Autor Wątek: [ix20] spalanie  (Przeczytany 163620 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Wrzesień 2012, 09:25:17 »
Cytat: "endriu"
Zabierz z podpisu około 200 cm  :mrgreen: to już będzie lepiej wyglądało.
nie rozmumiem o co tobie chodzi ???


Bo w podpisie masz, że pomykasz na silniku 1,6, a nie 1,4  :-P

=====================
U mnie jak na nowy samochód (4 tysi) -  w trasie, jadąc na wakacje w tym roku, spalanie było około 6-6,7L - jest ono akceptowalne - silnik nie "ułożony" itd. - chociaż podobno teraz ma wszystko być idealne od nowości. Niestety jazda w mieście - noga z puchu - a spalanie wiadrami ( 10 L) i to mnie bardzo martwi. Liczę jednak, że tak jak u Was, po pewnym czasie coś się ułoży.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Wrzesień 2012, 11:05:43 »
Cytat: "KoTeK"

U mnie jak na nowy samochód (4 tysi) -  w trasie, jadąc na wakacje w tym roku, spalanie było około 6-6,7L - jest ono akceptowalne - silnik nie "ułożony" itd. - chociaż podobno teraz ma wszystko być idealne od nowości. Niestety jazda w mieście - noga z puchu - a spalanie wiadrami ( 10 L) i to mnie bardzo martwi. Liczę jednak, że tak jak u Was, po pewnym czasie coś się ułoży.


Właśnie tak to wygląda w przypadku tego auta. Jak jest możliwość jechać płynnie z prędkością przelotową do 100 km/h bez zatrzymywania to komputerowo można uzyskać 6-7 l/100km może nawet mniej w zależności od obciążenia, opon, klimy itp (silnik 1.6).
W mieście sytuacja zmienia się diametralnie. W dużym, nieprzejezdnym w godzinach szczytu mieście w szczególności. Jeśli większość zbiornika wyjeżdżana jest w takich warunkach to o realnym (nie komputerowym) jednocyfrowym zużyciu można zapomnieć. Zużycie na poziomie 8 l/100km to po prostu uśredniony wynik z korzystnych warunków przejazdów, nawet jeśli będzie to miasto. Ale miasto miastu nierówne, podobnie jak warunki do ruchu w nim panujące na określonych trasach.

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Wrzesień 2012, 13:42:44 »
Czytam podpis........pierwszy IX20 LPG ?

Może to nie ten dział, ale kolego opowiadaj - jak się sprawuje itd.
Od razu po zakupie chciałem założyć LPG, ale te krzyki, że Hyundai tego nie akceptuje, gwarancję przejmuje na siebie salon montujący mi gaz jakoś mnie tak wystraszyło, że się "na razie" wycofałem. Z drugiej strony nie miałem nawet z kim pogadać kto używałby gazu w IX20.

Dlatego nie pozostało Ci nic innego jak opowiadać !! ;-)

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Wrzesień 2012, 15:20:00 »
Jeśli mówimy o kosztach spalania paliwa przez nasze auta, to dział wydaje się być odpowiedni  :-)
Jeśli moderator uzna inaczej, wątek będzie kontynuowany w innym miejscu.

No cóż... Kilka tygodni drążyłem temat i w końcu zdecydowałem, że zamontuję.
Pozostało tylko dobrać trzy najważniejsze rzeczy:
a. odpowiednią instalację (do wyboru co najmniej trzy popularne na rynku),
b. odpowiedni warsztat (czytaj właściwy i precyzyjny montaż to podstawa),
c. właściwie wyregulować (wiadomo, że fizyki się nie oszuka).
Reszta, czyli należyta dbałość o użytkowanie i serwis należy do mnie.

Instalacja: AC Stag 300-4 ISA2 + Zavoli Zeta N 150KM + Hana 2000 czerwone + Bormech toroidalny 48l + równie dobre elementy dodatkowe (wielozawór z obudową Tomasetto, węże Parker, filtr poliestrowy Czaja itp i wlew pod klapką wlewu benzyny).

Wg nieoficjalnych informacji z ASO, przy poprawnym montażu i regularnym serwisie powinienem przejechać minimum 40-50kkm. Tyle przynajmniej dotychczas przejechały bez problemu dodatkowych regulacji czy niespodziewanych kosztów auta pracowników Hyundai'a... :-P (tak, tego samego, który jako producent mówi LPG w Polsce stanowczo nie, bo... nie).
Zakładam przebieg na gazie powyżej 100kkm, a dalej zobaczymy jak się będzie całość sprawować.

Instalacja ma dopiero tydzień, więc za wcześnie na pewne odpowiedzi. Pierwszy zbiornik daje szacunkowe zużycie gazu +/- 10l/100km. Ale dopiero po pierwszym 1000km będzie można to potwierdzić lub zanegować.
To co uderzyło mnie kiedy ruszyłem po montażu, to absolutnie brak jakichkolwiek różnic między Pb a LPG w czasie jazdy (nie testowałem jednak obrotów powyżej 4500 obr/min, gdyż w zasadzie z nich nie korzystam). Gdyby nie wskaźnik poziomu gazu z kontrolką ilości w zbiorniku oraz sygnał dźwiękowy wyczerpania gazu to bym nie wiedział, czy jadę na gazie czy na benzynie. Przełączanie jest niewyczuwalne, nie wspominając już o tym, że w aucie nie czuć nawet namiastki gazu, co w starszych konstrukcjach nie było takie oczywiste.

Offline endriu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 107
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Wrzesień 2012, 17:00:04 »
nie ma możliwosci zmiany silnika informacje mam ze profil został zaktualizowany a tu nadal widnieje 1.6.   :?:
MAM 1.4 i nie chcę nikogo wprowadzać w błąd.

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Wrzesień 2012, 19:41:08 »
Cytat: "endriu"
nie ma możliwosci zmiany silnika informacje mam ze profil został zaktualizowany a tu nadal widnieje 1.6.   :?:
MAM 1.4 i nie chcę nikogo wprowadzać w błąd.

------------
Z tymi "centrymetrami" to był oczywiście żart :-P

Gaz:
Dzięki za dokładne info. Jak spalanie nie spadnie w mieście do jakiś rozsądnych ilości to chyba także zamontuję gaz.
Na razie pozdrawiam.

Offline lukasz.zst

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 460
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #66 dnia: 05 Wrzesień 2012, 21:12:39 »
U mnie w serwisie montują LPG do ix20 .Koszt 4,5 Tys.zl
Gwarancja jest tylko na ten serwis.
Chodź nie zlazłem adnotacji w gwarancji że nie można montować LPG

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Wrzesień 2012, 08:47:59 »
Cytat: "lukasz.zst"
U mnie w serwisie montują LPG do ix20 .Koszt 4,5 Tys.zl
Gwarancja jest tylko na ten serwis.
Chodź nie zlazłem adnotacji w gwarancji że nie można montować LPG


Patrz książka gwarancyjna auta, strona 22...
Co do ceny instalki to 4,5 tys. za montaż w ASO to lekkie przegięcie. W Poznaniu jeden z dealerów montuje z zachowaniem pełnej gearancji (u niego) za 3,6 tys. + wlew pod klapką za 500zł (!). I to już jest bardzo wysoka cena...

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Wrzesień 2012, 11:06:16 »
Cytat: "ph71"


Patrz książka gwarancyjna auta, strona 22...
...


Nie mam teraz dostępu do książki, ale pamiętam, że jest taki zapis w książce serwisowej mówiący iż lista aut do których można zamontować gaz jest na stronie internetowej. Oczywiście żadnych informacji na stronie nie ma, więc zadzwoniłem do Warszawy do Hyundaja, a oni na to - "brak informacji na stronie bo producent nie zaleca montażu." Mówił, że testowali BRC 24 czy jakoś tak, ale się wycofali. Nie wiem na ile to prawda, bo w innych krajach podobno zezwalają w ramach gwarancji montować gaz.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Wrzesień 2012, 12:38:26 »
Cytat: "KoTeK"


Nie mam teraz dostępu do książki, ale pamiętam, że jest taki zapis w książce serwisowej mówiący iż lista aut do których można zamontować gaz jest na stronie internetowej. Oczywiście żadnych informacji na stronie nie ma, więc zadzwoniłem do Warszawy do Hyundaja, a oni na to - "brak informacji na stronie bo producent nie zaleca montażu." Mówił, że testowali BRC 24 czy jakoś tak, ale się wycofali. Nie wiem na ile to prawda, bo w innych krajach podobno zezwalają w ramach gwarancji montować gaz.


