Autor Wątek: [Sonata '97] Zmiana podświetlania na Ledy  (Przeczytany 2694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Roman_d

  • Gość
[Sonata '97] Zmiana podświetlania na Ledy
« dnia: 19 Lipiec 2008, 18:40:12 »
Witam

Opis jak zmieniałem podświetlanie w Sonacie z 1997 roku z lampek na diody LED.
1. Zakup Led ów na allegro :D :) koloru niebieskiego w oprawkach typu T5/R5
Są to diody z rezystorem dobranym na 12V [nie wiem komu warto to składać jak sprzedają po około 2PLN/ szt.]


2. Demontaż przycisków załączających światła przeciwmgielne: Delikatnie pociągnąć za ten panel zaczynając od lewej strony a później wychodzi bez problemu. Przyciski montowane na dwie zapadki do tego panelu. Wypinamy kable z tyłu a później demontujemy przycisk.
Lampki są montowane w koszyczku a następnie są wkręcane.

Tak wygląda lampka z założonym kapturkiem zmieniającym kolor podświetlania.Trzeba LEDy wymontować z tych oprawek aby była tylko dioda z rezystorem, po włożeniu w oryginalną oprawę wyginamy nóżki wokół oprawki w taki sam sposób jak była zamocowana lampka.


3. Lampki podświetlania elektrycznych szyb:
Podważamy śrubokrętem i wyciągamy sterowanie szybami. Później rozbieramy wyłącznik i wymontowujemy oryginalną lampkę wraz z gumową oprawką. W to miejsce montujemy LEDy ze skróconą oprawką i nóżkami wygiętymi na pętelkę. Całość montujemy tak aby dotykało styków.


4. Wymiana podświetlania licznika:
Odkręcić 3 śruby mocujące licznik do deski. Są one przykręcone od dołu. Lepszy dostęp gdy kierownica będzie opuszczona na dół. Później trzeba wymontować całość ciągnąć za kratki wentylacyjne. Trzyma się na kilka zatrzasków. Po demontażu odkręcamy licznik montowany na 4 śruby i wyciągamy go do przodu. Od tyłu mamy lampki w oprawkach, odkręcamy je i wkładamy tam Ledy. Pasują ale trzeba lekko spiłować oprawki aby się zmieściły do końca.

Podobnie jest z lampkami na konsoli środkowej. Też trzeba je lekko spiłować i pasują.
Tak to wygląda w nocy:


Jeśli nie świeci to należy zmienić polaryzacje. Odwrotnie włożyć oprawki i powinno zadziałać.

roofus

  • Gość
[Sonata Y3] Zmiana podświetlania na Ledy
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lipiec 2008, 15:31:52 »
Piekna robota! U mnie wymienilem tylko swiatelka na zegarach, pozniej wymienie i w przelacznikach

Dodam tylko ze nalezy pamietac aby przed zlozeniem sprawdzic czy wszystkie diody swieca. Dlatego ze istotne jest ktora nozka diody dostaje +
No i najwazniejsze zeby nie wymieniac diody od AIR BAG przy wlaczonym zaplonie bo odwiedzicie warsztat samochodowy aby usunac blad poduszek powietrznych z komputera.
W serwisie Mitsubishi kosztuje to 120 zl (tam akurat mieli program na moja landrynke) ale nie bylo tak zle w zwyklym warsztacie z programem na moj sprzet zaplacilem za ta sama usluge 50 zl tyle ze 2 dni dzwonilem po warsztatach