Autor Wątek: [Elantra XD] [Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów  (Przeczytany 7431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mietek111

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« dnia: 06 Marzec 2013, 18:41:09 »
Koledzy zakupiłem elantrę 2.0 crdi w manualu i mam problem z 2 biegiem podczas jazy. Na postoju 2 wchodzi paluszkiem w czasie jazdy przełożenie 1na 2 bez problemu   2 na 3 bez problemu i tak dalej jednak przy redukcji z 3 na 2 w czasie jazdy nie da się włożyć  2 biegu , jak wrzucę 1 kiedy auto sie toczy to dwójka wejdzie bez problemu.
 podczas jazdy przełożenie z wyższego biegu na 2 jest nie możliwe, co moze sie dziać skrzynia pada czy coś z linkami?
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2020, 17:58:24 przez Brt »

barzuc

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Marzec 2013, 19:12:22 »
Zobacz czy cięgna chodzą jak powinny, czy nie mają luzów, czy się nie wyczepiły z prowadnic itp. Bez kanału się nie obejdzie chyba. To najprostsze i najmniej kosztowne.
Możesz przy okazji sprawdzić olej (raczej niewiele ma wspólnego z objawami ale jak już tam będziesz grzebał :) ).

mietek111

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Marzec 2013, 19:23:16 »
jak by się odczepiły  cięgna to na postoju też bym raczej 2 nie wrzucił , a dzieje się tylko przy redukcji z wyższego biegu na 2 .

barzuc

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Marzec 2013, 19:41:06 »
mietek111 - masz rację, ale nie miałem na myśli całkowitego wyczepienia. Nie wiem jak jest w Elantrze, ale w almerze cięgna chodziły w zaczepach / prowadnicach. Raz z nich wyskoczyło jedno a objawy były podobne - po rozmontowaniu, wyczyszczeniu i złożeniu "tak jak ma być" - wszystko było git.
Przecież nie ma co straszyć od razu np. synchronizatorem w skrzyni - bo wtedy tylko usiąść i zapłakać.

mietek111

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Marzec 2013, 19:52:30 »
dzieki sa rade spróbuje wszystkiego .

barzuc

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Marzec 2013, 19:59:21 »
Powodzenia. Trzymam kciuki żeby to było to albo jakiś inny drobiazg.
Daj znać czy pomogło.

Już się nauczyłem, że zanim coś zacznę rozbierać (albo raczej mechanik) i szukać "dużych" problemów - trzeba posprawdzać wszystkie drobiazgi - nawet to co wydaje się banalne.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Marzec 2013, 22:52:33 »
Tu masz cięgna zaczepiane o lewarek za pomocą tulejek plastikowych ruchomych. Mogły się wytrzeć. W komorze silnika są odpowiednie podkładki gumowe które mogą już być sparciałe i jest luz, często wkładało się dodatkową podkładkę odpowiednich wymiarów i luz się kasował.

Po drugie - niektórym się wydaje, że linki zmiany biegów to dwie linki jak do ręcznego więc jak chodzi to co tu może być źle ? Na końcach każdej linki są tuleje które w miarę czasu i eksploatacji się wyrabiają, robi się luz i problem a wymienić nie jest problem - jest to prostsze niż wymiana linki ręcznego czy linki prędkościomierza co jest katorgą więc warto to wymienić + gumowe dystanse w miejscach mocowania.

mietek111

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marzec 2013, 18:33:36 »
posprawdzane tulejki , linki itp wybieranie biegów ok , coś w skrzyni  jakiś luz na wałku powstał . narazie zostawiam jak jest , ale jak ktoś by miał skrzynie do sprzedania w dobrej cenie to prosze o kontakt.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marzec 2013, 12:43:26 »
Luz na wałku to takie wycie by było i walenie, że odróżniłbyś napewno. Olej, olej, olej, olej, olej !!!

mietek111

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Marzec 2013, 07:39:08 »
olej jest , walenie słychać delikatnie jak wcisne sprzegło to nastaje cisza.

Remik_NS_WP

  • Gość
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Kwiecień 2014, 17:52:37 »
Znalazł ktoś rozwiązanie tego problemu bo mam identycznie w swojej Elantrze?

[ Dodano: 2014-04-04, 21:02 ]
A wymieniał ktoś może już wysprzęglik w Elantrze?
Da się go łatwo i  bez żadnego problemu wymienić?

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Elantra XD] Problem z wrzucaniem biegów
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Kwiecień 2014, 23:40:56 »
Bez problemu.