Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Problem z centralnym zamkiem  (Przeczytany 5000 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

blazej

  • Gość
[Elantra XD] Problem z centralnym zamkiem
« dnia: 25 Maj 2013, 18:53:14 »
Witam,
w mojej Elantrze zamek kierowcy przestał sterować pozostałymi zamkami. Używanie pilota powoduje otwarcie/zamkniecie tylko drzwi kierowcy. Rozebrałem drzwi i dostałem się do połączeń elektrycznych. Nie jestem pewien czy przełącznik w zamku działa prawidłowo. Do zamka jest podłączona kostka z czterema pinami. Trzy z nich są zwarte niezależnie czy zamek jest zablokowany czy nie. Czy ktoś wie jak jest prawidłowo? Czy te piny powinny się zwierać i rozwierać?
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 18:12:24 przez Brt »

barzuc

  • Gość
[Elantra XD] Problem z centralnym zamkiem
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Maj 2013, 19:59:02 »
No na "chłopski rozum" raczej zwarte nic nie powinno być ze sobą i na pewno nie na stałe. Ale to do sprawdzenia na schemacie instalacji.

Zamek w drzwiach kierowcy steruje pozostałymi jak otwierasz z kluczyka (zamkiem lub tym "dyngsem", którym można zamknąć / otworzyć drzwi od środka). W pozostałych przypadkach (pilot, przycisk na konsoli, itp) - steruje tym centralka, chyba, że gdzieś zwarcie jest (centralka otwiera "mastera" i dostaje jednocześnie np. informację żeby zamknąć).

Najprościej - popróbuj i odłącz 2 kable, które odpowiadają za sterowanie z siłownika do centralki (ale które to są to ci nie powiem). Wszystkie siłowniki będą chodziły wtedy jako "slave" więc otwieranie / zamykanie z pilota powinno wtedy działać (nie będzie działało otwieranie kluczykiem).

blazej

  • Gość
[Elantra XD] Problem z centralnym zamkiem
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maj 2013, 10:34:05 »
W moim samochodzie centralny zamek nie był zainstalowany seryjnie, wykorzystano jednak część seryjnych rozwiązań i wiązki kabli.

Działanie centralnego zamka jest następujące:
Moduł zdalnego sterowania steruje bezpośrednio tylko siłownikiem przy drzwiach kierowcy. Zablokowanie zamka przez siłownik, kluczykiem bądź przełącznikiem przy klamce powoduje wysterowanie pozostałych siłowników. W zamku jest czujnik elektryczny, który wykrywa pozycje cięgieł i powinien sterować przekaźnikami, które załączają siłowniki.

Nie potrafię jednak określić czy czujnik jest dobry i gdzie zlokalizowane są przekaźniki, które włączają siłowniki.
Proszę o pomoc bądź wskazówki, gdzie szukać.

barzuc

  • Gość
[Elantra XD] Problem z centralnym zamkiem
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Maj 2013, 11:38:03 »
Cytat: "blazej"
W moim samochodzie centralny zamek nie był zainstalowany seryjnie, wykorzystano jednak część seryjnych rozwiązań i wiązki kabli.
[...]
Moduł zdalnego sterowania steruje bezpośrednio tylko siłownikiem przy drzwiach kierowcy.


A siłowniki w pozostałych drzwiach do czego masz podłączone? Bezpośrednio do kabli siłownika w drzwiach kierowcy czy do centralki?
Jak "na krótko" do kabli siłownika w drzwiach kierowcy - sprawdzaj połączenia (ale wątpię - bo nigdy nie zamykałby wszystkich drzwi jak zamknie się mechanicznie zamek kierowcy - prąd się sam znikąd nie weźmie w układzie)
Jak do centralki - sprawdzaj połączenia kabli sterujących, połączenia do centralki i samą centralkę, odłącz kable odpowiedzialne za sterowanie.

Jak masz jakieś niestandardowe rozwiązanie (nie seryjne, bez żadnej dokumentacji) to raczej nikt Ci z głowy nie pomoże - tylko zgłosić się do tego kto to montował... albo rozbierać i sprawdzać po kolei poszczególne podzespoły.

Ja bym szukał w taki sposób:
- rozrysowałbym cały układ (jaki kabel gdzie idzie, z czym się łączy itp. - krokami przy kolejnych sprawdzeniach uzupełniać)
- sprawdził połączenia przy centralce (czy dobrze wpięte, nie zaśniedziałe, kable dobrze polutowane, czy kostki nie mają zwarć itp).
- sprawdził wszystkie połączenia przy siłowniku "master"
- odpiął kable sterujące pomiędzy siłownikiem master a resztą
- sprawdził wszystkie połączenia kabli do pozostałych siłowników
- same siłowniki (podać napięcie na kable i zobaczyć czy działa konkretny siłownik)
- potem zostaje już tylko rozbieranie i sprawdzanie centralki i siłownika master
- jak wszystko powyższe nie powiedzie się - zastanawiałbym się nad kupnem nowej centralki, która sterowałaby siłownikami (można kupić gotowca w popularnych miejscach w necie).

blazej

  • Gość
[Elantra XD] Problem z centralnym zamkiem
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Maj 2013, 11:58:36 »
Dzięki. Uzupełniłem swoją wiedzę i oto uaktualnienie co do centralnego zamka w mojej Elantrze:

W mojej, bardzo ubogiej wersji, centralny zamek jest seryjny ale nie było siłownika w drzwiach kierowcy. Zamykanie drzwi kluczykiem bądź od wewnątrz powodowało zablokowanie pozostałych drzwi.
Dorobione zostało zdalne sterowanie i z konieczności siłownik w drzwiach kierowcy - samochód jest sprowadzony z Austrii i tam ktoś to wykonał.

Ponieważ siłownik w drzwiach kierowcy działa, uszkodzeniu uległ system, który jest seryjnie w Elantrze. System ten składa się z czujnika w zamku, który informuje centralke czy drzwi kierowcy są zablokowane czy nie, centralki i trzech siłowników (w obu drzwiach tylnych i przednich prawych). Chcę wiedzieć jak dokładnie działa czujnik w zamku- idą do niego cztery przewody. Chciałbym też widzieć gdzie zlokalizowana jest centralka.

[ Dodano: 2013-05-28, 13:51 ]
Mimo rozebrania samochodu na części pierwsze nie znalazłem centralki. Okazuje się, że czujnik w zamku nie jest tylko czujnikiem ale również sterownikiem załączania siłowników.
Zapozyczony obrazek sterwonika w zamku:

Natomiast usterka jest bardzo typowa - korozja konektora łączącego wiązkę drzwi lewych. Usterka i sposób jej naprawy opisane sa na stronie https://www.hyundaitechinfo.com/

Schemat zamka: