Autor Wątek: [Accent X3] Bardzo słabe hamulce  (Przeczytany 8909 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline accencik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 359
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« dnia: 15 Grudzień 2012, 21:29:02 »
Witam. Mam wielki problem. Dzisiaj postanowiłem przesmarować prowadnice przednich zacisków hamulcowych oraz rozebrać bębny z tyłu żeby zobaczyć dlaczego nie ma hamulca ręcznego. Po przesmarowaniu przednich prowadnic założyłem z powrotem zacisk poskręcałem i nie mam hamulca na jedno koło z przodu ;/ Pedał wpada w podłogę, ledwo co hamuje i nie blokuje kół. Po ściągnięciu koła zacisk chodzi poprawnie czyli że działa. Po założeniu koła nie działa. Na wszelki wypadek również odpowietrzyłem cały układ i nic nie pomogło. Płynu mam max w zbiorniczku. Co do tylnych bębnów to do wymiany mam cylinderki bo z jednej strony się poci a z drugiej jeden tłoczek nie odbija. Może macie jakies pomysły co mogłem zrobić nie tak?

kml

  • Gość
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Grudzień 2012, 22:07:17 »
Mam takie teorie:

1. zapieczony tłoczek - poproś kogoś aby nacisnął pedał kiedy masz rozebrany zacisk. Tłoczek powinien się wysuwać sukcesywnie. Wysuń go możliwie dużo i obejrzyj - na miejsce wepchnij za pomocą ścisku stolarskiego (prosty i wyśmienity sposób) Dzisiaj miałem u siebie podobne odczucie po maksymalnym wciśnięciu tłoczków do zacisków, ale to mija po kilku naciśnięciach pedała hamulca kiedy tłoczki ustawiają się w pozycji do pracy i stąd moje podejrzenia w tym kierunku.

2. Pompa hamulcowa i/lub serwo?

3. Niesprawne cylinderki a zwłaszcza ten co cieknie mają jakiś wyciek przez, który spada ciśnienie w układzie?

Myślę, że musisz założyć natychmiast nowe cylinderki (od siebie dodam: poskładaj je na smar do hamulców a na dodatek nałóż go pod osłony gumowe - to naprawdę pomaga) a potem sprawdź zaciski. Jeżeli tłoczki stoją bądź są skorodowane etc to musisz założyć nowe koniecznie z nowymi uszczelniaczami.

Offline accencik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 359
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudzień 2012, 22:40:14 »
Tłoczek się wysuwa jednostajnym ruchem przy rozebranym zacisku. To że jeden cylinderek poci się zobaczyłem dopiero jak rozebrałem bęben. Podejrzewam że od dłuższego czasu się poci jednak wcześniej wszystko było ok. W poniedziałek wymieniam cylinderki u znajomego mechanika i od razu powiem mu żeby zobaczył do tych zacisków jeszcze raz.

kml

  • Gość
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2012, 22:54:47 »
Jest jeszcze opcja, że przy odpowietrzaniu coś nie poszło tak jak trzeba. Póki co bądź spokojny bo pewnie wszystko będzie ok w poniedziałek po południu :)

Offline accencik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 359
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Grudzień 2012, 23:07:35 »
Również mam taką nadzieję że wszystko będzie ok i że nie zrujnuje to mojej kieszeni przed świętami i sylwestrem ;p

kml

  • Gość
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Grudzień 2012, 23:11:30 »
Na pewno nie zrujnuje :) Tłoczki są od 80 zeta więc bez dramatu. Coraz bardziej myślę o zapowietrzonym układzie, ale wszystko wyjdzie w praniu.

Offline Złośnik

  • Global Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1196
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Grudzień 2012, 02:42:51 »
Jeśli wpada w podłogę to bardzo źle bo to znaczy że hamulca nie ma i jest UWAGA -> albo wyciek albo jest pedał gumowy - czyli układ zapowietrzony. Jeśli złożyłeś wszystko poprawnie to nie ma opcji żeby z kołem nie działało a bez działało.
Tarcze odtłuściłeś po rozbieraniu zacisków ???

kml

  • Gość
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudzień 2012, 08:14:48 »
Myślę, że gdyby miał wyciek to płyn uciekałby w bardzo widoczny sposób czyli miejmy nadzieję, że coś się zdrowo zapowietrzyło.

Offline accencik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 359
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Grudzień 2012, 20:41:09 »
Więc problem rozwiązany. Wymieniłem obydwa cylinderki, odpowietrzyłem i wszystko wróciło do normy. Już hamują 4 koła równocześnie ;) A do tego po 3 latach naprawił się również hamulec ręczny ;)

kml

  • Gość
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Grudzień 2012, 20:42:23 »
:evil: nie wolno tak zapuszczać hampli...

Offline accencik

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 359
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Grudzień 2012, 06:27:59 »
kml jeśli chodzi o ręczny to jakoś się przyzwyczaiłem do jazdy bez niego, w sumie to bardzo rzadko go używam. Co do cylinderków to nie widać ich a 3 lata temu wymieniałem wszystko co jest w bębnach i nawet się nie spodziewałem ze źle działają...

kml

  • Gość
[Accent X3] Bardzo słabe hamulce
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Grudzień 2012, 10:05:37 »
Cytat: "accencik"
jeśli chodzi o ręczny to jakoś się przyzwyczaiłem do jazdy bez niego, w sumie to bardzo rzadko go używam


 :shock:  ja bym się bał nie mieć ręcznego. Strzeli przewód hamulcowy i pozamiatane....

Cytat: "accencik"
Co do cylinderków to nie widać ich a 3 lata temu wymieniałem wszystko co jest w bębnach i nawet się nie spodziewałem ze źle działają...


Niestety to jest zas...y urok bębnów, że trzeba tam zaglądać :/ Tak jak pisałem w innym temacie uważam, że cylinderki powinno się posmarować smarem do hamulców i dopiero składać w całość a następnie naładować tego smaru pod uszczelki. W ten sposób dramatycznie spada ryzyko korozji tych elementów. Kolejna sprawa to regularna wymiana płynu hamulcowego żeby wody nie miał.

Bębny hamulcowe to dla mnie taki sam badziew jak kaseta magnetofonowa i dyskietka  :evil: