Autor Wątek: bierze olej  (Przeczytany 43947 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
bierze olej
« Odpowiedź #60 dnia: 21 Sierpień 2017, 21:50:15 »
Wiem, zazwyczaj najdroższe bo są niby najlepsze :) Dlatego płyny kupuję w zaufanej hurtowni bo mam pewność, że nie zostanę nabity w butelkę.

Warunki były dwa, zgodność i niska cena ponieważ uważam, że nie ma sensu przepłacać za przereklamowany towar.
Tutaj akurat w sprawie olejów nauczył mnie tego znajomy, który pracuje w Orlenie, gdzie z jednej "beki" nalewa się te same oleje, ale lepi różne nalepki i dolewa różnych "uszlachetniaczy" i tak później mamy jeden olej za 70zł a drugi, super firmy za przykładowo 150zł.

Pierwszą wymianę zalałem Castrola bo taki był jak go kupiłem, ale po płukance nie było sensu lać już tego oleju.

marcin899

  • Gość
bierze olej
« Odpowiedź #61 dnia: 21 Sierpień 2017, 22:56:10 »
baza moze byc wspólna, ale właśnie te dodatki dają dużo.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
bierze olej
« Odpowiedź #62 dnia: 21 Sierpień 2017, 23:51:56 »
Co np dają? Chętnie się dowiem.

marcin899

  • Gość
bierze olej
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Sierpień 2017, 11:32:57 »
lekturka na dziś:
http://warsztat.castrol.pl/wiadomosci/dodatki-uszlachetniajace-olej/
http://warsztat.castrol.pl/blog-post/jak-wazna-jest-baza-olejowa-pao-czy-hc/

Należy tak dobrać rodzaj bazy olejowej, aby współgrała ona z innymi substancjami, które składają się na olej, przy zachowaniu wymaganych przez technologów parametrów.

Mówiąc inaczej – kombinacja najlepszej jakościowo bazy olejowej ze słabej jakości dodatkami, będzie skutkowała tylko połowicznym sukcesem – taki olej nie będzie uzyskiwał wysokich wyników w testach wydajności. I odwrotnie. Dlatego nie powinno się mówić o jakości oleju patrząc tylko na bazy olejowe. Dużo lepszym sposobem na sprawdzenie jakości oleju jest przetestowanie jego parametrów w testach przemysłowych i silnikowych. Wtedy widzimy osiągi i parametry całej formulacji olejowej, na które składają się bazy olejowe, w kombinacji z dobrze dobranymi pakietami dodatków uszlachetniających.

Michał Izdebski, dział techniczny Castrol


np lepszy TBN, temp plynięcia
możesz miec najlepszą baze PAO ale z gownianymi dodatkami to dalej będzie słaby olej.
z racji tonu poprzedniego wpisu nie kontynuuje z toba dalej tej rozmowy.

Offline kerad

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 81
bierze olej
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Sierpień 2017, 12:00:14 »
To ja go lekko pociągnę (temat oczywiście), gdyż jak wyżej wspomniałem że zalewam aktualnie do G4GC:
 Penrite HPR 5 5W40 który poszedł w górę i aktualnie kosztuje 170pln, teoretycznie ma parametry (olej syntetyczny (HC+PAO), lepkość kinetyczna w 100°C | 14,5cSt; lepkość kinetyczna w 40°C | 95,0cSt; indeks lepkości 170; temperatura płynięcia -45°C; Liczba zasadowa TBN - 10,6; Noack - ?,?%; HTHS - ?,?), którego wymieniam co 12 tyś kilometrów.
Zastanawiam się czy przy tak krótkim interwale nie przejść na coś tańszego, jak zalecany w instrukcji Shell Helix Ultra 5W40
(olej półsyntetyczny (GTL), lepkość kinetyczna w 100°C | 13,1cSt; lepkość kinetyczna w 40°C | 79,1cSt; indeks lepkości 168; temperatura płynięcia -45°C; Liczba zasadowa TBN - 11,7; Noack - 6,8%; HTHS - 3,7).

Lecz mam na uwadze problemy niektórych użytkowników z filtrem OCV które są wywołane przez zły olej, lub długie interwały, w każdym razie jest to powiązane z olejem.

Jest jeszcze jeden nowy gracz Neste City Pro tylko że w bańkach 4L i trzeba by było dokupić 1L na ewent dolewki?

Offline waszek_rmc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1037
bierze olej
« Odpowiedź #65 dnia: 22 Sierpień 2017, 16:18:49 »
Czyli na forum KIA tez jest wam znany problem z czujnikiem OCV (blad P0011). Ja już swojego tuska nie mam, ale zastanawiam się co tak naprawdę rozwiązuje problem z tym błędem. Ja miałem straaaaznie zaniedbanego g4gc. Robiłem jedna płukankę, dolewaliśmy oleju i się już poddałem. Oprócz tego auto do rany przyłóż...

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
bierze olej
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Sierpień 2017, 17:01:59 »
To z tej samej fontanny wiedzy zacytuje inne zdanie tego samego eksperta z castrola (firmy specjalizujacej sie w taniej prokukcji olejów, ktore potem sa szeroko promowane, rowniez przy pomocy umow podpisywanych z producentami samochodow, na przykalad ford czy grupa vw, i sprzedawane drogo):

Jeżeli mówimy, że dany olej składa się ze składników w większości pozyskanych w sposób niekonwencjonalny, to możemy mówić iż taki olej jest olejem syntetycznym.

No i jest tu szalona niekonsekwencja, bo na takim castolu magnatec znajdziemy "fully synthetic", a skladnikow ropopochodnych jest w nim 90%,a tych "niekonwencjonalych" 10%. Przy czym cena jest wysoka, czyli taka, jak za niekonwencjonalnosc.

Offline Shadows

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 508
bierze olej
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Sierpień 2017, 17:17:39 »
A wiecie może dlaczego oleje Castrola są tak bardzo źle opiniowane? Nawet tutaj na forum można spotkać negatywne opinie.

Sam przerabiałem temat Magnateca, gdzie strata oleju była bardzo duża a w zimie masło orzechowe z jakim nigdy wcześniej się nie spotkałem. Od czego to wszystko zależy?

Offline MartinBlack

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 14
bierze olej
« Odpowiedź #68 dnia: 22 Sierpień 2017, 23:35:48 »
Ja od lat używam Magnateca i nigdy nie miałem jakichś ponad normatywnych ubytków czy masła bądź jakiejś mazi, może jak ktoś tak ma to po prostu źle trafia - stary/przeterminowany, źle przechowywany, bądź jak kupuje luzem to jest wymieszany z jakąś chemią. Zawsze i każdemu polecam Castrol Magnatec.

marcin899

  • Gość
bierze olej
« Odpowiedź #69 dnia: 23 Sierpień 2017, 00:42:06 »
tak to jest w tych olejowych tematach ;)
obecnie jeżdzę na motulu x-max 0w40 (20% PAO)- wiele dobrych opinii. Jednakże, ostatnio widziałem jeden niepochlebny komentarz- olej nie dawał rady w zmodowanym saabie- silnik pod mocnym obciążeniem robił się głośny, a sam olej po 9k był podobno bardzo rzadki.

Więc widzisz, że nie ma idealnego oleju ;) no chyba że royal purple za ponad 300zł ;)

Offline weuek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1096
bierze olej
« Odpowiedź #70 dnia: 23 Sierpień 2017, 07:57:45 »
Cytat: "MartinBlack"
Zawsze i każdemu polecam Castrol Magnatec.

Bo nie interesujesz się tematem, nie czytasz, nie porównujesz i nie wiesz, co polecasz. A castrol jest niemal jak red bull - lwia część przychodów idzie na reklamę i sponsoring. Tym sposobem każdy zna tą markę, a lepsze są nierozpoznawane przez znających oleje wyłącznie z reklam.

Bardzo dobrym porównaniem jest tu rynek karm dla zwierząt domowych. Każdy zna pedigree i whiskas (z wszędobylskich reklam), a to niemożebne dziadostwo, lepsze jedynie od bedronkowych, lidlowych czy kauflandowych karm w cenie piasku.

W warsztatach są nawet takie zabawki, w których można sobie pokręcić korbką i "zobaczyć jak castrol chroni silnik". ;-)

Offline kerad

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 81
bierze olej
« Odpowiedź #71 dnia: 23 Sierpień 2017, 13:31:52 »
Cytat: "kerad"
Zastanawiam się czy przy tak krótkim interwale nie przejść na coś tańszego, jak zalecany w instrukcji Shell Helix Ultra 5W40
(olej półsyntetyczny (GTL), lepkość kinetyczna w 100°C | 13,1cSt; lepkość kinetyczna w 40°C | 79,1cSt; indeks lepkości 168; temperatura płynięcia -45°C; Liczba zasadowa TBN - 11,7; Noack - 6,8%; HTHS - 3,7).


No i okazuje się że ten GTL jest już nie osiągalny w sklepach na technologi Pure Plus, a jest tylko ten gorszy Active Cleansing Technology.
No chyba że gdzieś się jakieś leżaki uchowały...

marcin899

  • Gość
bierze olej
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Wrzesień 2017, 20:31:49 »
zamiast shella- może mobil 1 new life? tez GTL (z malutką domieszką PAO).

wracając jeszcze do stwierdzenia: Dlatego nie powinno się mówić o jakości oleju patrząc tylko na bazy olejowe.
Valvoline synpower 0w40 ma 50-60% bazy PAO, wiec naprawdę sporo biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę. Jednakże, parametry- mocno przeciętne (nawet NOACK ok 8, co przy takiej ilosći PAO nie powinno mieć miejsca)
http://oil-club.de/index.php?thread/100-valvoline-synpower-0w-40/#post169
do tego słaba lepkośc przy 100 st C

Offline kerad

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 81
bierze olej
« Odpowiedź #73 dnia: 07 Wrzesień 2017, 09:08:51 »
Jednak dla świętego spokoju zakupiłem ten sam olej co miałem ostatnio wlany Penrite HPR 5 5W40.
Naczytałem się że shell też w dużej mierze jest podrabiany, dlatego wole spać spokojniej.