Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Hałasujące zawieszenie  (Przeczytany 15176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« dnia: 22 Lipiec 2013, 12:34:14 »
Witam wszystkich. Jestem tu nowy więc wszelkiego rodzaju uwagi mile widziane.
Mam pewien problem ze swoją Elą (XD 2006 liftback). Auto zakupiłem miesiąc temu w zamian za skradzionego golfa (zmiana na lepsze szczerze powiem). Auto fajnie się prowadzi wszystko sprawne i pięknie działające ALE jest jeden myk - hałasujące na nierównościach zawieszenie. Auto posiadało stuki już przed przeglądem zerowym ale na szarpakach nic nie wyszło. Ja sam również nic nie stwierdziłem, a i mechanik (zakładając, że podszedł do tematu poważnie) też nic nie znalazł. Hałas przypomina wytłuczone łączniki lub jakieś tuleje gumowe i objawia się głuchym dudnieniem na nierównościach drogi (przy gładkim nawet pofalowanym asfalcie cisza). Pytanie moje do właścicieli elantr xd - czy u was jest podobnie na codzień i po prostu to auto tak ma bo taki jego urok czy raczej dalej szukać przyczyn owych nieprzyjemnych dźwięków?
Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 17:57:07 przez Brt »

mcdrive

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipiec 2013, 14:45:26 »
ja miałem tak w lantrze z tyłu ale umnie to były zuzyte łaczniki i całokowicie zerowa sprawnosc wszystkich czterech amortyzatorów, wylane i wygazowane do 0 !

niewiem jaka jest zywotnosc amortyzatorów wyprodukowanych pewnie ok 2005r i czy mogły by juz byc zuzyte, ale bys to odczuł na dziurach  napewno

Offline valdi

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 132
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipiec 2013, 21:18:17 »
Ja jeżdże XD trzy lata i muszę stwierdzić, że rzeczywiście, zawieszenie troszkę słychać, takie lekkie postukiwania na nierównościach. Nasila się to zimą, ale szczerze mówiąc nie przeszkadza mi to, tragedii nie ma;)
W tej chwili samochód ma przejechane 135 tys km, i jak do tej pory nic w zawieszeniu nie wymieniałem.
Ale na plus musze zapisać, że Elantra bardzo dobrze się prowadzi:)

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lipiec 2013, 21:38:06 »
no faktycznie prowadzi się naprawdę super. Właśnie po chłodnej nocy troszkę mi zawieszenie hałasuje mocniej. Amortyzatory są w pełni sprawne, ręczne szarpanie nic nie daje żeby coś wycedzić gdzie stuka i puka więc podczas jedynie jazdy...zastanawiam się nad prewencyjną wymianą łączników bo wiem ze w drugim aucie (kia cee'd) dosyć często się wysypywały dopóki serwis po znajomości nie włożył jakichś znacznie lepszych a objawy były podobne... niemniej jednak czy przeszkadza to w jeździe? absolutnie nie jednak w porównaniu do vw to jest jedyny minus bo ciut drażni po dziurawych naszych ulicach. Jednak po za tym w moim odczuciu nie ma co porównywać tych aut...golf obłaził wewnątrz z tworzyw i był trochę jak galareta. Spore zaskoczenie, że jazda w trasie elą to sama przyjemność, wygodny krążownik spasowanie i jakość materiałów jak na teoretycznie lipną koreańską (polska łatka przypięta z lanosa) motoryzację a tu pełne zaskoczenie. tylko tak jak mówię - to stukanie ;P albo w końcu dojdę co to (i się podzielę na forum) albo może uda mi się przyzwyczaić...nie chciałbym jednak zniszczyć auta bo mimo 155 tys. jest prawie jak nowe...

