Autor Wątek: [Elantra XD] Dziwne zachowanie ABS  (Przeczytany 2503 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Banon

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« dnia: 09 Lipiec 2009, 21:40:04 »
Witam.
Ostatnio zauważyłem dziwne zachowanie ABS-u w mojej Elantrze. Otóż przy małych prędkościach np. gdy dojeżdżam do skrzyżowania lub na swiatłach podczas hamowania czasami załącza mi się ABS. Czuję bicie pedała hamulca no i słychać odgłos tego bicia. Dziwne jest to że nie dzieje się to zawsze. Są dni że każde światła i skrzyżowanie pojawia się ten efekt a są dni że zapominam o tym zjawisku. Jedno jest pewne takiego efektu nie zauważyłem przy dużych prędkościach. Proszę o jakieś sugestie :->
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2020, 14:35:39 przez Brt »

Marcin Wojtal

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lipiec 2009, 11:37:31 »
Chyba wszystko OK.
Przed światłami na jezdni bardzo często jest tzw. tarka.
Hamując nawet z prędkości ok 40 km/h, koło może na chwilę utracić kontakt z podłożem i wtedy załącza się ABS.
No i masz to "terkotanie".
A że raz to się pojawia, a raz nie - możesz dotoczyć się do świateł trochę innym torem (nawet kilkanaście cm w lewo lub prawo) i efekt nie występuje.
Przy hamowaniu z większych prędkości przód jest bardziej dociążony i koła nie odrywają się (nawet na ułamek sekundy) od nawierzchni.

Banon

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lipiec 2009, 22:35:00 »
Chyba nie bardzo OK.
Znajomi też maja ABS-y w swoich autkach ale takiego zachowania na suchej nawierzchni w słoneczne dni nie mają. Chyba odwiedzę ASO niech wepną komputer, może coś znajdą.

e-gen

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lipiec 2009, 22:57:27 »
Banon, wyczyść pierścienie ABSu oraz czujniki ABSu

rufuz

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lipiec 2009, 09:40:28 »
ja mam podobny problem. A jak wyczyścić te ABSy ?

cezary46

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lipiec 2009, 13:45:13 »
Cytat: "rufuz"
ja mam podobny problem. A jak wyczyścić te ABSy ?


Jeżeli ABS nie działa prawidłowo np. w skutek zabrudzenia lub uszkodzenia to lampka o tym sygnalizuje. Jeżeli po uruchomieniu silnika gaśnie to system działa OK. Przyczyną dziwnego zachowania systemu może być niesprawność w układzie hamulcowym( np. zapowietrzenie) lub w zawieszeniu pojazdu (np. niesprawne amortyzatory,nadmierne luzy). Należy w pierwszej kolejności sprawdzić te elementy.

rufuz

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lipiec 2009, 19:57:42 »
Wymiana seryjnego zawieszenia na twardsze może mieć wpływ na zachowanie ABS ? U mnie właśnie po wymianie zawieszenia ABS zaczął świrować.

cezary46

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lipiec 2009, 20:28:24 »
Cytat: "rufuz"
Wymiana seryjnego zawieszenia na twardsze może mieć wpływ na zachowanie ABS ? U mnie właśnie po wymianie zawieszenia ABS zaczął świrować.


System ABS jaki ma Lantra jest systemem pasywnym. Działa prawidłowo, jeżeli prędkość jest wyższa niż 7 km/h. Ta wada została wyeliminowana w systemach aktywnych połączonych z ESP. Tam próg poprawnego działania ABS został obniżony do 3 km/h. Więc może się zdarzyć, że w naszych Lantrach w ostatniej fazie hamowania na suchej nawierzchni, gdy prędkość spadnie poniżej 7 km/h system może trochę świrować, zwłaszcza przy gwałtownym hamowaniu, ale nie ma to większego wpływu na bezpieczeństwo. Przy normalnym, planowym czyli spokojnym hamowaniu efekt ten nie powinien być odczuwalny.
Nowa generacja czujników aktywnych jest jako pierwsza w stanie zdiagnozować prędkość już od 0 km/h

Banon

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Wrzesień 2009, 20:01:21 »
Witam.
Pewnie niektórzy się zdziwią, że dopiero dziś odpowiadam i dziękuję za porady, ale byłem przez parę tygodni (nazwijmy to ) "odcięty" od świata więc nie miałem możliwości odpowiedzi.
Postaram się niedługo wyczyścić czujniki i pierścienie tak jak sugeruje e-gen i powiem czy pomogło.
Po powrocie nie wiem za co się złapać i sprawa ABS-u zeszła na dalszy plan <papa>

rufuz

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Wrzesień 2009, 16:13:28 »
A jak sie zabrac do czyszczenia tych ABSów ?

Banon

  • Gość
Dziwne zachowanie ABS
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Październik 2009, 17:41:12 »
A więc Panowie, udałem się do warsztatu i podłączyłem sie do kompa. Na całe szczęście Elantra posiada "pomiar czasu rzeczywistego" i okazało się że na dzień dobry 3 czujniki pokazywały błędy. Podczas jazdy (szczególnie przy małych prędkościach-czyli moja bolączka) na czujnikach pojawiała się różnica prędkości nawet do 10km/h!!
Diagnoza - brudne czujniki.
Czyszczenie czujników spowodowało że odkryta została właściwa usterka. Czujniki w mojej Elantrze były w miarę czyste, ale okazało się że jedna przednia korona była pęknięta i lekko rozszerzona. To prawdopodobnie powodowało że na każdej krzyżówce załączały się ABS-y. Po wymianie tej korony ABS-y nie wariują. :-D
PS. Koszt korony w ASO 37 zł