Autor Wątek: [ix20 JC] Jaki olej do silnika 1.4 benzyna 90KM Hyundai IX20  (Przeczytany 6332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ELETomek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 613
Odp: Jaki olej do silnika 1.4 benzyna 90KM Hyundai IX20
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Maj 2021, 11:01:45 »
Zarzucasz Castrolowi mineralne pochodzenie, a PAO też z wytwarza się z ropy naftowej.

Ja tam nic nie mam do castrola (mam w silniku Magnatec SS 5W30A5/B5) ani do olejów na bazie HC. I nie nazywam ich mineralnymi.

A jeśli chodzi o to co stosuje ASO Hyundai  to w tych co bywałem  w jednym Shell ECT 5W30 C3, a w drugim Shell AF Profesional.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Jaki olej do silnika 1.4 benzyna 90KM Hyundai IX20
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Maj 2021, 11:08:20 »
Zarzucam catrolowi to, że dzięki obfitej kampanii reklamowej ludziska wierzą, że to cud miód i orzeszki, a ich produkty są co najwyżej przeciętne. No i jeszcze magia aso działa. A aso nie jest organizacją charytatywną, jeno chce kupić tanio i sprzedać drogo.

Magnateka miałem w silniku wtedy, gdy jeszcze kompletnie nic o olejach nie wiedziałem. Ale mam łatwiej kupować to, co chcę, bo mam wyłącznie stare auta, więc nie obchodzi mnie łaska/niełaska aso. :-)

« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2021, 11:11:30 przez weuek »

Offline Kudłaty_1975

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 235
Odp: Jaki olej do silnika 1.4 benzyna 90KM Hyundai IX20
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Maj 2021, 14:09:35 »
Zarzucam catrolowi to, że dzięki obfitej kampanii reklamowej ludziska wierzą, że to cud miód i orzeszki, a ich produkty są co najwyżej przeciętne.

Amen.

Tu jest krótki i treściwy artykuł o olejach tzw. syntetycznych: https://allegro.pl/artykul/oleje-o-wysokiej-zawartosci-w-pelni-syntetycznych-baz-olejowych-5Vyxxo2YOTz

Niestety niewielu producentów może się pochwalić posiadaniem w swojej ofercie oleju w 100% syntetycznego, także w myśl wskazanego artykułu, cytuję: „ Duże koncerny nastawiają się przede wszystkim na silną konkurencję cenową, dlatego najczęściej doskonalą swoje produkty w oparciu o tańsze bazy z grupy III (HC)”, czyli podstawową bazą jest ropa. Ważne, aby olej był z pewnego źródła, markowy tzn. znanych i rekomendowanych producentów oraz spełniał wymagania producenta auta, czyli parametry lepkość i normy jakościowe. Interwał wymiany 10 do 12 tys., lub raz w roku. Nie pałować na zimnym, jeździć na dobrych paliwach oraz regularny rzetelny serwis (świece, przewody wysokiego napięcia itd.), zgodnie z zaleceniami producenta auta. I to wszystko. Będzie śmigać aż miło. I nie ma co sobie głowy łamać który olej lepszy od najlepszego z tych najlepszych wśród tych jeszcze lepszych z najlepszych. Oby ten olej w silniku był. A jak jest to go nie zepsuje. Takie jest moje, podkreślam, moje zdanie.

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
Odp: Jaki olej do silnika 1.4 benzyna 90KM Hyundai IX20
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Maj 2021, 17:43:01 »
Ale są silniki bardziej wrażliwe na olej. Mam taki. Zamiast castrola/shella 5w30 najbardziej odpowiada mu ravenol 0w40. A da się to odczuć od razu, po braku hałasującego napinacza łańcucha rozrządu.

Offline synagoga

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Jaki olej do silnika 1.4 benzyna 90KM Hyundai IX20
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Marzec 2022, 19:11:54 »
Cześć  wszystkim. Ja w swoim mam 5w40 Liqui Moly + ceratec . Zalałem tym olejem, bo już był 5W40... serwis poleca 5W30. 
W moim starym Fordzie, miałem to samo. Zanim dodałem Ceratec, Ford robił max 130, po dodaniu ma ochotę na 170.
To samo u mojego IX 20. Lekko robi 150 na 4500rpm, na gazie  spala 9ltr - instalacja Landirenzo.
Te dane są prawdziwe... co prawda tankowałem na dystansie 1000km 3 razy, ale nie od zera.
Po sumowaniu tankowań, wyszło że przy tej prędkości zjadł 9 ltr/LPG na 100km.
Mak toś jeszcze IX20 nagazie??? Piszcie  ile zjada LPG. I jeszcze ... komputer benzynowy, podaje spalanie pomimo że PB nie konsumuje..
Wydawa mi się, że te dane pobiera z czujnika przepływu powietrza.
Ktoś coś???
pzdr
Za dwa dni znowu robię 1000km... dam znać