "jerzy62"
... łamię się , żeby wydać min 1200 PLN za montaż haka zwykłego ... lub 1600 tzw automat do wypinania wyciągając zawleczkę.!!! ...


Ze swojej strony mogę Ci jedynie powiedzieć jak wyglądało to przy zakupie mojego haka (zakup i montaż w styczniu 2009).
Hak do mojego i30 serwis ASO zamontował z firmy -> http://www.steinhof.pl/katalogi.html (NUMER KATALOGOWY K-001) lub http://www.sklep.steinhof.pl
Wartości na f.VAT przedstawiały się następująco:
- montaż haka ok. 350PLN,
- hak holowniczy do i30 (K-001) ok. 450PLN,
- wiązka elektryczna (T00085) ok. 40PLN,
Łącznie 840PLN
do tego dokupiłem bagażnik rowerowy Thule EuroWay 945 ok. 1000PLN. - zakup kwiecień 2009.

I teraz jadąc w dalszą wycieczkę z rowerami:
* odkręcam tylną tablicę rejestracyjną,
* montuję na haka bagażnik rowerowy (podpinając wiązkę odp. za światła),
* instaluję na bagażniku tablice rej. i rowery (2szt.).
Wszystkie te czynności wykonuję najczęściej sam i zajmują mi one max.25min (czas zawiera transport rowerów i bagażnika z domu/piwnicy :p )

Montaż takiego bagażnika jest łatwy "szybki", posiada dodatkowe zalety (jeśli chodzi o przewóz rowerów): nie trzeba wdrapywać się na dach samochodu; podczas jazdy (głównie zakrętów) nie ma wrażenia, iż ściąga Nam samochód na bok; jadący z naprzeciwka ludzie nie muszą Nam migać, że rowery "za chwile spadną z dachu"; i NAJWAŻNIEJSZE = spalanie jest TYLKO max. o 0,2-0,3 l/100km (a wcale nie prowadziłem auta zgodnie z max. prędkością dla bagażników dachowych ok.100km ]:->).
Osobiście polecam to rozwiązanie bagażników, ale i inwestycję - oczywiście OPŁACALNĄ :>

PS. Przy okazji wyboru bagażnika czytałem różne "dziwne" informację, że nie wolno przekręcać tablic rej. w inne miejsce samochodu, a 3-ej tablicy w Naszym kraju mi nie wydadzą (przepisy zabraniają :D) itp. ...
Więc poszedłem na komisariat POLICJI - pokazałem "szefowi" wydziału ruchu drogowego zdjęcie bagażnika EuroWay 945 oraz zdj. zamontowanego do samochodu (z rowerami).
Powiedział: jak będzie "problem" z tablicami podczas kontroli - proszę powołać się na moją osobę, funkcjonariusz ... 8-)

jerzy62

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Listopad 2009, 22:31:24 »
dzięki za ciekawe informacje,
drugim producentem dobrych haków jest Autohak Słupsk, a dystrybutorem niedrogim np. sklep internetowy -www.autozielonka-

Carexpert

  • Gość
Belki do bagażnika dachowego - jakie?
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Listopad 2009, 23:54:20 »
Sprawa wyglada tak ze na zachodzie nie wozi sie rowerow na dachu zwlaszcza na autostradach. Stawiaja za silny opor powietrza i sa przypadki ich spadania co powoduje bardzo niebezpieczne sytuacje. Oczywiscie taki sposob wozenia rowerow jest dozwolony choc nie do konca dobry. Jezeli jednak chcesz kupic bagaznik dachowy to zasada jest prosta czym bardziej firmowy tym drozszy lecz lepszy. Tu moim zdaniem nie ma co oszczedzac. Kupisz tanie belki ale one sa slabe szybko koroduja i zakladanie rowerow nie jest za fajne jak i samo unieruchomienie ich tez. Wazne jest wszystko nawet tak prozaiczna sprawa jak profil belki zarowno na jej wytrzymalosc jak i na glosnosc podczas jazdy! Rower na dachu zawsze jest glosny zawsze dziala jak zagiel zwlaszcza jak wyjezdza sie z lasu badz mija TIRa i zawsze zwieksza zuzycie paliwa a zmniejsza bezpieczenstwo. Najlepsze sa bagazniki na hak ale to ciagnie za soba koniecznosc posiadania haka co tez nie jest tanie. natomias wozenia czegokolwiek na tylnej klapie nie polecam. Szkoda auta. Zawsze taki bagaznik pracuje i zawsze tu sie troche wytrze lakierek i tam tu jakas ryska powstanie tam cos jeszcze a do tego zazwyczaj zasłania swiatla i tablice. Tylko firmowe bagazniki na hak maja opcje dodatkowych swiatel i tablicy rejestracyjnej by bylo wszystko ok. Co do nie wydawania 3 tablicy to masz racje nikt ci jej nie wyda ale mozesz kupic prywatnie taka bez hologramu i zalozyc na stale pod warunkiem ze te dwie na aucie maja hologramy i sa takie same. To ma byc tylko powtórzenie numeru i tu dopuszczane jest zalozenie tablicy zrobionej na zamowienie bez hologramu jak rowniez mozna zalozyc orginalna z hologramem zdjeta z tylnej klapy. Nikt nie ma prawa sie do tego przyczepic bo te bagazniki sa tak zaprojektowane i spelniaja wszystkie normy i certyfikaty. Niestety tylko u nas robia problemy z 3 tablica ale to juz sie skonczylo i nie czepiaja sie ze nie masz na tablicy na bagazniku hologramu. Jezeli sie pies przyczepi masz prawo sie odwolac i oddac sprawe do sadu nawet do trybunalu europejskiego ze nie sa respektowane przepisy unijne.