Generalnie Hyundai wobec braku akceptacji montażu lpg w ix20 informuje na wspomnianej 22 stronie o częściowej utracie gwarancji (w tym przypadku chodzi dokładnie o układy: elektryczny, napędowy i wydechowy). I tyle.
Pozostałe kwestie gwarancyjne pozostają bez zmian, o ile dopełnimy wymogów serwisowych i przeglądowych. Innymi słowy, jak pojedziemy z ustarką łożyska koła, skrzypiącego fotela, rwącej się tapicerki czy np. korozji dachu to muszą się tym zająć w ramach gwarancji. Przynajmniej tak twierdzą w tych ASO, które chcą klienta przy sobie zatrzymać.
Pewną furtką jest tutaj montaż lpg w jednym z ASO producenta (jeśli to oferuje), ale to kosztuje dużo więcej. W zamian takie ASO deklaruje brak ograniczeń gwarancyjnych pod warunkiem serwisowania tylko u nich i ewentualną pomoc przy bezgotówkowej naprawie w innych ASO (taką propozycję też miałem, tzn. kierownik z ASO montującego lpg dzwoni do innego ASO i ustala z nim ewentulną kwestię naprawy na gwarancji. Ale kto wie jak by to wyglądało w praktyce...).
Co do marki instalacji to prawdą jest, że ASO sugeruje BRC Sequent 24 w najnowszej odsłonie (24.11), bo kiedyś producent się tej marki trzymał. Z przyczyn, których nie udało mi się ustalić obecnie zmienił zdanie.
Ostatecznie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, zdecydowałem się dokonać adaptacji poza ASO z uwagi na znaczną różnicę w cenie oraz doskonałe rekomendacje wybranego warsztatu.

P.S. Ciekawe ile ix20/Veng jeździ bez problemu z lpg choćby na macierzystym, koreańskim, "mocno zagazowanym" rynku samochodowym...?

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #70 dnia: 16 Wrzesień 2012, 07:43:38 »
Cytat: "ph71"


..........   i wlew pod klapką wlewu benzyny).


Gorąca prośba........ jak możesz daj fotkę jak oni to zrobili, bo u mnie w serwisie kręcili nosem nad wykonaniem wlewu właśnie w tym miejscu.
oraz jak możesz wrzuć fotkę silnika z zainstalowaną instalacją LPG i umiejscowienie butli - chciałbym zobaczyć jak to będzie wyglądało.

P.S.
Jestem coraz bardziej zdeterminowany aby wstawić gaz, ze sprzedającym "umawiałem"  :roll:  się na spalanie ~8-9 L, a nie na jednostkę miary - wiadro  :evil:

jack55

  • Gość
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #71 dnia: 17 Wrzesień 2012, 20:34:07 »
Cytat: "KoTeK"

Jestem coraz bardziej zdeterminowany aby wstawić gaz, ze sprzedającym "umawiałem"  :roll:  się na spalanie ~8-9 L, a nie na jednostkę miary - wiadro  :evil:

KoTeK jaki masz przebieg w swoim aucie :?:
Mój Hultaj obecnie pali 7,8 l  jazda miejska.Przed dotarciem palił 10 l .Gwałtowny spadek w spalaniu odczułem po przejechaniu 5tys. km
A naprawdę mam ciężką nogę :-) Proponuję uzbroić się w cierpliwość.Silnik dość długo się układa,mam także wrażenie że zrobił się bardziej żwawszy niż na początku użytkowania ;-)
Z drugiej strony nie ma co oczekiwać cudów po 1.6 125KM.Spalanie porównywalne jak u innych w tej klasie.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #72 dnia: 18 Wrzesień 2012, 13:50:05 »
Cytat: "KoTeK"


Gorąca prośba........


Prosisz i masz...  :-)
Przepraszam za jakość zdjęć, mam obecnie tylko aparat w telefonie pod ręką.
Do tankowania trzeba wkręcić przedłużkę, po tankowaniu schować, bo pod klapką tego auta się nie mieści.
Zdjęcia zbiornika nie załączam, dolna półka bagażnika jest w tym samym miejscu co bez niego, więc nic się na pierwszy rzut oka w bagażniku nie zmieniło.

