Autor Wątek: [Tiburon] Pamięć radia  (Przeczytany 8118 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mephisto

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« dnia: 22 Czerwiec 2013, 18:39:16 »
Chłopaki mam tak problem że nie mam pamięci radia. Jest tak, jakbym aku odpinał za każdym razem jak zgaszę i zapale auto bez znaczenia na jak długo. Gdzie mam zacząć szukać problemu?

ort. tekla

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Czerwiec 2013, 19:59:49 »
Masz podpięte podtrzymanie pamięci razem z zasilaniem radia do zasilania.

Generalnie każde radio ma dwa rodzaje napięcia na kostce. Jedno, które jest podłączone cały czas (napięcie podtrzymujące), a drugie, które jest tylko po przekręceniu kluczyka. To jest zrobione po to by nie rozładowywać akumulatora radiem na zgaszonym silniku (wtedy prąd ciągniesz tylko z aku).

Kolorystycznie w kostce ISO będziesz miał dwa kabelki od zasilania. Czerwony to stałe zasilanie, a żółty to podtrzymanie pamięci. Jeśli masz zmienione radio z oryginalnego to na 95% w tym leży problem jeśli wszystko inne działa. No, ale dla pewności jak wyciągniesz radio to sprawdź miernikiem, na którym kablu masz stałe napięcie, a na którym tylko po kluczyku. Po czym podłącz tak by na czerwonym kablu od strony radia zasilanie było tylko po kluczyku, a na żółtym cały czas.

U mnie wiązka od radia pozwalała podłączyć te kable odwrotnie, razem lub normalnie bez cięcia i lutowania.

mephisto

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Czerwiec 2013, 20:19:12 »
Problem Rozwiązany, wina był poluzowany przewód, mała poprawka i wszystko gra jak ta lala

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Czerwiec 2013, 20:19:37 »
Pamięć jest podłączona (napięcie występuje cały czas) w oryginalnej kostce radia M16-1 do pinu 16 i  zabezpieczona bezpiecznikiem 18 (10 A). Jednak jeśli byłby to bezpiecznik to inne rzeczy też by nie działały. http://www.newtonnet.co.uk/coupe/GK-HMA-WorkshopManual/frameindex.htm.




mephisto

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Czerwiec 2013, 20:36:14 »
kosmos dzięki za wyczerpująca odpowiedz, problemik załatwiony,

[ Dodano: 2013-06-23, 08:42 ]
problem powrócił, radio się resetuje przy uruchamianiu auta, czy może to być wina akumulatora, może już jest dobity czy coś, auto kupiłem z wstawionym aku 60ah 540a, bo na obu kablach jest napięcie jak i na czerwonym tak i na zółtym, sprawdzałem miernikiem, póki auta nie uruchomi jest wszystko ok, nawet jak bez sprzęgła próbuje auto i tak nie odpali ale i tak resetuje radio i tylko je nic więcej wszystko działa prawidłowo

pinball

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Czerwiec 2013, 09:56:22 »
na pewno nie wina akumulatora bo bys auta nie odpalil :)

moze masz odwrotnie podłączone te kable ?

nie mam pomysłu jaka jeszcze moze byc tego przyczyna

mephisto

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Czerwiec 2013, 10:21:37 »
czy jest możliwe żeby drzwi kierowcy powodowały całkowite odcięcie zasilania bo co zabawne radio dostaje jednak reset gdy otworze i zamknę drzwi, tak jak by po otwarciu drzwi zostało odcinane cale zasilanie na urządzeniach.a może krańcówka tak działa z tego co wiem to tez ktoś montował jakiś alarm ale w ogolę on nie działa przy krańcówce idzie jakiś dodatkowy kabel czarnobialy, po odpięciu całkowicie krańcówki pamięci w ogolę nie było wygląda jak by radio miało zasilanie z krańcówki można z innego źródła pociągnąć stale 12v czy muszę bezpośrednio z aku ciągnąc?, a może z zegarka on się nie resetuje i chyba tez ma stale 12v na pamięć?

[ Dodano: 2013-06-23, 11:21 ]
Zasilanie z zegarka nie pomogło nadal znika pamięć radia po otwarciu drzwi.

[ Dodano: 2013-06-24, 16:38 ]
problem rozwiązany, podłączyłem odwrotnie kable czyli czerwony do zółtego a zółty do czerwonego i o dziwo działa.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Czerwiec 2013, 22:18:18 »
Czyli Timon miał rację, a tak poza tym to sprawdz te kabelki wg schematu (przy przewodzie masz zawsze grubość i kolor np. 0,3 R oznacza 0,3 mm² kolor czerwony)  bo niezły mętlik zostawił po sobie poprzedni właściciel.

mephisto

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Czerwiec 2013, 22:30:01 »
ja wzielem rozebralem kostke iso i modzilem, ogulnie to bede robil tu porzadek z tymi kablami, a z innej beczki kazdy hyundai coupe/tiburon ma to zabezpiecznie ze ze sprzeglem tylko odpala czy wina lezy w czujniku skrzyni biegów

pinball

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Czerwiec 2013, 18:08:08 »
Co do sprzęgła przy odpalaniu to nie jest jakaś wada. Po prostu zabezpieczenie.
Ja np. nie potrafię inaczej odpalić auta niż ze wciśniętym sprzęgłem.
Tak się nauczyłem jak robiłem prawo jazdy.

mephisto

  • Gość
[Tiburon] Pamięć radia
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Czerwiec 2013, 18:14:06 »
dla mnie to nie robi problemu bo ja tylko na sprzęgle odpalam mam tak po wcześniejszym aucie, ale z reguły auta nie maja takiego zabezpieczania ze na sprzęgle się odpala chodź ja się nie spotkałem