Autor Wątek: [Sonata NF] niedziałające ogrzewanie  (Przeczytany 22274 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mr_adam

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« dnia: 13 Maj 2013, 22:11:44 »
Witam mam pytanie do znawców przestało działać mi ogrzewanie w mojej sonacie. Klimatyzacja działa jak należy ale ogrzewanie nie. Niezależnie jaką temperaturę ustawię zawsze leci chłodne powietrze powietrze. Może ktoś już się spotkał z takim problemem i wie jak go rozwiązać. Za sugestie dziękuję.

Offline Bogdan7

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maj 2013, 23:55:22 »
Możliwe że zepsuł się siłownik przy nagrzewnicy. Też nie miałem żadnej regulacji temperatury, z tym że grzało cały czas. Wymiana nie jest trudna, ale czasochlonna.
Niestety w ASO ta część jest droga.

Offline mr_adam

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 20
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maj 2013, 09:55:24 »
Dzięki za odzew czyli muszę poszukać tej części.

Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudzień 2013, 18:21:31 »
witam wszystkich.
chyba muszę odświeżyć temat.
kolego możesz powiedzieć dlaczego u ciebie nie działało ogrzewanie?
u mnie też coś padło bo bez względu jaką temp ustawię na pokrętle to cały czas z kratek nawiewowych leci powietrze o takiej samej temp.
mechanizm zmiany kierunków nawiewów działa tylko zmiana temp.nie. patrząc na nagrzewnice od spodu od strony kierowcy to ten mechanizm regulacji podobny jak na zdjęciu wyzej rusza się i rozdziela gdzie ma lecieć powietrze ale z prawej strony od pasażera jest mniejszy i on się nie rusza czy to on jest wogóle od zmiany temp. co może jeszcze być przyczyną. silnik nagrzewa się normalnie jak wcześniej wskaźnik też pokazuję jak wczesniej tylko brak mozliwości regulacji temper.

[ Dodano: 2013-12-26, 18:58 ]
O przepraszam kolegów u mnie jest ten sam mechanizm po prawej stronie nagrzewnicy taki jak na zdjęciu.
zdemontowałem go i jak reka ruszam dźwigienkę to dmucha albo cieplej albo zimniej.
i teraz czy to on jest zepsuty czy jakiś sterownik od niego.

Offline Bogdan7

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 18
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Grudzień 2013, 01:12:15 »
Raczej zepsuty jest siłownik. Jest to podobno dosyć często spotykana usterka.  Z ciekawości rozkrecilem ten siłownik.  Są tu dwa elementy które mogą się zepsuć, silniczek i potencjometr. wydaje mi się że raczej uszkodził się silniczek. gdybym miał jego parametry, to bym pomierzył i sprawdził.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudzień 2013, 13:55:23 »
Podepnij na krótko silniczek pod 12V i zobaczysz czy w ogóle żyje. Może być też tak, ze żyje ale pod obciążeniem nie daje rady. Wszystko jest nasmarowane więc kwestię zatarcia się mechanizmu wykluczam. Dobrze jest też zmierzyć napięcia we wtyczce podpiętej do sterownika.

Jeśli sterowanie nawiewem jest elektroniczne (a pewnie tak jest sądząc po wyglądzie sterownika) wtyczka daje zasilanie dla silniczka w dwie strony (otwieranie/zamykanie - ciepłe/zimne) oraz odbiór sygnału od potencjometru (jak bardzo jest otwarta klapa i w jakiej jest pozycji) lub po prostu pełni funkcję krańcówek dla silnika aby przy maksymalnie otwartej/zamkniętej klapie wyłączyć silnik i nie spalić go.

Nowy sterownik kosztuje tylko 350zł więc warto zastanowić się nad próbą jego naprawy.

Na allegro nic nie znalazłem. Wszystko podobne ale to jednak nie to.

Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Grudzień 2013, 11:31:22 »
Witam kolegow. Dziekuje za odp. Silniczek byl spalony wymienilem na drugi i silniczek jako on dziala tylko z tym ze jak temp.zmiejsze to otwiera na maksa zimne jak zwieksze otwiera na maksa cieple nie zatrzymuje sie gdzies na srodku czy jakos tak plynnie jak pokrecam na pokretle.w automacie tez nie dziala. A nie wiem w jaki sposob ten potencjometr zmierzyc czy to nie on padl bo na zamiane takiego nie moge znalezc. A silniczek identyczny wymontowalem na szrocie z calkiem innej marki auta ale potenc.niebylo

[ Dodano: 2013-12-29, 10:53 ]
już wszystko jest w porządku przy składaniu tego mechanizmu źle włożyłem ośkę w potencjometr i się (rozszedł) poprawiłem i go skleiłem.działa już malinowo.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i za zainteresowanie.
KLUB HYUNDAI  i osoby w nim jest Super.

Offline mlody_wtd

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 25
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Wrzesień 2015, 15:28:53 »
Witam wszystkich,
też mam problem z niedziałającym ogrzewaniem. Klimatyzacja działa jak należy natomiast ogrzewanie w każdym zakresie to samo - chłodne powietrze.
Nie za bardzo się orientuje, ale żeby dojść do tego siłownika (ten, który otwiera/zamyka) trzeba pewnie rozebrać cały przedni panel kokpitu.
Jak tam dojść? w którym miejscu on się znajduje?


Offline Marcin W

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 70
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Wrzesień 2015, 19:33:38 »
kolego nie jest aż tak trudno się dostać do tego siłowniczka.
u mnie spalił się silniczek w srodku tego ustrojstwa. Taki silniczek jest czesto stosowany w japończykach i nie tylko.
sam siłownik może wyglądać inaczej ale silniczek ten sam.
załatwiłem sobie nawet juz na zapas u znajomego na szrocie

scoffer

  • Gość
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Luty 2017, 08:27:02 »
Witam,
Mam problem z w/w siłownikiem - nie działa. Podłączałem na krótko pod 12v silniczek i echo. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie skąd można przełożyć taki silnik (z jakiego innego siłownika)?. Oryginalny siłownik jest nieprzyzwoicie drogi - ponad 300 PLN.

Pozdr.
Paweł

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Luty 2017, 09:26:20 »
ale po co od razu przekładać? wyciągnij silniczek, rozbierz go. to są silniczki jak w zabawkach sprawdź szczotki, prawdopodobnie się wytarły, wystarczy podgiąć i wyczyścić komutator. przy okazji sprawdź potencjometr położenia (jeżeli taki jest) czy nie ma przerw i nasmaruj scieżkę (może być WD40 jak nie masz do potencjometrów)

scoffer

  • Gość
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Luty 2017, 10:44:20 »
Dziękuję za info :-). Dziś wieczorem popróbuję to rozebrać chociaż na pierwszy rzut oka silniczek wyglądał na nierozbieralny ;-)

Pozdr.
Paweł

Offline wtom

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 365
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty 2017, 10:48:13 »
wszystko się da  :mrgreen: . wyjmij denko ze szczotkami i zdejmij slimak z ośki, wirnik wtedy też wylezie

scoffer

  • Gość
[Sonata NF] niedziałające ogrzewanie
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Luty 2017, 10:30:34 »
Wszystko się dało tak jak mówiłeś ;-). Okazało się, że szczotki upalone przy samej d..ie ;-). Zamówiłem na alle..o dawcę szczotek za 8 PLN - silniczek C9050. Mam nadzieję, że będą pasować :-)

Pozdr.
Paweł

[ Dodano: 2017-02-14, 09:34 ]
Cytat: "scoffer"
Wszystko się dało tak jak mówiłeś ;-). Okazało się, że szczotki upalone przy samej d..ie ;-). Zamówiłem na alle..o dawcę szczotek za 8 PLN - silniczek C9050. Mam nadzieję, że będą pasować :-)

Pozdr.
Paweł


Operacja się udała pacjent przeżył :). Wspomniany silniczek idealnie nadaje się do przekładki szczotek.

Pozdr.