Autor Wątek: [Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna  (Przeczytany 63744 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mir2

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Styczeń 2013, 19:24:53 »
4 litry

y4r3k

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Styczeń 2013, 19:31:53 »
Tak jest, wchodzi ok 4,5L.

Ja teraz mam zwykly polsyntetyk castrol magnatec 10w-40, taki takze jest dopuszczony przez producenta ;przejechane ponad 150 tys.

TUCSON123

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Styczeń 2013, 21:03:26 »
widzę,  że mamy takie same motory też mam ponad 160 tys. więc wleję półsyntetyk castrola 10w-40, na stronie castrol.pl jest wyszukiwarka jaki olej wlać i właśnie ten wskazuje

y4r3k

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Styczeń 2013, 15:48:56 »
A tak BTW. jakie macie zużycie oleju w benzynie(lub lpg) ? Proszę podać też styl jazdy i czy to trasa czy miasto.
Wiadomo, że każdy silnik musi zużywac olej żeby działać, tylko niekiedy zużywa go mało a niekiedy  benzyna przedostaje się do oleju uzupełniając jego poziom.
Producent podaje dość typowe dla producentów (czyli wysokie) normy (do 1L na 1000km w ciezkich warunkach i do 1L/1500km w normalnych warunkach)

bartekzg

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Styczeń 2013, 17:37:33 »
no i to jest ciekawe, ja mam wrażenie że u mnie oleju nie ubywa, co prawda temat dot. PB/LPG ja mam diesla ale ciekawią mnie opinie i dlatego pozwoliłem sobie wtrącić.

Wg norm podanych przez Ciebie w ciągu roku dopuszczalene jest nawet dolanie przy 10tyś km/rok 10L. Coś tu nie gra.
Przejechałem megane ON od nowości 200tyś km -nigdy nie dolewałem oleju, mamy w domu fieste 1,4 ON nigdy nie dolałem oleju - przejeachała u nas 50 tyś.
Tucson ON również nie potrzebuje dolewki.

więć jak to jest z tym stwierdzeniem
Cytat: "y4r3k"
Wiadomo, że każdy silnik musi zużywac olej żeby działać

bo właściwości olej to na 100% traci ale żeby zaraz musiało go ubywać to niesądze

y4r3k

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Styczeń 2013, 19:43:18 »
Z obserwacji widzę, że w dieslach często tak jest, że na bagnecie jakoś nie ubywa, jednak żaden ze mnie mechanik. Wszystkie benzyny jakie znałem brały  mniej lub więcej oleju, przykłądowo honda z lpg brała średnio 0.15L/1000 i ta wartość nie zmieniła się w przeciągu 5 lat użytkowania. Tucson bierze mi jakoś podobnie... liczyłem, że będzie brał mniej, no ale cóż, może ciągła jazda miejska i lpg robią swoje.

Najlepsze w temacie oleju były Vectry C, gdzie dość nowy samochód łykał nawet blisko 1L/1000Km i oczywiście wszystko mieściło sie w normach producenta....

bartekzg

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Styczeń 2013, 20:08:43 »
Cytat: "y4r3k"
Najlepsze w temacie oleju były Vectry C, gdzie dość nowy samochód łykał nawet blisko 1L/1000Km

kiedyś w pracy mieliśmy z kolegą ople astry III i moja można powiedzieć że nie brała oleju a kolesia własnie ok 1l/1000km a samochody wyjechały jednocześnie z salonu... obaj nie jeździliśmy wolno i nikt tych samochodów nie oszczędzał. Różnica taka że on mieszka w dużym zakorkowanym mieście a ja wyskakuje praktycznie na trasę. Może w tym pies jest pogrzebany.

felkner

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Styczeń 2013, 08:00:22 »

czaperek

  • Gość
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Styczeń 2013, 14:19:35 »
Swojego Tucsona użytkuję od ok. roku. Przejechałem nim ok. 12.000 km, na lpg z systemem lubryfikacji.
Przez 12.000 km dolałem 1 litr oleju, gdyż go ubywało. Jak zużywał olej na benzynie tego nie wiem.
Przejechane ma 73.000 km.
Styl jazdy umiarkowany.

Offline dziadek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 26
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Czerwiec 2014, 13:27:45 »
Proszę o radę, kupiłem Tucsona 2,0 benzyna i niestety nie wiadomo jakim olejem był zalewany nie było kartki, na liczniku 109500 km. Zgodnie ze sztuką w takim wypadku powinienem chyba zalać jakimś półsyntetykiem i tak też planuję. Chciałbym usłyszeć waszą opinię jakim olejem najlepiej zalać w mojej sytuacji, ja rozważam pomiędzy Castrol Magnatec 10W40, a Mobil Super 2000 X1 10W40. A może polecicie jakiś inny olej, ale chyba jednak półsyntetyk.