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lipiec 2013, 22:00:13 »
Wpisz tutaj http://koreacat.ru/hyundai/ vin i będziesz miał numery wszystkich części. Często jest tak że na szarpaku nic nie wychodzi, a przyczyna jest w łączniku lub gumie stabilizatora. Tylko nie narzekaj że ETKA jest lepsza, a kabelkiem do VAG-a można więcej niż ELM-327. Tu jest Polska i tu się mówi o "Hjundaju". Wrzuć taga "Elantra XD" do tematu.

Offline Marcin

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 54
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec 2013, 16:05:16 »
Witam, mam taką samą Elantrę, ale chyba kolorek inny :) Masz rację, chyba ten model tak ma, w maju byłem na gruntownym przegladzie zawieszenia i wszystko ok, mimo że jak jade po dziurach słuchać zawieszenie, gdzieś wyczytałem że Elantry mają dość miekkie zawieszenie ale nie kiepskie :)

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lipiec 2013, 08:27:03 »
Powoli zaczynam się uspakajać ale mimo wszystko przy okazji zabezpieczania spodu auta w najbliższym czasie jeszcze raz sprawdzę każdą jedną gumę bo kurcze nie mogę się przyzwyczaić jeszcze ;P . Fakt auto dość miękkie ale mimo to dosyć pewne w prowadzeniu i wygodne:)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lipiec 2013, 23:14:35 »
Popatrz tutaj http://www.elantraxd.com/DIY/index.html może coś zaadaptujesz do Swojej XD np. grubszy stabilizator z tyłu.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lipiec 2013, 21:45:54 »
Dość miękkie ale nie kiepskie....
Jak wali i stuka to nie jest ok. Co to za bzdury... Jak mikser miał jako nowy pokrywkę a teraz nie ma ale dalej miksuje tyle że chlapie na wszystkie strony to jest ok ? Bo się nóż kręci w środku ?
Tak się składa, że miałem przyjemność sprawdzić obszernie tą stronę elantry XD w liftbacku z 2001 roku której boją się w większości ludzie - czyli spód i zawieszenie. Zadbane egzemplarze stoją jak marzenie. Podłoga zdrowa, zero naciapranej dodatkowej antykorozji, progi prościutkie, a zawieszenie w większości na oryginalnych jeszcze częściach.
W porównaniu do poprzedniego modelu zmieniono trochę wahacze przednie i ich mocowania co pozwala na dłuższą bezawaryjną eksploatację. Nie wiem jakim cudem ale łączniki fabryczne stoją jak wryte i ani grama luzu.
Najprostszym sposobem aby sprawdzić nie jest pytanie - co to może być tylko trzeba to sprawdzić. Na stacji doiagnostycznej nigdy nie powiedzą Ci, że luz na niecieknącej, szczelnej maglownicy dyskwalifikuje auto na przeglądzie a to stuka podczas gwałtownych zmian nawierzchni a na płynnej nie daje o sobie znać zwykle. Zużytych łączników zwykle nie wyłapiesz na prowadzeniu auta ale po denerwujących stukach - krótkich, metalicznych. Podobnie z przodu. Ale z kolei gumy drążków już dają głuche bębnienie, tłuczenie. Tuleje wahaczy raczej dają znać o sobie porządnym waleniem od spodu.

I bez jaj. Jak to musisz się przyzwyczaić ? Do walenia zawieszenia ? Jak miałem dziurę w tylnej belce też auto jeździło normalnie, kwestia była tylko kiedy będzie wypadek....
Hmmmm. Kiepsko było się przyzwyczaić...
Niektórzy ludzie bagatelizują różne stuki. A tak się okazuje, że np. zużyty drążek stuka ale auto jeździ. I stukał będzie, aż się urwie. Jak się urwie to jedno koło skręci np. w lewo a drugie jak chce. Jeśli chcesz opis odczuć jakie występują podczas urwania drążka to proszę bardzo. Przeżyłem, udało mi się ale kolejnemu może niekoniecznie... A jeździłem z uszkodzonym drążkiem tylko kilka dni...
Jak dziecko płacze to daje znać że coś mu jest nie tak, auto podobnie... Radzę się zainteresować a nie liczyć na efekt placebo.

"Nie" z czasownikami osobno! Tekla

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Lipiec 2013, 23:22:47 »
chryste...złośnik ale nie bij...jeszcze żeś gotów mnie po twarzy naprać, że śmiałem napisać...tak się składa że nie rób ze mnie imbecyla...auto w sobotę postawiłem na podnośnikach i przetrzepałem zawieszenie...podłogę mam zdrową i nie paćkaną jak to mówisz. zawieszenie jest przetrzepane całe i nie tylko bo sprawdzone jest wszystko pod spodem i wszystko jest ok po za tym że jeden łącznik obraca się ręką ale nie ma na nim typowego luzu został wymieniony prewencyjnie...wszystkie inne tuleje, gumy, sworznie łożyska mocowania amortyzatorów wieszaki układu wydechowego są w bardzo dobrym stanie...po wyjęciu półek i podłogi bagażnika i przejażdżce po "ścieżce zdrowia" efekt jest ten sam...głuche pukanie coś jakby opony (ale to było zarówno na starych zimowych jak i na nowych letnich) cos jakby gdzie przez gumę przebijało...więc dalej nie wiem i może mój egzemplarz tak ma...a nie rozbioręgo całego tylko po to by ustalić, że wypadła mi zapinka od zderzaka i ten sie gdzie telepie o belkę od haka...co do dziury w tylnej belce no to cóż...jakoś nie najlepiej to świadczy, że próbowałeś się przyzwyczaić skoro wiedzialeś co w trawie piszczy...jak mnie w skodzie przegnila podłużnica i wiedziałem o tym to auto zezłomowałem wtedy nie musiałem wierzyć że tak ma być. Auto było w salonie na stacji, u zaprzyjaźnionego mechanika, przeglądałem je sam a ostatnio we dwóch z kumplem i nikt nie znalazł nie walenia nie stukania tylko dziewnego popukiwania OD CZASU DO CZASU. Dodatkowo dowiedziałem się że istnieje taka możliwość aby wydobywało się to z bebechów samego amortyzatora...przednie mam sprawne na 73 a tylne na 80 % czarów tu nie i jedynie wziawszy pod uwagę kiedy mi to puka pozostaje mi obserwacja głównie łączniku stabilizatora i gum na wahaczu z tyłu reszta nie ma tu znaczenia. Jak chcesz coś radzić to radź konkretnie bo wychodzę z założenia że po to jest forum a nie po to by żalić się że Ci się mikser zepsuł a jak jesteś "mondry" bo przeszedłeś kilka hyundai a w każdym razie masz w nich dłuższy staż to bądź łaskaw radzić i sugerować ludziom którzy pierwszy raz mają te auta a nie robić z siebie "co to ja nie jestem w internecie".

[ Dodano: 2013-07-28, 23:31 ]
Co do obracającego się łącznika to źle napisałem bo zaraz pewnie dostanę bana - obracał się dwoma palcami bo ręką to chodziły wszystkie co jest normalne przy przegubach kulistych...

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Lipiec 2013, 02:06:01 »
Górne poduszki amortyzatorów do sprawdzenia, gumy stabilizatora przód tył , luz wzdłużny półosi a tym samym i przegubów oraz luz na listwie zębatej maglownicy z uwzględnieniem uszczelnień.

Zaczyna się od sprawdzenia a nie pytania - co to może być. Tu też nie ma czarów, nikt nie jest wróżką ani czarodziejem chociaż niektóre problemy i pytania wymagają właśnie użycia złotej lub kryształowej kuli oraz wyznaczania drogi postępowania z sekstansem w ręku. Chcesz porady. Pisz konkretnie. Jeśli uważasz, że źle lub za ostro zostałeś potraktowany, poczekaj na innych lub na innym forum. Zapewniam, że otrzymałeś najmniej bolesną dawkę.
Pozdrawiam.

Hants

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Lipiec 2013, 02:30:33 »
Cytat: "Ampilodz"
Jak chcesz coś radzić to radź konkretnie bo wychodzę z założenia że po to jest forum


Cytat: "Złośnik"
Jeśli uważasz, że źle lub za ostro zostałeś potraktowany, poczekaj na innych lub na innym forum



Zerknij np tu. http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3718
chcialoby Ci sie takiemu* pomagac?



----
*Nie wale 'ad personam', tylko tamten watek po prostu mnie rozlozyl na lopatki.

Ampilodz

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lipiec 2013, 08:33:24 »
"Zaczyna się od sprawdzenia a nie pytania - co to może być."

1. Jeśli się doczytacie dokładnie to napisałem tutaj JUŻ PO sprawdzeniu auta w dwóch warsztatach.
2. Nic nie znaleziono toteż pytam na forum czy ktoś to miał podobną sytuację.
3. Czy chciałoby mi się pomagać? no powiem Ci szczerze, że chciałoby się pomagać bo nie każdy jest techniczny a fora są m.in. od tego by pomagać. Tak mi się wydaje no chyba ze to forum posiadaczy BMW gdzie zapisuje się tylko po to by porozmawiac na temat nowych naklejek, koszulek i wyśmiania ludzi którzy nie potrafią wymienić sprzęgła, przez ludzi którzy wymieniają tłumiki na motocyklowe w warsztacie u Kazia za płotem.
4. Hyundaie szczególnie te starsze nie są bardzo popularnymi modelami stąd na forach nie są rozebrane na czynniki pierwsze a wiedza na podstawie jednego egzemplarza to nie wiedza.
5. Nie określam tego jako złe potraktowanie bo po mnie to spływa ale uważam, że skoro piszę pierwszy raz na tym forum ponieważ pierwszy raz mam takie auto i taką sytuację to pisanie w takim stylu jest zbędne. Oczekiwałem rad co jeszcze sprawdzi i uzyskałem je dopiero w drugiej odpowiedzi złośnika który zasugerował dokładniejsze sprawdzenie maglownicy (choć luzów żadnych nie odczuwam) a można było krótko i na temat od razu skoro pisałem, że zawieszenie jest w porządku i potrzebuje wiadomości czy ktoś miał taką sytuację lub "co jeszcze sprawdzić"
6. Kłótnia totalnie zbędna, wystarczy trochę wyluzować, nie uważam by moje pytanie było z cyklu "jak wymienić żarówkę". A jak macie potrzebę potraktowania mnie cięższą "dawką" to proszę bardzo jeśli to komuś ulży i ma przypominać "ambitne" "komenty" rodem z wp.

Tak więc dziękuję za poradę z maglownicą, skorzystam i przy najbliższej możliwości sprawdzę ją dokładniej u mechanika. Jak już dojdę do tego co to jest i jeśli coś jest to się podzielę na forum dla potomności o ile nie zostanę za moje pretensjonalne pytanie / prośbę o radę zablokowany.

mcdrive

  • Gość
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Lipiec 2013, 22:59:29 »
na szarpaku też nie wykazało łączników, tylko wykryli amortyzatory, gosc sie mnie spytał czy ja chce robic dla siebie czy tak tylko sprawdzam, jak odparłem ze dla siebie , to zawołał dopiero kolege i zaczeli sprawdzac wszystko od poczatku i dopiero wybadali ze amortyzatory juz sie wyłamuja, o łacznikach tez wspomniał ale nie był pewien.

Offline niebrzydal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
[Elantra XD] Hałasujące zawieszenie
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Sierpień 2013, 01:41:26 »
Ma luz na podporach drążka stabilizatora, gumy do wymiany. Flaszkę przyślij pocztą :).
http://allegro.pl/z70-526-gumy-stabilizatora-hyundai-elantra-00-i3240797843.html