[ Dodano: 2012-09-18, 14:07 ]
Cytat: "jack55"

Mój Hultaj obecnie pali 7,8 l  jazda miejska.Przed dotarciem palił 10 l .Gwałtowny spadek w spalaniu odczułem po przejechaniu 5tys. km
A naprawdę mam ciężką nogę :-) Proponuję uzbroić się w cierpliwość.Silnik dość długo się układa,mam także wrażenie że zrobił się bardziej żwawszy niż na początku użytkowania ;-)


Mój potrafi spalić nawet mniej. Ale co z tego jak realne warunki użytkowania auta nie dają mi na to szans...? Tylko pogratulować miasta ze średnim zużyciem poniżej 8 l/100km. I to pewnie jeszcze z klimą przy >25 st. C na zewnątrz  :-P
Faktycznie, silnik po przejechaniu kilku tysięcy jeździ lepiej ale aż takich cudów by nagle palił ponad 20% sam z siebie to nie ma. W trakcie tych kilku tysięcy dociera się nie tylko silnik, ale przede wszystkim kierowca do auta. Niestety, u mnie nawet to nie wystarcza. Warunki, w których mogę spalić średnio 7-8 l/100km trafiają mi się bardzo rzadko, więc dla mnie decyzja o montażu gazu była szybsza i łatwiejsza.

Na każdych 100km przebiegu, licząc tylko koszty paliwa z uwzględnieniem +20% dla LPG zostaje 25zł brutto. Do tego trzeba doliczyć częstsze przeglądy, więcej świec zapłonowych po parę złotych/szt itp. Spokojnie można przez najbiższe dziesiątki tysięcy przyjąć, że mamy na rękę 20zł na 100km.
Każdy musi policzyć sobie sam co mu się i w jakiej perspektywie kalkuluje... :-)

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #73 dnia: 18 Wrzesień 2012, 14:12:03 »
Cytat: "jack55"
Cytat: "KoTeK"

Jestem coraz bardziej zdeterminowany aby wstawić gaz, ze sprzedającym "umawiałem"  :roll:  się na spalanie ~8-9 L, a nie na jednostkę miary - wiadro  :evil:

KoTeK jaki masz przebieg w swoim aucie :?:
Mój Hultaj obecnie pali 7,8 l  jazda miejska.Przed dotarciem palił 10 l ................
Z drugiej strony nie ma co oczekiwać cudów po 1.6 125KM.Spalanie porównywalne jak u innych w tej klasie.


Przebieg to 4.5 tysi. Mam nadzieję, że będzie tak jak mówisz - spalanie radykalnie spadnie. Obecnie przy jeździe "puchowej" - noga nic nie waży, kalkulator w aucie pokazuje 9.5 litra. Do tego dołożyć trzeba jeszcze z "połówkę" i dycha jak nic.

Oczywiście nie oczekuję spalania na poziomie katalogowym - jest to po prostu nierealne, ale wzrost ~30% w stosunku do katalogu uważam za oszustwo. Ostatnio czytałem, chyba w Auto Świecie - jak się ma deklarowane zużycie do faktycznego w wielu autach. U niektórych było to nawet ponad 30%.
Zdaję sobie sprawę, że silnik 1,6 musi się napić, nie mniej jednak boję się co będzie zimą - chyba się "zachleje", a ja zbankrutuję.
Jazda w trasie, jak kiedyś pisałem, jest do zaakceptowania, miasto niestety nie. Nie pozostaje mi nic innego jak poczekać i liczyć na to, że to co napisałeś się ziści.

[ Dodano: 2012-09-18, 15:06 ]
Cytat: "ph71"
Cytat: "KoTeK"


Gorąca prośba........


Prosisz i masz...  :-)
:-)


Wielkie dzięki...

beazee

  • Gość
[ix20] spalanie
« Odpowiedź #74 dnia: 24 Październik 2012, 16:55:05 »
Wczoraj tankując udało mi się wlać 50 litrów do baku.


W momencie kiedy pojawił się symbol rezerwy zerknąłem ile kilometrów pozostało do zrobienia na baku (-> 70km), dodałem to do wartości licznika przebiegu i już wiedziałem, że przy 18590 stanę w polu.

Styl jazdy się nie zmienił a wskaźnik "ile jeszcze pozostało" nieliniowo skracał ten dystans, tuż przed pojawieniem się "- -" wynik z dodawania wynosił 18575.

Zatankowłem przy wskazaniu 18587.  47.7 litra weszło do pierwszego odbicia. Dopompowałem jeszcze 2.3 litra trochę się bawiąc pistoletem.