Autor Wątek: [i20 PB] [i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku  (Przeczytany 15547 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

djpit

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« dnia: 26 Sierpień 2012, 16:23:49 »
Witam,  pytanie -  podczas słuchania radia  odbiera jakby MONO, tweatery w drzwiach właściwie nie słyszalne, po włączeniu płyty CD, lub podpięciu radia w  komórce przez AUX, idzie idealnie czysto. Czy u was radio też tak fatalnie odbiera? (niska jakość dźwięku)
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2020, 13:00:32 przez Brt »

el capitan

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpień 2012, 08:14:49 »
Powiem, że odbiera poprawnie. Niestety w porównaniu z radiem JVC, które mam w starej astrze F, to dwie klasy niżej. Jedna kwestia to takie sobie radio - druga kiepskie głośniki.

ziutek

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Sierpień 2012, 09:02:29 »
Fabryczne audio w i20 to dramat. Zwłaszcza tony wysokie. Ale samo radio jest niezłe. Można to łatwo poprawić. Hyundai poszedł po kosztach i zamontował najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o głośniki. W drzwiach są papierowe głośniki na zawieszeniu piankowym zintegrowane z korpuso-dystansem, jednorazówki. Jak w te dystanse montowałem lepsze głośniki, to stare musiałem wyciąć:( Jednak nie te głośniki są najgorsze. Chodzi o to, że gwizdki wysokotonowe w drzwiach są podłączone bez zwrotnicy filtrującej pasmo, jedynie są dodane kondensatorki.
Ja wywaliłem te gwizdki i zamontowałem inne ze zwrotnicami(koszt 30zł). Dodatkowo wygłuszyłem drzwi matą bitumiczną. Po takim zabiegu radio zaczęło grać naprawdę przyzwoicie nawet na tych fabrycznych papierowych wooferach.
W następnym kroku wymieniłem głośniki przednie na pioneera oraz dodałem głośniki z tyłu, co przyniosło dalszą poprawę dźwięku. Jednak największą poprawę dźwięku uzyskałem po wymianie gwizdków i dodaniu zwrotnic. Polecam, nawet na samym radio gra całkiem ładnie, a na mp3 lub z płyty super.
Jeśli ktoś będzie montował nowe głośniki, zwróćcie uwagę, aby nie montować za mocnych. Fabrycznie woofery mają 20W RMS i w tych okolicach szukałbym głośników. W przednie drzwi dałem pioneer 17cm 40W RMS i jest ok, lepsza jakość dźwięku, ale na fabrycznych mogłem wyżej dawać głośność bez zniekształceń. Ciężko będzie znaleźć głośniki 17cm z RMS-em poniżej 30W, ale 35-40W da się znaleźć i końcówka mocy w miarę da sobie z nimi radę.
Pozdro

djpit

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Sierpień 2012, 18:25:25 »
zgadzam się że radio (nie mylić z CD i aux)  gra poprostu tragicznie, piszesz kolego że można założyć zwrotnicę (wiadomo że efekt  będzie) ale przecież  na CD i AUX gra idealnie....  więc to coś z "stereo" radia - tak jakby grało  w mono.  Głośniki są w miarę ok, co nie zmienia faktu że kiepskie :)

Byłem w salonie zobaczyć na nowe i20 i niestety... gra tak samo więc to nie wina mojego egzemplarza.
Szkoda mi kasy na wymianę radia na "normalne" bo to zapewne sporo kombinacji.... a starego i tak  nikt nie kupi

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Sierpień 2012, 19:28:20 »
Ja natomiast ostatnio zauwazylem ze radio dziwnie sie podglasza lub przycisza, wczesniej tego nie bylo, jedynie co podejrzewam ze pewna osoba ktora sie nie zna na tym radiu sie nim bawila i cos pozmieniala ale Ona sama nie wie czy cos zmienila bo sie nie zna i tyle :)

Jeszcze to poobserwoje czy CD to samo, albo czy przez jazde po dolkach sie moze dziac cos takiego.

djpit

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Sierpień 2012, 20:44:08 »
radio pogłaśnia się automatycznie przy wiadomościach :) - jeśli funkcja jest włączona, po wiadomościach samo się ścisza.

Nawiasem- czy możecie przewijać piosenki na CD? U mnie niema takiej "zaawansowanej" funkcji albo nie umiem... :D

Offline de_assis

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 322
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Sierpień 2012, 22:18:10 »
Cytat: "djpit"
radio pogłaśnia się automatycznie przy wiadomościach :) - jeśli funkcja jest włączona, po wiadomościach samo się ścisza.

Nawiasem- czy możecie przewijać piosenki na CD? U mnie niema takiej "zaawansowanej" funkcji albo nie umiem... :D


Wiec ta osoba o ktorej pisalem przypadkowo musiala wlaczyc ta funkcje ... wczesniej na pewno byla wylaczona, wlaczyla sie bo ktos chcial nastawic radio a zrobil co innego :) Zauwazylem ze nie wiem czy podczas wiadomosci czy raczej o pelnych godzinach i w polowach godzin sie podglasza.
Co do przewijania to teraz nie pamietam jak to jest z tym

el capitan

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sierpień 2012, 22:22:12 »
Głośność odtwarzania może również automatycznie dostosowywać się do prędkości - jest dostępna taka funkcja.

