Autor Wątek: [ix20] spalanie  (Przeczytany 163506 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline synagoga

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #360 dnia: 16 Marzec 2022, 19:58:39 »
Spalanie paliwa jest uzależnione wyłącznie od tego, jakie silnik ma obroty. Im niższe... tym spalanie mniejsze.
Gdyby samochód miał 10 biegów do przodu, i  można byłoby utrzymać obroty 1000/min, to by spaliło 1 ltr na ...100 km. Ale nie da się tak jechać.
Więc jest skrzynia biegów aby to spalanie było jak najmniejsze... a prędkość największa.
Ja aktualnie na gazie, mam spalanie 9ltr gazu na 100km przy obrotach 4500/min. na 5 biegu.
Nie jest źle... bo 1000km zrobiłem w 8 godzin. Były 4 foto pułapki, wiec musiałem zwolnić do 120, ale chyba na jednej mam skupioną minę. Jak dostanę zdjęcie to zobaczę. Ale mam nadzieję że nie dojdzie.
Odliczyłem oczywiście postoje i  i korki, od czasu przejazdu.
Na benzynie spalanie wychodziło podobnie. Tylko cena PB -LPG to 50%.
Acha... jeszcze jedno ... w innych postach pisałem o dodatkach do oleju... CERATEC z liqui Moly robi swoje. Polecam.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #361 dnia: 16 Marzec 2022, 20:41:13 »
Głupoty piszesz. Spróbuj pod górkę wjechać z obrotami 1000 i wtedy pacz jakie jest chwilowe spalanie (tylko nie na gazie, bo to konfabulacja).

A poza tym, to współczuję długotrwałej jazdy z obrotami 4500 (hałas), bo to dobitnie dowodzi, że auto się do takiej prędkości nie nadaje.

Offline synagoga

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #362 dnia: 17 Marzec 2022, 20:21:48 »
to jak mam jechać 1000km... 90/godz???
Ty jesteś z gór?
Zapraszam do Szczyrku... na Salmopol...  albo z drugiej  strony do Wisły.. Pokażesz jak się jeździ.
 Nie wspomnę o Zawoi - na Słowację...
4000-4500 rpm to norma na autostradzie... i tak ciebie ktoś wyprzedza... nieustannie :))
Wyciszenie auta to podstawa. Zapewniam że działa.... ale kieszeń pobolewa.
Jechałem bez CERATEC-a... i porażka... radio zostawało daleko za autem... jak go dolałem do oleju... słychać radio w środku...
Radio fabryczne ... pzdr


« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 20:29:10 przez synagoga »

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #363 dnia: 17 Marzec 2022, 23:39:13 »
Bajkopisarz.


4000-4500 rpm to norma na autostradzie... i tak ciebie ktoś wyprzedza... nieustannie :))
Wyciszenie auta to podstawa.

Nie zrozumiałeś. Też kiedyś miałem takie auto, ale odkąd regularnie dojeżdżam autostradą do pracy, to wymieniłem na kompatybilne - czyli przy 140 km/h mam dokładnie 3000 rpm (wcześniej miałem diesla, ale on przy 2750 był znacznie głośniejszy). Twoje auto (silnik) nadaje się na drogi krajowe, żeby jechać maksymalnie 100 km/h.

Jakiś niestary dwulitrowy diesel będzie miał około 2000 rpm przy 140 - to jest idealne auto autostradowe (i niskie spalanie i wysoki moment do wyprzedzania).

Wyciszyć wysokich obrotów się nie da. Każde auto wyciszałem, wiem na czym to polega. W obecnym mam wyklejone matami/gąbkami: wszystkie nadkola, bagażnik, pod kanapą (plus filc), drzwi, maskę i klapę bagażnika.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 23:42:00 przez weuek »

Offline synagoga

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #364 dnia: 19 Marzec 2022, 16:07:56 »
Wcale takiego hałasu nie ma. Zainstaluję sobie apke w telefonie która mierzy dB. I zrobię pomiary.
Dam znać.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #365 dnia: 20 Marzec 2022, 07:18:44 »
"Takiego" nie ma dopóki nie wsiądziesz do cichszego. Ale przy odrobinie doświadczenia to nie trzeba wielu rzeczy testować, bo różnice wynikają z samej specyfikacji, na przykład mały maksymalny moment, a przy wysokich obrotach - to nie jest auto autostradowe.

Offline Dzius

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 75
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #366 dnia: 20 Marzec 2022, 08:00:25 »
To zależy co rozumieć przez "auto autostradowe". Kiedyś przejechałem IX20 do Marsylii i z powrotem, zaliczając wiele krajów. Tylko u nas i w Niemczech można jeździć po autostradzie bardzo szybko. Większość krajów ma ograniczenie 130km/h i to robi dużą różnicę. Nawet w Niemczech jest sporo odcinków autostrad z ograniczeniem 130km/h. Nasze ograniczenie 140km/h jest tylko teoretyczne i bardzo wiele samochodów jedzie więcej. Wiele razy jest tak, że nawet jak jedziesz 160km/h wyprzedzając przy okazji kilka Tirów, to znajdzie się jeszcze szybszy i mruga ci światłami byś szybko schował się pomiędzy kołami Tira, bo on jest szybszy i taka zawalidroga jak ty mu bardzo przeszkadza. W Niemczech jechałem spory odcinek za I10, który jechał 130km/h , a momentami nawet 140km/h i się dziwiłem że mu się tak chce. IX20 przy dużych prędkościach nie jest cichy, ale z drugiej strony jak się ktoś uprze to można stale jechać nawet 170km/h (1.6 benzyna). Pod tym względem nie ma problemu.  Przy jeździe IX20 po Polskich autostradach, przy jakiś tam zwolnieniach prędkości, wielokrotnie jakieś inne samochody osobowe podjeżdżały szybko i blisko od tyłu jakby chciały powiedzieć: "ty wolny usuń się". Ale po odblokowaniu swobodnej jazdy okazywało się że przy przyśpieszaniu zostawały długo i daleko z tyłu, do czasu aż nabrały prędkości "autostradowej". Tak to się jeździ w Polsce. Podsumowując IX20 nie nadaje się do jazdy po autostradzie, zwłaszcza że w ostatnich latach przybyło dużo pojazdów uturbowionych, jak również się nadaje. Wszystko zależy od przyzwyczajenia i tolerancji na hałas.
Obecnie mam również dużo cichsze i szybsze auto marki VW, ale nie powiem że IX20 się nie nadaje. Kiedyś wiele tysięcy kilometrów przejechałem również Peugeotem 407 z silnikiem 2.0L benzyna. Mocy nie brakowało, ale miał tylko 5 biegów i z tego punktu widzenia nie nadawał się na autostrady, bo hałasował tak samo jak IX20.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #367 dnia: 20 Marzec 2022, 08:27:55 »
Wszystko zależy od przyzwyczajenia i tolerancji na hałas.

Z tym się zgodzę. I mocno mi się wydaje, że przyzwyczajenie do (albo nawet uzależnienie od) hałasu jest coraz bardziej powszechne, bo ludzi wydaje się wręcz boleć cisza. Dlatego wszędzie szybko włączają jakiegoś "mózgojeba" typu eremef czy bzdet. Niby uważnie nie słuchają, ale gówno do głowy się nieustannie sączy...

Ja się tymi podjeżdżaczami autostradowymi zupełnie nie przejmuję, ale gdy któryś mrugnie, to zmieniam pas znacznie wolniej niż uczyniłbym to normalnie. Nie wspieram chamstwa.

W drodze do pracy lubię słuchać muzyki, którą sam wybieram, a nie silnika czy opon (wybieram możliwie najcichsze). Przy wyprzedzaniu nie redukuję biegu i jadę cała autostradę na tempomacie. To jest relaks. :-)

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
Odp: [ix20] spalanie
« Odpowiedź #368 dnia: 21 Marzec 2022, 10:11:51 »
Ja się tymi podjeżdżaczami autostradowymi zupełnie nie przejmuję, ale gdy któryś mrugnie, to zmieniam pas znacznie wolniej niż uczyniłbym to normalnie. Nie wspieram chamstwa.

Jestem tego samego zdania. Szczególnie, gdy przy mojej prędkości bliskiej ograniczeniu do 120 czy 140 km/h ktoś zapitala 180 km/h, lub więcej. To on przegina, nie ja i to on ma problem, nie ja.