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Czerwiec 2014, 14:04:16 »
Wcześniej napisałeś że przeczytałeś instrukcję i gdzie w niej znalazłeś sformułowanie "zgodnie z sztuką" Wg instrukcji olej powinien być lepkości 5W20 lub 5W30 jakości API SJ,SL lub wyżej. Zmianę oleju najlepiej poprzedzić płukanką do silnika.



Polecam przeczytanie wątków olejowych na forach samochodowych to powinno zweryfikować Twoje spojrzenie na współczesne konstrukcje silników bo według starych poglądów ("zgodnie ze sztuką") powinieneś już  zrobić remont silnika wszak 100 tyś km minęło.

Offline dziadek

  • HKP
  • **
  • Wiadomości: 26
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Czerwiec 2014, 14:53:29 »
Cytat: "kosmos2011"
Wcześniej napisałeś że przeczytałeś instrukcję i gdzie w niej znalazłeś sformułowanie "zgodnie z sztuką" Wg instrukcji olej powinien być lepkości 5W20 lub 5W30 jakości API SJ,SL lub wyżej. Zmianę oleju najlepiej poprzedzić płukanką do silnika.


To wszystko prawda kolego co piszesz, ale sęk w tym że nie wiadomo jakim olejem był silnik zalany, a jeżeli był to już półsyntetyk, to przejście z powrotem na syntetyczny z całą pewnością nie wyszłoby silnikowi na dobre i stąd mój dylemat.

A to cytat na temat olejów z Forum Samochodowego :

"Jeżeli mamy wątpliwości to najlepiej wybrać olej klasy lepkościowej SAE 15W/40 lub 10W/40. Są to optymalne klasy dla warunków klimatycznych w Polsce. "

Czytaj więcej http://www.forumsamochodowe.pl/oleje/#ixzz362DQLtBO

Offline Hinek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Czerwiec 2014, 16:04:27 »
Cytat: "kosmos2011"
Wcześniej napisałeś że przeczytałeś instrukcję i gdzie w niej znalazłeś sformułowanie "zgodnie z sztuką" Wg instrukcji olej powinien być lepkości 5W20 lub 5W30 jakości API SJ,SL lub wyżej. Zmianę oleju najlepiej poprzedzić płukanką do silnika.

Zgodnie z instrukcją (sam zamieściłeś) można wlać nawet Lotosa 14W40. Jest to minerał o klasie SJ. W instrukcji nie znajdziesz słowa na temat czy olej ma być syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny. Czyżby producent nie wiedział co pisze?
 :mrgreen:

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Czerwiec 2014, 16:35:20 »
Hinek nie ma takiego oleju 14W40. Olej syntetyczny, mineralny to sposób jego wytworzenia i komponentów ja piszę o lepkości. Lotos 15W40 byłby prawidłowy, ale nie w naszej strefie klimatycznej na takiej lepkości ze względu na oszczędność pieniędzy jeżdżą auta flotowe (np. Toyota).    

Dziadek "a jeżeli był to już półsyntetyk, to przejście z powrotem na syntetyczny z całą pewnością nie wyszłoby silnikowi na dobre i stąd mój dylemat"
kolejny mit. Z forum samochodowym trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem chodziło mi o forum konkretnych marek gdzie użytkownicy opisują swoje doświadczenia, a nie  teoretyczne reguły np.

http://forum.mitsumaniaki.pl/viewtopic.php?t=29825

 http://avensis.info/viewtopic.php?f=69&t=210

http://forum.corollaclub.pl/viewtopic.php?t=28127

Wiem dużo czytania lecz czyste fakty i doświadczenia.

Offline Hinek

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 43
[Tucson] Jaki olej Tucson 2.0 benzyna
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Czerwiec 2014, 17:20:51 »
Cytat: "kosmos2011"
Hinek nie ma takiego oleju 14W40. Olej syntetyczny, mineralny to sposób jego wytworzenia i komponentów

14W40 to literówka. Wiem też doskonale co to lepkość a co klasa  itp.Oleje to żelazny temat na wszelkich forach motoryzacyjnych. Można  się naczytać że hej....Generalnie mamy zatrzęsienie ekspertów od tych spraw ;-)   Nie bierz proszę tych uwag do siebie...to takie stwierdzenie ogólne.
Warto zdać sobie sprawę, że nieistotny jest producent. Nie trzeba się sugerować np. tym że FIAT zaleca SELENIE a Citroen TOTALA - istotne są parametry. A internetowe opinie o tym który olej jest "lepszy" nie są funta kłaków warte .