ziutek

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Sierpień 2012, 09:40:44 »
Nie zgadzam się, że na CD-AUX chodzi idealnie. Tak się wydaje w porównaniu do radia. Zwrotnice podbijają 12dB/oktawę tony wysokie oraz filtrują pasmo, co sprawia, że nie ma "piasku" w sopranach. Dźwięk staje się wyraźniejszy i czystszy.
Po zastosowaniu zwrotnic trzeba pobawić się korektorem, przy odsłuchu radia trzeba podbić soprany na +7 do 8 jak na moje ucho, natomiast przy cd-aux tych sopranów jest znacznie więcej(dlatego wydaje się na fabrycznym zestawie, że cd-aux gra idealnie) i trzeba mniej podbić jak dla mnie +3 do 4.
Zastosowanie zwrotnic polepsza dźwięk z radia w sposób zdecydowany, przeskok jak dla mnie 2 klasy wyżej, da się słuchać radia po prostu. Radio na fabrycznych gwizdkach z kondensatorem to bełkot.
I jeszcze jedno, wydawało mi się, że fabryczny bas jest w miarę - zmieniłem zdanie jak wygłuszyłem drzwi - bas dopiero się pojawił, a to co było wcześniej nazwał bym pyrkaniem.
Ogólnie bardzo polecam, za niewielkie pieniążki można poprawić jakość dźwięku zdecydowanie. Sam demontaż boczków trwa ze 2 minuty. W boczkach jest dużo miejsca na zwrotniczki, a złożenie boczków z powrotem jest banalnie proste.
Gwarancji też się nie traci - pytałem w serwisie i powiedzieli, że głośniki mogę sobie wymieniać sam, byle miały parametry zbliżone do fabrycznych, żeby radio się nie spaliło...co jest nierealne, jak stosuje się głośniki 4 Ohm :)
Ja zastosowałem takie zwrotniczki z gwizdkami:
TWEETERY PEIYING PY-T59 + zwrotnice + okablowanie - na allegro za około 30zł

W sumie można spróbować odlutować kondensator i dać zwrotniczki do fabrycznych gwizdków, które na 1 rzut oka wyglądają solidnie(tekstylne), ale nie miałem czasu się bawić, zamontowałem od razu cały zestaw.

djpit

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Wrzesień 2012, 20:32:05 »
a powiedz kolego czym wygłuszyłeś te drzwi? gdzie kupić taki materiał?  Zrywałeś tą folię z drzwi ?

ja bym nie chciał pruć głośników fabrycznych z przodu bo potem będzie cięko tam coś wsadzić, a nie są takie tragiczne w sumie, wolę na tył dać lepsze  (mam 3D)

ziutek

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Wrzesień 2012, 14:57:39 »
Tak, zrywałem folię i zaklejałem wszystkie dziury mata bitumiczną. Duży wybór jest na allegro, można też użyć dekarskiej, albo uniwersalnej do wyciszeń(bitumicznej - takiej użyłem, kupiłem w sklepie z farbami, lakierami itp). Są to maty samoklejące, tak więc tylko się wycina, dokłada i przy pomocy suszarki dociska i gładzi. Radziłbym w tył nie inwestować głośników, bo nie usłyszysz dużej różnicy. Zmiana z przodu da sporo. Ale największą różnicę usłyszysz po wygłuszeniu drzwi i dodaniu zwrotnic do gwizdków. Nie wiem, jak jest w wersji 3d, gdzie montowane są głośniki z tyłu i jaką mają średnice. Wiem tylko, że drzwi w wersji 3d są większe od 5d, więc jest szansa na jeszcze lepsze brzmienie z przednich drzwi(większa komora dla głośnika).
Żeby głośnik zagrał dobrze podstawą jest stworzenie dla niego komory - wygłuszenie matą drzwi(nie wiem jak to zrealizować z tyłu w wersji 3d).

Offline robaszek127

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 1459
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Wrzesień 2012, 17:54:34 »
Są fajne maty dekarskie z jednej strony folia aluminiowa i przyklejają sie dobrze do blachy bez żadnego podgrzewania. Ostatnio właśnie tym oklejałem wszystkie drzwi od środka ale tylko po połowie bo miałem maty za mało. Spokojnie też można użyć tanich mat styropianowych plus klej.
Co do głośników z przodu mam magnaty 13cm a z tyłu magnaty coś ok 17cm plus gwizdki 4 na słupkach drzwi.
Ale dopiero radyjko pioneer 7600mp z fajnymi ustawieniami dźwięku ładnie wykorzystuje głośniki. Można w nim ustawić czy wycentrowany ma być dźwięk na całe auto i ładnie grają tylne głośniki. Czy też wycentrowanie ma być tylko na przednie głośniki i wtedy tył słabiej gra ale niestety przednie 13 nie są już w stanie dać w miarę ładnych basów.

biom666

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Luty 2013, 23:19:40 »
Ja również przeżyłem koszmar używania pseudo-głośnikow w korpuso-dystansach(o czym pisałem już tu: http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1042). Podtrzymuję swoje zdanie na temat tego badziewia. Co do radioodtwarzacza nie jest taki zły, podczas słuchania płyt CD- oryginalnych gra bardzo ładnie(na moim zestawie - Helix 16cm + sub woofer). Gorzej jest na MP3 - każdy album brzmi inaczej, raz podbite basy, to znów przegłośnione, potem mało basów. Przez to często muszę przestawiać parametry. Taka jest cena MP3, kupcie oryginalną płytę to usłyszycie różnicę. A odbiornik radiowy? Według mnie bardzo dobry. Pozdrawiam :-)

vqsoft

  • Gość
[i20 PB] Radio i20 - jakość dźwięku
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Czerwiec 2013, 19:06:15 »
Panowie to jakiej wielkości głośniki kupić do i20 do przodu ? jaki rozmiar tam siedzi ?