Autor Wątek: [Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie  (Przeczytany 108389 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

vivian80

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« dnia: 08 Październik 2012, 12:51:31 »
Witajcie. Ostatnio przy jeździe z niewielką prędkością 20-30 km/h przy skręcaniu w prawo zablokowała mi się kierownica. Tzn. coś tam skręcić mogłam ale to była walka z kierownicą o jakikolwiek ruch. Sytuacja dość niebezpieczna bo przy większej prędkości mogłaby się zdarzyć tragedia. Pojechałam do ASO tam podpięli autko pod komputer i wykazało błąd: "C1292 Niezgodny sygnał czujnika momentu - główny&podwykonawczy". Diagnoza ASO to wymiana całej kolumny kierowniczej koszt bagatela 7500 zł  :shock: Polecili mi autoelektronika (swojego nie mają) ale On nie chciał się podjąć szukania usterki. Teraz szukam innego autoelektronika ale również postanowiłam zwrócić się do Innych posiadaczy tego samochodu. Może Ktoś z Was miał podobny przypadek albo słyszał o takowym. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady.
Autko do tej pory bezawaryjne. Rocznik 2008, co rok przegląd i wymiana obowiązkowych części oraz zużytych.
Zdarzyło się to tylko ten jeden raz. Od tamtej pory autko a konkretnie kierownica działa poprawnie. Wg ASO sytuacja prawdopodobnie będzie się powtarzać aż układ wspomagania całkiem padnie. Mnie raczej bardziej zależy na bezpieczeństwie.
Proszę o wszelkie sugestie - z góry dziękuję  ;-)

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Październik 2012, 16:14:44 »
Na starym forum kolega Euroset miał podobny przypadek. Nie pamiętam pod jakim nickiem występuje tutaj ale napisałem do niego przez gg więc mam nadzieję, że napisze cokolwiek. Wiem, że u niego problem powtarzał się częściej aż w końcu wiele miesięcy temu zniknął. Problemem był chyba właśnie sygnał z czujnika.

vivian80

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Październik 2012, 17:07:16 »
Cytat: "Zbyszek"
Na starym forum kolega Euroset miał podobny przypadek. Nie pamiętam pod jakim nickiem występuje tutaj ale napisałem do niego przez gg więc mam nadzieję, że napisze cokolwiek. Wiem, że u niego problem powtarzał się częściej aż w końcu wiele miesięcy temu zniknął. Problemem był chyba właśnie sygnał z czujnika.


Zbyszku bardzo dziękuję, mam nadzieję że kolega Euroset coś doradzi. Czekam z niecierpliwością, ponieważ przeszukałam neta i nic na ten temat nie mogłam znaleźć...  ;-)

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Październik 2012, 21:22:17 »
Puki co myślę, że warto zapoznać się z tym artykułem bądź zapoznać z nim autoelektronika: http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.koreancars.info/2010/06/hyundai-accent-part-iv-mdps.html&ei=FvWmTuDRMdGQ4gTH-OTlDw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CE4Q7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3DHYUNDAi%2BAccent%2BC1292%26hl%3Dpl%26biw%3D1366%26bih%3D594%26prmd%3Dimvns

Może to coś pomoże. Moja rada: nie sugerować się opinią ASO i obserwować. Najłatwiej jest wyciągnąć 7500 zł. za wymianę całego elementu. Należy pamiętać, że ASO nie naprawia a wymienia całe elementy.
Jaki przebieg ma Twój Accent? Mój ma 68 tys. km. i na szczęście nie zauważam takiego objawu. Każda opinia cenna tym bardziej, że naszych Accentów w Polsce jest mało co innego w innych rejonach świata...

vivian80

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik 2012, 09:08:34 »
Zbyszku mój accent ma przebieg trochę ponad 74000. Zgadzam się z Tobą że nie należy się sugerować opinią ASO dlatego też mimo iż moja wiedza z dziedziny mechaniki i elektroniki samochodowej jest żadna to jednak szkoda mi mojego autka. Ma 4 lata, nie narzekam na niego działa sprawnie aż do teraz. A wymiana tak kosztownej części oznacza dla mnie raczej wymianę samochodu. Więc walczę o niego  :-)
Bardzo dziękuję za artykuł - nie wszystko w nim rozumiem ale myślę że elektronik będzie wiedział co i jak. Myślę że trafiłeś w sedno. Tego szukałam.
Dzisiaj wybieram się do elektronika zobaczymy co powie.
Dziękuję raz jeszcze. Dam znać co na to wszystko elektronik.


tekla: korekta ort

Hants

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Październik 2012, 10:29:12 »
:shock:  :shock:  :shock:

A że tak sie wtrące - co ten czujnik ma 'wyczuwać'???

