Autor Wątek: [Atos] Wentylator  (Przeczytany 9046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wampum

  • Gość
Wentylator
« dnia: 13 Maj 2009, 22:55:31 »
Witam.
Właśnie nabyłem Atosa i mam kilka pytań odnośnie tego samochodu.....
Pierwsze najbardziej dajace do myslenia to wentylator (nawiew) w kabinie.
Mianowicie w Atosie pokrętło ma 3 stopnie siły nawiewu, nie wiem czy tak jest fabrycznie ale u mnie najniższy stopnień "1" niczym się nie rózni od wyłaczonego nawiewu.
Przynajmniej jak nic nie słysze i nie czuje żeby leciało powietrze...na "2" i "3" hula i to dość głośno.
Czy to jest jakaś usterka czy Atosy tak mają?....
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2020, 11:54:16 przez Brt »

Witek

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Maj 2009, 23:37:54 »
Zdecydowanie w Atosie na 1 odczuwa się różnicę w porównaniu do nie włączonego wentylatora. Pewnie masz jakąś usterkę... Rozbierz panel i sprawdź jak jest pokrętło połączone, albo czy coś się nie złamało.

wlad

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maj 2009, 09:19:02 »
Cytat: "wampum"
Przynajmniej jak nic nie słysze i nie czuje żeby leciało powietrze...na "2" i "3" hula i to dość głośno.

po prostu pierwszy bieg nie działa u ciebie...życie :mrgreen:

BartBartez

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maj 2009, 10:35:04 »
No forum było opisywane jak to naprawić - nie w Atosie ale zasada ta sama

zybon

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maj 2009, 17:56:18 »
Cytat: "Witek"
Rozbierz panel i sprawdź jak jest pokrętło połączone, albo czy coś się nie złamało.

To nie tu lezy problem, poprostu przepalil sie rezystor (najlepiej go wymienic na rezystor ceraniczny) i do pierwszego biegu musisz kupic rezystor o wartosci 2,2 Ohm

wampum

  • Gość
ok.
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maj 2009, 09:44:58 »
Cytat: "zybon"
Cytat: "Witek"
Rozbierz panel i sprawdź jak jest pokrętło połączone, albo czy coś się nie złamało.

To nie tu lezy problem, poprostu przepalil sie rezystor (najlepiej go wymienic na rezystor ceraniczny) i do pierwszego biegu musisz kupic rezystor o wartosci 2,2 Ohm


Tak czytałem już ten wątek o rezystorze....Wszystko pięknie ładnie i wielkie dzięki za pomoc, tylko....
Nich ktoś mi powie jak rozebrać obudowę plastikowoą (czyli prawdopodobnie całą środkową konsolę), nie chciałbym połamać jakiś zaczepow i innych plastikowych elementow.
Poza tym nie posiadam czegoś takiego ja lutownica, no ale to chyba sobię kupię.....

Szkoda że na tym forum nie ma schematow elektrycznych, instrukcji demontażzu rożnych elementow itp.....

Karwass

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Maj 2009, 15:49:05 »
Kolego rezystor znajduje się przy pedale gazu a dokładnie to nad nim:)
Jest on zamocowany na plastikowej zaślepce przymocowanej do dmuchawy jedną śrubką.
Będzie to rezystor spiralny. Jak odkręcisz tą zaślepkę razem z rezystorami to zobaczysz że jeden jest przepalony bądź zerwany. Takowy wymieniasz na ceramiczny i jest po problemie.
Aha i jak wymontujesz to spokojnie możesz jeździć bez tych rezystorów będzie Ci co najwyżej wiało trochę po butach;) więc możesz to zlecić komuś kto ma lutownicę. I jeszcze jedno po wymontowaniu tych rezystorów mimo wszystko będziesz miał 3 bieg nawiewu gdyż on działa niezależnie.
Pozdrawiam

wampum

  • Gość
ok
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Maj 2009, 21:42:32 »
Dzieki za pomoc....
Trochę jestem przerażony kosztami takiego rezystora....
Ws kelpie z częściami od Japońców i Koreańczyków tylko tego mi odmówili, podobno można dostać to tylko w serwisie Hyundaia.
Pojechałe do serwisu i:
1. Rzystor 102 zł.
2. Wymiana 100 zł.

Trochę drogo....

wlad

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maj 2009, 21:55:10 »
kup od innej marki-rezystancja nie musi być identyczna.jedynie będzie albo wolniej albo szybciej chodzić.

maspex

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Maj 2009, 21:59:58 »
a sklep z czesciami elektronicznymi? Wymontuj i jedz do nich,zaloze sie ze za grosze dostaniesz

http://www.inter-chip.pl/index.php?cPath=75 to jest sklep z olsztyna,nawet z internetu zamowisz czesc

a i jeszcze jedno,jak wymontujesz,napisz jaki to rezystor

zybon

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Maj 2009, 22:06:54 »
Cytat: "wampum"
Pojechałe do serwisu i:
1. Rzystor 102 zł.
2. Wymiana 100 zł.

No to lekka przesada :shock:
Poszukaj w okolicy jakiegos sklepu elektronicznego i kupisz to za pare zlotych albo na allegro np pierwszy z brzegu http://allegro.pl/item621552326_x_rezystor_ceramiczny_5w_2_2om_2r2_2_2_om.html
a cala operacja wzmiany 30 minut i male piwo :mrgreen:

wlad

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Maj 2009, 22:30:39 »
Cytat: "zybon"
albo na allegro np pierwszy z brzegu http://allegro.pl/item621...2r2_2_2_om.html

a czy on szybciutko się nie skopci?-tylko 5W :shock:

BartBartez

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Maj 2009, 11:01:56 »
Kilka lat temu zakupiłem dwa komplety (chyba 6 sztuk) jakieś mocniejsze (chyba 25W).
Płaciłem około 3zł.

SUCHY

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Maj 2009, 23:01:41 »
kolega karwass bardzo ładnie opisał rozwiązanie problemu z 1 wszym biegiem dmuchawy pozdro! działa w praktyce juz naprawiłem :mrgreen:

Karwass

  • Gość
Wentylator
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Maj 2009, 21:16:59 »
rezystor o wartości 2,2 Ohm - koszt 2,5zł a montaż banalnie prosty, wystarczy porządnie przylutować!:)