Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód  (Przeczytany 7190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

blazej

  • Gość
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« dnia: 06 Sierpień 2013, 09:15:55 »
Witam,
Czy macie jakieś doświadczenia związane z brakiem osłony tarczy hamulcowej? Wydaje się, że służy ona do ochrony tarczy przed wodą i zanieczyszczeniami ale nie zabezpiecza przed nimi całkowicie bo nie jest całkowicie szczelna. W takim razie, może chroni elementy przeniesienia napędu i silnika przed opiłkami i kurzem ze ścierających się klocków hamulcowych? Czy ktoś ma obserwacje związane z jazdą bez tych osłon?

Zauważyłem, że nie mam jednej osłony. Czy w razie wymiany osłony z przodu konieczna jest wymiana łożyska? Tak twierdzi mój mechanik.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 18:07:07 przez Brt »

fishman4

  • Gość
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpień 2013, 10:14:04 »
Nie wiem jak sprawa ma się w elantrze, ale w moim drugim aucie, honda civic, jezdze juz jakis czas bez oslony i nic zlego sie nie dzieje. Konsultowalem sie z mechanikiem (dobrym, specjalista od marki) i on tez twierdzi ze wymiana nie jest konieczna.

Hants

  • Gość
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpień 2013, 14:25:12 »
Wyobraż sobie gorącą tarczę i szybki wjazd w kałużę - tarcza może się wykrzywić. Poza tym - pył ze startych klocków 'wspomaga' rdzewienie okolicznych elementów, jakiś kamyczek może uszkodzić koronkę ABS.

Innych niedogodności nie znam, niemniej weź poprawkę na fabryki, które oszczędzają na czym mogą, ale jednak instalują te osłony..

blazej

  • Gość
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpień 2013, 10:39:10 »
Zgadza się, najgorzej, że aby wymienić tę osłonę trzeba wymienić łożysko - czy ktoś to może potwierdzić?

Hants

  • Gość
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sierpień 2013, 23:59:16 »
U mnie nie. Co prawda trzeba bylo je zsunac z 'huba', ale bylo to zaskakujaco proste i nie wymagalo prawie zadnego wysilku.

Offline RaulC

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 156
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Sierpień 2013, 12:50:22 »
blazej, teoretycznie nie trzeba wymieniać łożyska (chyba, że się rozleci przy wyjmowaniu), ale jeśli masz trochę na liczniku i nie wymieniałeś łożysk to nie zaszkodzi. A jeśli wymieniałeś to sprawdź ile kilometrów temu. Przy naszych dziurawych drogach dobrze jest to robić co mniej więcej 120tys. Dla bezpieczeństwa a nie z przymusu.

blazej

  • Gość
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Sierpień 2013, 13:15:37 »
Właśnie problem w tym, że łożysko było wymieniane i wtedy mechanik nie założył nowej osłony, bo nie mógł dostać. Osłonę już kupiłem i nie chcę wymieniać nowego łożyska.

Remik_NS_WP

  • Gość
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Listopad 2013, 12:12:30 »
Mam ten sam "problem" ale mój mechanik powiedział że to nie jest problem bo:
-po pierwsze od zewnętrznej strony też nie ma osłony i nic się nie dzieje,
-po drugie w nowszych fordach nie montują już osłon tarcz hamulcowych,

Także blazej nie mamy się czym martwic :)

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Elantra XD] Brak osłony tarczy hamulcowej, lewy przód
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Listopad 2013, 18:59:33 »
Od zewnętrznej strony osłoną jest koło. Jeśli obecnie jakaś firma osłon nie montuje to może w jakimś celu? Nie pomyśleliście o tym? Podałeś przykład Forda... czemu np. w niektórych współczesnych modelach montują ECU tuż za przednim zderzakiem?