Autor Wątek: Katalizator, spalanie, zawory.  (Przeczytany 10821 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grand

  • Gość
Katalizator, spalanie, zawory.
« dnia: 02 Sierpień 2012, 16:14:25 »
Witam! Mam taki problem, mój poniak chyba troche za dużo pali, miałem ostatnio pusty bak, wlałem 10 litrów i zrobiłem dziennie 15km czyli wyszło 10km i znowu pusty bak... Zastanawiałem się, że może to sonda uszkodzona, ale widać, że jest cała i czysta. Jakieś rady? Słyszałem, że wycięcie katalizatora troche "od muli" samochód, tylko co tam wstawić?

Drugie pytanie, mam do wymiany uszczelkę pod klawiaturą, ojciec coś marudził, że zawory klepią, jak są ustawiane zawory w poniaku? Coś słyszałem, że hydraulicznie, ale nie jestem pewien, w moim dawnym fordzie ustawiałem sam, a tutaj nie mam pojęcia jak.

Pozdrawiam G.

[ Dodano: 2012-08-07, 21:42 ]
odśnieżam.

voytekk1

  • Gość
Katalizator, spalanie, zawory.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpień 2012, 13:02:04 »
Pusty bak to nie zawsze pusty bak, 2 z 2 poniaczy z którymi miałem do czynienia miało ten sam objaw czyli jak paliwa było poniżej 1/4 baku to pokazywał przy krótkich trasach pusty. Zalej więcej i zobaczysz jak pali. Ja mam kata wyjętego i wszystko jest ok, w to miejsce jest wspawana rura. Na przeglądach się nie czepiają, ale jest głośniejszy i tylny tłumik bardziej dostaje. Poprawa na pewno jakaś jest, ale wrażenie potęguje też większa głośność. Wymiana uszczelki to dość prosta sprawa, zawory z tego co wiem idzie ustawić samemu, lepszy opis powinieneś mieć w książce która krąży w pdf np tu: http://chomikuj.pl/klamer87/hyundai+pony+-+excel+-+budowa+eksploatacja+naprawa czy tu http://chomikuj.pl/eres68/Dokumenty/sam+naprawiam/hyundai+pony+-+excel+-+budowa+eksploatacja+naprawa Jak coś to mam wersję drukowaną

Grand

  • Gość
Katalizator, spalanie, zawory.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpień 2012, 14:05:13 »
Dzięki za odpowiedź, wymieniłem sonde, miałem identyczną boscha w piwnicy i powiem, że lepiej jest.
Z tym katem, tak myślę opłaca się? Mój poniacz i tak jest głośny więcej nie wiem czy będzie sens wycinać. O przegląd się nie boje.
Dzisiaj musiałem zamówić szczęki bo się skończyły, takie zamówiłem: http://allegro.pl/hyundai-pony-1991-1994-szczeki-hamulcowe-tyl-i2537584098.html

voytekk1

  • Gość
Katalizator, spalanie, zawory.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpień 2012, 18:12:40 »
Jak coś to można bardzo prosto w Poniaczu sprawdzić błędy na komputerze, a co do kata to nic Ci nie poradzę bo jak kupiłem to już taki był. Opinie na ten temat są bardzo różne i nie będę się do żadnej przychylał. Szczęki spoko, mi całe bębny leżą w piwnicy i czekają na swoją kolej

Offline Timon

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 500
Katalizator, spalanie, zawory.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpień 2012, 22:52:04 »
Mi spalanie spadło o ~2l/100km po wymianie filtru paliwa i powietrza. Pamiętasz kiedy ostatnio wymieniałeś? Koszty niewielkie - z przesyłką za oba zapłaciłem 60zł. Wymiane ogarniesz sam. Poza tym wskazówka ostatni kawałek swojego podnoszenia się pokonuje bardzo powoli. Przykładowo jak masz prawie pełny bak to bardzo szybko podniesie Ci się do jakichś ~80% przedziałki, a następnie będzie się podności coraz wolniej. Nie jest to nawet kwestia tego, że jak jedziesz to się buja paliwo w baku, bo gdy włączysz zasilanie na stacyjce i będzie auto stało w miejscu to będzie tak samo.

Sprawdź czy nie masz gdzieś nieszczelnego wydechu, bo przez to może głośno chodzić. Niekoniecznie końcowy tłumik, ale np. jakieś łączenie po drodze.

Mechanik ostatnio mi mówił, żeby nie dojeżdżać do rezerwy, bo się może pompa paliwa zatrzeć i inne elementy układu paliwowego - są smarowane benzyną. Poza tym powiem Ci, że jak się zaleje pełny zbiornik to mocy przybywa (nie wiem, może już mam pompę słabszą, ale jak pełny zbiornik jest auto aż się rwie).

Grand

  • Gość
Katalizator, spalanie, zawory.
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sierpień 2012, 13:46:42 »
Filtr paliwa był wymieniany nie dawno, czyściutki.
Chyba ten filtr paliwa wymienie.
Mam taki problem iż w tylnym nadkolu zrobiła się dziura przy samym progu, jak myslicie barana tam nalać i będzie stykać czy wyspawać taką blaszke żeby dziure zakryć?

[ Dodano: 2012-08-21, 10:59 ]
Filtr powietrza oczywiście.

Panowie, macie jakis tutorial jak wymienić szczęki hamulcowe?
Bo obecnie narazie nie ma kto mi zrobić, a szkoda, aby leżały a ja dalej bez hamulców z tyłu.

szczuraz

  • Gość
Katalizator, spalanie, zawory.
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Wrzesień 2012, 16:36:42 »
wymiana szczęk:
 1. spuszczasz ręczny żeby koła w tylnej osi kręciły się swobodnie.
2. zdejmujesz koło
3. podważasz dekielek na srodku bębna i wypychasz go do zewnątrz
4. wybierasz palcem smar ze środka, zakładasz nasadkę 32 lub 34 do tego konkretną przedłużkę i odkręcasz.
5. po odkręceniu opukujesz młotkiem bęben dookoła i o ile samoregulator nie pozostawił szczęk rozwartych w wytartej części bebna wszystko zejdzie bezproblemowo.
6. Robisz sobie zdjęcie szczęk ze sprężynkami i samoregulatorem.
7. skręcasz płaskoszczypcami samoregulator żeby zlikwidować napięcia na sprężynkach.
8. rozpinasz płaskoszczypcami sprężynki i szczęki wypadają same na boki.

przy montażu zwróć uwagę na kierunek montażu samoregulatora oraz blaszki poruszajacej nim. Jak założysz odwrotnie widełki to jej nie włożysz. chyba to wszystko.

przybliżony czas operacyjny na jedno koło ~ 2.5 piwa 0.6  ;-)

Offline kosmos2011

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 8169
Katalizator, spalanie, zawory.
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lipiec 2015, 18:57:25 »
Wartości luzów zaworowych strona 82 http://hyundaiklub.pl/forum/dload.php?action=file&id=5