Autor Wątek: [Santa Fe CM] Santa Fe benzynka 3.3 brak mocy  (Przeczytany 5560 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Herbinek

  • Gość
[Santa Fe CM] Santa Fe benzynka 3.3 brak mocy
« dnia: 05 Wrzesień 2013, 10:15:30 »
Witam od 2 dni moje autko dziwnie się zachowuje a mianowicie zrobiło się zamulone jak na 243 konie zbiera się jak polonez 1.6. wcześniej było dobrze. po problemach związanych z myciem silnika pojawił sie check engine, w salonie po podłączeniu komputera stwierdzili ze jest to błąd przepustnicy ale autko jeździło normalnie wiec nic z tym nie robiłem i zastanawiam się czy to może być przyczyną dodatkowo prze szybkim ruszaniu można wyczuć lekkie szarpanie. Każdy pomysł mile widziany. pozdrawiam

jacekstr

  • Gość
[Santa Fe CM] Santa Fe benzynka 3.3 brak mocy
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Wrzesień 2013, 11:46:52 »
Witam.
Możliwości jest kilka:
1. Kiepska benzyna -> zużyj tą co masz i zatankuj 98 zobaczysz czy jest różnica.
2. padł ci TPS -> powszechna usterka w tym silniku. radze poczytać to -> http://www.hyundai-forums.com/187-cm-2007-2012-santa-fe/119599-tps-replacement.html .
3. zanieczyszczony układ dolotowy -> można przeczyścić sobie samemu (filtr, maf, kanały, przpustnica- bez odkręcania)
4. jeżeli masz dodatkowo jakieś kody błędów to jeszcze można sprawdzić sondy lamba (wtyki/gniazda) czy gdzieś nie dostał się brud/rdza/itp..

Herbinek

  • Gość
[Santa Fe CM] Santa Fe benzynka 3.3 brak mocy
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Wrzesień 2013, 09:20:13 »
Witam dziękuje bardzo za nakierowanie mnie.
Nie sadze aby była to wina benzyny ponieważ czy na benzynie czy na gazie jest tak samo. ale oczywiście ze zaleje 98 i sprawdzę. Co do TPS to sprawdzę na końcu.
Wtyki lambdy sprawdzę dzisiaj. Chciałem dodać że jak kupiłem auto to brakowało rury która łączy wlot w atrapie z filtrem powietrza. wystaje mi tylko rura która ciągnie ciepłe powietrze pod reflektorem. zastanawiam się czy to ma jakiś wpływ na moc silnika. Zapomniałem dodać jeszcze ze nie mogę auta rozpędzić dalej jak do 135km/h. Gdy dojdzie ta prędkość mogę wciskać gaz do dechy a auto nie przyśpiesza. Napisz mi jeszcze jak wyczyścić ten dolot bez rozkręcania. Jedyny błąd jaki pokazywało to błąd przepustnicy. W serwisie powiedzieli ze wystarczy przeczyścić.

jacekstr

  • Gość
[Santa Fe CM] Santa Fe benzynka 3.3 brak mocy
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Wrzesień 2013, 12:40:52 »
Jeżeli nie masz połączenia pomiędzy wlotem powietrza w grillu a filtrem to "teoretycznie" nie powinien być to problem, chociaż nie wiem jak zachowuje się "na taką modyfikacje" elektronika w tym samochodzie?!. Do sprawdzenia po podpięciu do narzędzi diagnostycznych.

Czyszczenie dolotu:
- ściągasz obudowe z filtra, wyciągasz filtr, odkręcasz klamre za MAF'em, wyciągasz całą obudowe filtra razem z MAF'em, czyścisz całą obudowe filtra wewnątrz na sucho, czyścisz MAF'a środkami do czyszczenia przepływomierzy (~25 zł), odkręcasz klamre przy przepustnicy, ściągasz "harmonijkową" rure, czyścisz ją w środku, kupujesz środek do czyszczenia przepustnic (~30zł) i czyścisz przepustnice bez jej odkręcania. Oczywiście odkręconą dużo łatwiej i lepiej można wyczyścić jednak wtedy wymagana jest kalibracja i zapewne nowa uszczelka, więc cenowo jest to nieopłacalne. Przepustnice czyści się zwykłą czystą białą kartką pociętą na "listki", wsuwając ją i wysuwając w szczeliny między obudową a "talerzykiem" tak długo aż papier przestanie być czarny - oczywiście kilka razy (ale nie za dużo) należy spryskać talerzyk i obudowe od wewnątrz preparatem opisanym powyżej. Nie należy przesuwać "talerzyka" nawet minimalna zmiana jego położenia spowoduje złą prace silnika i konieczna będzie kalibracja !!!

Teraz wszystko należy poskładać do kupy uważając aby MAF był dobrze wysuszony !!!!!. Włączenie silnika z mokrym od preparatu MAF'em może spowodować jego uszkodzenie !!!.

dobrze jest też sprawdzić sam filtr i ewentualnie wymienić.

tu link ze zdjęciami -> http://www.hyundai-forums.com/187-cm-2007-2012-santa-fe/105315-clean-air-intake.html

... i jeszcze sprawa TPS'a - ten czujnik kosztuje około 30$ więc nie jest to jakiś gigantyczny koszt. sama wymiana jest też banalna. Natomiast hyundai wymaga/rekomenduje wgranie nowego oprogramowania do ECU co już może być w polsce pewnym problemem. Jednak jeżeli czytałeś może cały temat z poprzednio podanego linku, niektórzy jeżdżą bez aktualizacji ecu i nie stwierdzili żadnych problemów.

Herbinek

  • Gość
[Santa Fe CM] Santa Fe benzynka 3.3 brak mocy
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Wrzesień 2013, 18:33:39 »
Angielskiego nie znam wiec nie za wiele mi to powie. co do fotek z czyszczenia to chyba trzeba sie zalogować. ale myslę że sobie poradzę. Jutro będę miał tą rurę wlotową.  zobaczymy co to zmieni. Co do reszty pojadę na kompa i zobaczę co pokazuje i niezwłocznie napisze na forum.

[ Dodano: 2013-09-22, 15:17 ]
Po założeniu wlotu powietrza bezpośrednio z grila do filtra powietrza auto zaczeło jeździć normalnie. zmiana pogody z suchej do deszczowej mocno wpływała na osiągi silnika.