Jeśli mogłaś 'trochę' nią ruszać - to może jednak padło Ci tylko wspomaganie kierownicy?

Wingman

  • Gość
Re: Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Październik 2012, 10:32:52 »
Cytat: "vivian80"
Witajcie. Ostatnio przy jeździe z niewielką prędkością 20-30 km/h przy skręcaniu w prawo zablokowała mi się kierownica. Tzn. coś tam skręcić mogłam ale to była walka z kierownicą o jakikolwiek ruch. Sytuacja dość niebezpieczna bo przy większej prędkości mogłaby się zdarzyć tragedia. Pojechałam do ASO tam podpięli autko pod komputer i wykazało błąd: "C1292 Niezgodny sygnał czujnika momentu - główny&podwykonawczy". Diagnoza ASO to wymiana całej kolumny kierowniczej koszt bagatela 7500 zł  :shock: Polecili mi autoelektronika (swojego nie mają) ale On nie chciał się podjąć szukania usterki. Teraz szukam innego autoelektronika ale również postanowiłam zwrócić się do Innych posiadaczy tego samochodu. Może Ktoś z Was miał podobny przypadek albo słyszał o takowym. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady.
Autko do tej pory bezawaryjne. Rocznik 2008, co rok przegląd i wymiana obowiązkowych części oraz zużytych.
Zdarzyło się to tylko ten jeden raz. Od tamtej pory autko a konkretnie kierownica działa poprawnie. Wg ASO sytuacja prawdopodobnie będzie się powtarzać aż układ wspomagania całkiem padnie. Mnie raczej bardziej zależy na bezpieczeństwie.
Proszę o wszelkie sugestie - z góry dziękuję  ;-)


Cześć! Jak wspominał już Zbyszek, w moim Accencie wspomaganie wyłączało się również przy bardzo wolnej jeździe i lekkim skręcie w lewo. ASO oczywiście zdiagnozowało problem z czujnikiem skrętu i zasugerowało wymianę całej kolumny. Powiedzieli mi też, że taka sprawa może powtarzać się losowo, czasem 2-3 razy w tygodniu, a czasem raz na pół roku. Byłem też w ASO w Dąbrowie Górniczej, tam poczyścili mi wszystkie styki, sprawdzili instalację i od tego czasu EPS wyłączyło mi się ze 2-3 razu. Od prawie roku jeżdżę i na razie jest spokój. Rozwiązaniem jest też poszukanie używanej kolumny ze wspomaganiem, pod warunkiem, ze mamy pewność że jest sprawna. Wtedy taką używkę można kupić nawet za 800-1000 zł. Koszt niemały, ale zawsze to mniej niż 7500 w ASO. moja rada jest taka - sprawdzić i przeczyścić styki na kolumnie kierowniczej i obserwować co będzie się działo.
Łączę się w bólu. ;) Darek.

vivian80

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Październik 2012, 14:23:31 »
Witaj Darku.
Byłam dzisiaj u elektronika jestem umówiona na spradzenie sprawy. Zostawiłąm Mu do zapoznania materiały przesłane przez Zbyszka. Zobaczymy może coś poradzi. Mam taką cichą nadzieję :cry:
Rozumiem, że walczysz z problemem już od dłuższego czasu. Ja natomiast wolałabym usunąć usterkę ponieważ jest to sprawa dużego niebezpieczeństwa jeździć z taką awarią.
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i opis Twojej historii, każda rada i wskazówka są dla mnie bezcenne  ;-) pozdrawiam

[ Dodano: 2012-10-09, 14:25 ]
Cytat: "Hants"
:shock:  :shock:  :shock:

A że tak sie wtrące - co ten czujnik ma 'wyczuwać'???

Jeśli mogłaś 'trochę' nią ruszać - to może jednak padło Ci tylko wspomaganie kierownicy?


Jest to awaria wspomagania. Ono nie padło tylko wyłaczyło się w czasie jazdy. Po ponownym odpaleniu autka działa bez problemu.
A co ma czujnik "wyczuwać" nie wiem nie znam się na tym dlatego szukam pomocy. pzdr

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Październik 2012, 22:02:45 »
Czekamy na wieści o efektach operacji.

kml

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Październik 2012, 21:31:03 »
Tak długo jak wiadmo, że można czyścić styki i to pomaga to nie powinniście tracić nadziei :) Będzie dobrze :)

Pomyślcie o EPS jak o immo w accencie 2 - trzeba raz na jakiś czas tam zajrzeć bo inaczej świruje. Ot taki urok sytuacji :D

vivian80

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Październik 2012, 21:52:06 »
No więc autko odebrane od elektronika. Pan przeczyścił układy i styki, poprawił tzw. zimne luty, ogólnie rzecz ujmując "odkurzył" elektronikę układu wspomagania. Po tej operacji podpiął pod komputer i błędu nie ma  :-). Oczywiście teraz pozostaje tak jak u Kolegi Darka testować czy to pomogło i czy ten zabieg był wystarczający innej rady nie ma gdyż na chwilę obecną układ działa i nie wykazuje żadnych usterek.
Pan elektronik poinformował mnie jednak, że gdyby sytuacja sie powtórzyła to nie ma konieczności wymiany całej kolumny kierowniczej tylko silnika układu wspomagania (tak to nazwał pewnie dobrze  bo ja się nie znam  ;-) ). I że się tym zajmnie, poszuka sprawnego używanego. Ale póki co mam jeździć a w razie czego będziemy myśleć...
Pan skasował za usługę.... 50 zł :shock: (zwłaszcza, że w ASO za samą podpinkę pod kompa skasowali 100 zł). Jeszcze są uczciwi fachowcy na tym świecie...
Tak więc bardzo dziękuję wszystkim za cenne wskazówki i rady. Bardzo mi one pomogły w rozmowie z elektronikiem i przynajmniej w ogólnym zrozumieniu problemu..
Pozdrawiam i oby układ działa... :-D

KAROL208

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Październik 2012, 22:24:43 »
Takich fachowców jak na lekarstwo. Kto by chciał czyścić styki za 50zł i zrobić diagnostykę.

vivian80

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Listopad 2012, 10:06:06 »
Witam. No więc niestety jakieś 3 tygodnie temu wspomaganie znowu wyłączyło się przy wolniejszej jeździe. Nie mając zamiaru czekać na następne umówiłam się z Panem Elektronikiem. Auto było u Niego 2 dni. Niestety bardzo ciężko o wspomaganie używane. Narazie autko mam w domku a Pan Elektronik szuka używki więc czekam na telefon. Póki co jeździ bez zarzutu ale chcę tą usterke mieć z głowy. Mam nadzieję że niedługo będzie po kłopocie.... :-|
Pzdr

Offline Zbyszek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1311
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Listopad 2012, 10:49:42 »
To nie jest dobra wiadomość. Pozostaje pytanie gdzie tak naprawdę jest ta usterka. Nie sądzę żeby trzeba było wymieniać całą kolumnę. Raczej któryś czujnik. Cały element z silnikiem używka raczej do dostania tylko przez zagraniczny e-bay .

kml

  • Gość
[Accent MC] Blokada kierownicy w czasie jazdy przy skręcie
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Listopad 2012, 19:17:37 »
Dobra wiadomość to by była gdyby ktoś wymieniał po kolei wszystkie czujniki i czyścił styki tak długo aż doszedłby który powoduje problemy.

Wymiana sztuki za sztukę nie wydaje się być docelowym rozwiązaniem - jak z jednym jest problem to i z drugim może być a wtedy co? Kolejna wymiana? :(