Autor Wątek: [i20 PB] Wycie w przednim lewym kole podczas jazdy  (Przeczytany 3786 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tomek505

  • Gość
Wycie w przednim lewym kole podczas jazdy
« dnia: 28 Kwiecień 2013, 18:18:59 »
Witam Wszystkich Klubowiczów.
od kilku może kilkunastu dni podczas jazdy w przednim lewym kole daje się słyszeć dziwne wycie jakby umierające łożysko. Zaczyna się przy 60km/h i jakby cichnie po przekroczeniu setki. Co ciekawe hałas całkowicie zanika podczas skrętu w prawą stronę. Gdy podniosłem auto i zakręciłem kołem to delikatnie szumiało ale odgłos dochodził nie z piasty koła a raczej gdzieś od strony skrzyni biegów. W tym samym czasie pojawił się podobny odgłos podczas cofania a zwłaszcza pod górkę lub gdy auto ma większe obciążenie i trzeba mu dać więcej gazu. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź cóż to by mogło być. Mam nadzieję że to nie jest nic ze skrzynią bo wtedy pójdę z torbami :) Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 12:54:52 przez Brt »

barzuc

  • Gość
Wycie w przednim lewym kole podczas jazdy
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Kwiecień 2013, 22:56:15 »
Przeguby to raczej nie będzie, bo objaw byłby odwrotny niż opisany - nasilałoby się przy skręconych kołach (chrobotanie / odczucie jak przy jeździe po "tarce").
Może półoś, skoro dźwięk bliżej skrzyni...
Jeśli wycie zanika przy skręconych kołach to raczej elementy, które w takiej sytuacji inaczej pracują lub mogą się inaczej ustawiać jak mają luz (przeguby, półosie, mniej łożyska ale jak umiera to i inaczej może się układać).
A czy jak jedziesz spokojnie i gwałtownie puścisz gaz a potem go gwałtownie dodasz - słychać "puknięcie" (w obu sytuacjach)? Jak byłeś pod samochodem - masz jakiś luz na półosi (prawo / lewo, góra / dół, ruch obrotowy)?

tomek505

  • Gość
Wycie w przednim lewym kole podczas jazdy
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwiecień 2013, 07:16:57 »
Dzięki za odpowiedź...
ani przeguby ani półosie nie mają luzów, wiadomo też nie są zamontowane na sztywno ale wszystko jest raczej w normie tak mi się przynajmniej wydaje, więc to bym wykluczył, no chyba że jakiś turek podczas montażu zapomniał napakować smaru do przegubu :) Co ciekawe mimo przejechania kilkuset kilometrów wycie się nie pogłębia dlatego narazie wstrzymuje się od wizyty u mechanika bo już wiem jak to będzie wyglądało: zakręci kołem i stwierdzi że jest ok.

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
Wycie w przednim lewym kole podczas jazdy
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Maj 2013, 10:19:00 »
Rozbierz i jak najszybciej nasmaruj owe łożyska a dzięki temu przedłużysz ich życie. Pewnie dali mało oleju i dlatego szumi łozyska. U mnie w getzie bardzo już odzywało się łożyska z tyłu. A że wymienia się całą piastę kupiłem firmy SKF. A że nie mogłem wymienić piasty bo nie chciała wyjść to otwarłem denko do łożyska tej starej. Okazało się że smaru było tylko troszkę i dopakowałem na maxa. Łożysko się wyciszyło i śmiga już dobre pół roku bez hałasu.