Autor Wątek: [Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock  (Przeczytany 10539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kacza23

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« dnia: 07 Grudzień 2012, 22:53:51 »
witam
Jestem swiezym posiadaczem santa fe  2008 4wd no i oczywiscie przy tych sniegach testowalem jak lepiej sie jezdzi: normalnie? Czy z wlaczonym przyciskiem 4wd lock?wydaje mi sie ze lepiej sie rusza na sniegu z wlaczonym 4wd lock auto rusza jak burza. Tylko czy mozna po miescie jezdzic na sniegu z wlaczonym tym systemem? Czy cos moze sie posypac.

ROTHMANS

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudzień 2012, 23:28:33 »
4wd lock - blokada tylnego mostu
Hmm blokadę włącza się tylko w ostateczności jak już masz błoto do przedniej szyby  :mrgreen:  broń Cie boże do jazdy w śnieg czy po asfalcie
Tak rozwalisz sobie szybko napędy
Proponuje zapoznać się co i jak z czym się je
http://www.forum4x4.pl/
Z tego co sie orientuje masz dołączany automatycznie napęd 4 wd jak jedno z kół traci przyczepność

kacza23

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Grudzień 2012, 10:04:25 »
Ale jak jest wyłączona blokada to większość napędu przenosi na koła tylne i jak tylny napęd to strasznei rzuca dlatego włączyłem blokade bo samochód idzie jak po szynach. A to nie jest tak że napęd jest rozłożony 50:50 ?

paweldwo

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudzień 2012, 13:23:41 »
No hej

Z tego co mi wiadomo to w Naszych modelach od 2006 /2010 napęd 4WD jest stały 50na50 coś jak quatro w audi lecz nie tak doskonałe.4 lock jest to blokada napedu różnicowegoego gdzie powoduje blokade obu kół tej samej osi które kręcą się jednakowa w tym samym kierunku.Ponadto producent przypisuje że można tego używać max do 30km/godzine i w blocie lub miekkim terenie.Jest to wszystko opisane w książce instrukcja obsługi pojazdu Hyundai sant fe.Ja jak kupiłem swóją santkę to pojechałem do Hyundai servis i pytałem się jak tego używać i podnieśli mi samochód pokazali który reduktor za co odpowiada jak i klawisz lock 4wd.

Jak z włączonym 4lock wjedziesz na suchą nawierzchnię i skęcisz kołami to rozwalisz reduktor lub most jak kto woli osobiście niepolecam.

Pozdrawiam

Offline Brt

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 868
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Grudzień 2012, 16:44:05 »
Cytuj
Ale jak jest wyłączona blokada to większość napędu przenosi na koła tylne
Santa Fe jest przednionapędowe.

Probably

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Grudzień 2012, 15:19:48 »
Cytat: paweldwo


"Jak z włączonym 4lock wjedziesz na suchą nawierzchnię i skęcisz kołami to rozwalisz reduktor lub most jak kto woli osobiście niepolecam. "



Potwierdzam, zaraz po kupnie zacząłem eksperymentować, usiłowałem ruszyć na pełnym skręcie z włączonym 4lock....... opór i niezbyt przyjazny odgłos
........ również nie polecam :)

kacza23

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Grudzień 2012, 17:37:29 »
Cytat: "paweldwo"
No hej

Z tego co mi iadomo to w Naszych modelach od 2006 /2010 napęd 4WD jest stały 50na50 coś jak quatro w audi lecz nie tak doskonałe.4 lock jest to blokada napedu różnicowegoego gdzie powoduje blokade obu kół tej samej osi które kręcą się jednakowa w tym samym kierunku.Ponadto producent przypisuje że można tego używać max do 30km/godzine i w blocie lub miekkim terenie.Jest to wszystko opisane w książce instrukcja obsługi pojazdu Hyundai sant fe.Ja jak kupiłem swóją santkę to pojechałem do Hyundai servis i pytałem się jak tego używać i podnieśli mi samochód pokazali który reduktor za co odpowiada jak i klawisz lock 4wd.

Jak z włączonym 4lock wjedziesz na suchą nawierzchnię i skęcisz kołami to rozwalisz reduktor lub most jak kto woli osobiście niepolecam.

Pozdrawiam


Kurcze to dobrze ze sie zapytalem. Ja mam automatyczna skrzynie biegow i niestety santke mam z francji i instrukcje niestety w jezyku francuskim jedyne co mi sie udalo (albo i nie) rozszyfrowac to ze dzialanie tempomatu. A caly czas myslalem ze jak to wcisne 4wd lock to po przekroczeniu 49 km/h systemi sie wylaczy. Kurcze nie mam skad takiej instrukcji nawet skombinowac czy pozyczyc

Offline zkit

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 143
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Grudzień 2012, 20:11:07 »
Instukcje masz na tej stronie w zakładce "Download" "Santa fe"

kacza23

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Grudzień 2012, 21:30:25 »
Cytat: "zkit"
Instukcje masz na tej stronie w zakładce "Download" "Santa fe"

Niestety tam sa tylko do modelu 2001 -2006 a ja mam z 2008

paweldwo

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Grudzień 2012, 22:26:31 »
system lock działa wtedy kiedy naciskniesz klawisz i zapali sie kontrolka na liczniku po ponownym wcisknięciu system się wyłancza.

Poszukaj w internecie ja mam w języku szwedzkim ale kiedyś jak szukałem czegoś to trafiłem na instrukcję po polsku.

kacza23

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Grudzień 2012, 17:13:50 »
Poczytałem instruckję z Ix 35 (pewnie santa ma podobne rozwiązanie) i doczytałem się że blokada napędu można używać na błocie,sniegu, ogólnie trudnych warunkach ale auto gorzej powadzi się na zakrętach na twradej nawierzchni. Nie wolno dłuższy czas utrzymywać kół z dużymi obrotami np jak się zakopiemy, nie wolno dłuższy czas jeździć na zblokowanym układzie jesli występują zgrzyty i wibracje na zakrętach. I najważniejsze jest to że w ix 35 przy 30km/h zaczyna sięrozłączać a przy 40km/h całkowicie się wyłącza i auto zachowuje się jak 2wd. Czy potwierdzacie taki zapis w swoich książach instrukcji obsługi w santkach produkowanych od 2006r?

bartekzg

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Grudzień 2012, 14:38:32 »
o to sie zdziwiłem nie wiedziałem że santa ma inaczej rozwiązany naped  niz tucson.

roman_mis

  • Gość
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Październik 2013, 22:45:42 »
1.SantaFe II nie ma reduktora
2. 4WD Lock blokuje rozdział momentu po 50% pomiędzy osiami a nie powoduje,że kółka na tej samej osi kręcą się równo. - tu potrzebna byłaby blokada mostu a tego nie mamy
3 W Sanciaku 4wd jak wykryje poślizg kół przednich zaczyna przekazywać część mocy na tył czy 4wd Lock włączony czy nie.
4.Faktycznie zaczyna się wyłączać przy 30 km/h
5. Przy włączonej blokadzie i b. trudnym terenie często warto wyłączyć esp- nie specjalnie pomaga

Offline niebrzydal

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 154
[Santa Fe CM] jazda po sniegu przy wlaczonym 4 wd lock
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Październik 2013, 15:05:10 »
Fakt to nie terenówka tu jest tylko blokada różnicy między osiami a nie kołami, ale za to esp działa podobno jak blokada bo w momencie kiedy uniosą ci się kółka po przekątnej to esp zablokuje te bez przyczepności i jedziesz dalej. Gdy nie masz esp to tylko traktor pomoże :)