Autor Wątek: [Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne  (Przeczytany 8446 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tibadu

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« dnia: 27 Maj 2013, 17:02:05 »
Witam,
Czy można przeprowadzić badanie techniczne santa fe na stacji tylko z rolkami na przednią oś? Niby jest napisane w instrukcji, że to może zniszczyć system AWD, ale podczas przeglądu przed zakupem w ASO Hyundaia sprawdzali mi auto właśnie na ścieżce na przednich rolkach. Czy mogli w ten sposób uszkodzić system AWD? Jak sprawdzić czy teraz działa?
Mam również pytanie kolejne, w instrukcji jest napisane, żeby nigdy nie używać hamulca ręcznego podczas takiego badania ang "Never engage the parking brake while performing these tests." (DRIVING YOUR HYUNDAI 2 str 19) W jaki sposób zatem stacja kontroli pojazdów powinna zbadać auto żeby nie uszkodzić AWD?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Maj 2013, 09:28:43 »
Temat był już gdzieś poruszany. Poszukaj.
Ja osobiście jeżdżę na stacje gdzie nie ma rolek tylko takie "pola" do hamowania i diagnosta hamując na nich wie czy hamulec działa czy nie. Co do ręcznego to przecież nie jedziesz na ręcznym tylko go na chwile zaciągasz sprawdzając czy "łapie". Daj sobie spokój z jakimiś teoriami na temat niszczenia 4wd na przeglądach. Jedziesz tam tylko raz na rok więc nie ma strachu. Jakby 4wd był tak awaryjny, że na stacji by się psuł to po przejażdżce w terenie trzeba by było go wymienić.
Reasumując... jedź i zbadaj... jeszcze nie słyszałem żeby komuś się coś stało - jak chcesz bardzo dbać o 4wd to pamiętaj o wymianie płynu w mostach.

tibadu

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Maj 2013, 11:27:15 »
Właśnie przeszukałem forum, ale kurcze nic nie znalazłem. To nie są teorie tylko informacje w instrukcji obsługi pojazdu więc z jakiegoś powodu producent takie wytyczne tam umieścił. Pytam dlatego, bo to moje pierwsze auto AWD i nie chcę go uszkodzić i narażać się na koszty.
Dzięki za info o wymianie płynu w mostach.

Miłek25

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Maj 2013, 16:45:21 »
Producent w instrukcji zamieszcza wiele różnych informacji. Ja bym się nie przejmował na Twoim miejscu tylko cieszył się z posiadania takiego autka. Dodatkowo tak jak to napisali powyżej jakby AWD był tak podatny na uszkodzenia to by go nie możnabyło wykorzystać w terenie.

Leszek_S.

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Maj 2013, 16:53:44 »
Cytat: "tibadu"
Jak sprawdzić czy teraz działa?

Bardzo prosto. Są dwie metody
1. Stajesz na piachu i dajesz przez chwilę ostro po garach puszczając sprzęgło, żeby zabuksował... powinieneś mieć 4 ślady po buksowaniu
2. Podjeżdżasz pod strome zbocze z trawą i robisz to samo, a po wszystkim cofając się widzisz czy ci ciągnie na 4 łapy :-)

Offline Arni71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 494
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Maj 2013, 13:26:33 »
Jeśli chodzi o sam przegląd to diagnosta zapytał mnie tylko czy Santek ma napęd na 4 łapy  - moim zdaniem dla świętego spokoju albo mają inną technikę najazdu i wyjazdu z rolek przy takim napędzie - generalnie różnicy w nie zauważyłem - ale słyszałem mity o tym że komuś rozwaliło napęd na przeglądzie.

Offline jlupino

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 105
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Czerwiec 2013, 04:25:28 »
Wydaje mi sie,że 4wd to tylko może pomóc przy wjeździe na rolki i wyjeździe z nich,a sama próba hamulców odbywa sie przecież na luzie.A na luzie to chyba nie ma prawa sie druga oś zasprzęglać.
Przy stałym napedzie może faktycznie tak być,chociaż tu też chyba istnieje jakiś miedzyosiowy mechanizm różnicowy

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Czerwiec 2013, 09:57:44 »
Z tym, że się komuś napęd 4x4 rozleciał na przeglądzie to jest tak, że ktoś słyszał, że ktoś mówił, że ktoś czytał, że szwagier sąsiada podsłuchał, że komuś coś takiego się stało..... a jak się zapytasz o konkret to nikt nigdy nawet nie zna osobiście osoby, której to się stało... jak dla mnie to niepotrzebne szerzenie paniki tak samo jak teoria, że automaty są awaryjne itp. Najlepiej spytać na stacji diagnostycznej czy kiedyś komuś rozwalili napęd:) gwarantuję, że coś takiego nie miało miejsca.

tibadu

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwiec 2013, 13:16:47 »
Nie do końca się z Tobą zgodzę. Jeżeli producent umieszcza takie informacje w instrukcji obsługi to nie mam podstaw, żeby im nie wierzyć. A na pewno nie jest to sytuacja, że ktoś gdzieś komuś w ciemnym rogu opowiedział.

Cytat: "jaclwapl"
Najlepiej spytać na stacji diagnostycznej czy kiedyś komuś rozwalili napęd:) gwarantuję, że coś takiego nie miało miejsca.


No tak, taką gwarancję to i ja mogę dać :) Raczej żaden mechanik nie powie "tak rozwaliliśmy ze 3 napędy, ale u pana nic nie powinno się stać" :)

jaclwapl

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Czerwiec 2013, 07:11:30 »
Nie dajmy się zwariować. Wszystko trzeba brać na zdrowy rozsądek. W instrukcji samochodu jest wiele takich kruczków... producent po prostu się musi zabezpieczyć.
co inne go jakbyś jeździł po mieście z ręcznym albo bawił się w poślizgi.
Badanie jest raz na rok i nie ma szans żeby coś się popsuło od jednego zaciągnięcia ręcznego itp.
Jeżeli komuś coś się zepsuło to i tak było na wykończeniu i zepsuło by się i tak po przejechaniu 500 km.

Cytat: "tibadu"
A na pewno nie jest to sytuacja, że ktoś gdzieś komuś w ciemnym rogu opowiedział.

I tu nie masz racji... jest mnóstwo domorosłych pseudomechaników, którzy gadają głupoty a inni im podobni im przytakują.
Jeżeli masz wątpliwości bo zastanów się czy znasz Osobiście kogoś komu przegląd zniszczył napęd lub co najmniej znasz osobiście kogoś kto taką osobę zna osobiście (z imienia i nazwiska a nie "szwagier sąsiada kolegi)?

suchar

  • Gość
hmm...
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Czerwiec 2013, 14:54:30 »
a ja jak pojechałem na przegląd ostatnio nowym Santkiem (dla mnie nowym bo z 2007 :) ) to koleś spytał czy ma 4wd. jak usłyszał że tak to powiedział że nie może mi sprawdzić hamulców i ot tak mi podbił... :)

roman_mis

  • Gość
[Santa Fe CM] AWD a badanie techniczne
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Październik 2013, 18:31:07 »
Hej dorzucę się do tematu. Też robiłem przegląd i nic się nie stało. Nie zgłaszałem ,że mam 4x4
Czytałem posty na forum mazdaspeed.pl i ktoś tam napisał ,że na stacji diagnostycznej jedne rolki kręcą się do przodu druga strona do tyłu co powoduje ,że napęd drugiej osi nie jest załączany. Niestety sam tego nie weryfikowałem. Może ktoś kompetentny bardziej ode mnie się wypowie, bo temat ważny i ciekawy