Autor Wątek: [Tucson] blokada napędu 4x4  (Przeczytany 18036 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adamdvd

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« dnia: 07 Lipiec 2012, 09:14:37 »
witam mam pytanko wg instrukcji jeżeli zablokuje się napęd 4x4 to przy przekroczeniu 60km/h napęd powinien się sam odblokować,u kolegi tak jest też ma tucsona tyle że na benzynę,u mnie cały czas jest włączony tcs? czy może tak być? jechałem 80km/h i napęd czły czas  miałem na 4 koła?

dareczekw

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lipiec 2012, 10:30:33 »
TCS to jest kontrola trakcji (poślizgu kół). Jak kontrolka się świeci to jest wyłączona i podczas startu lub na śliskiej nawierzchni można "buksować" kołami i to się samo nie wyłancza. Natomiast blokada 4x4 to jest ta kontrolka co wygląda jak mosty (takie H) a to już powinno od 40 km/h się wyłączyć bo inaczej mosty się rozlecą. Jak jest włączone to wszystkie koła ciągną jednakowo a wiadomo na zakrętach inna jest droga kół wewnętrznych a inna zewnętrznych.

zbyh

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec 2012, 10:34:31 »
Jak zapewne wiesz Tucsona w normalnych warunkach napędza przednia oś, a w razie uślizgu przednich kół automatycznie załącza się tył. Gdy włączysz przycisk 4WD napęd jest na obie osie pojazdu ale tylko do 40 km/h, powyżej tej prędkości napęd na tył automatycznie się rozłącza, gdy prędkość zmniejszy się poniżej 40km/h załączy się ponownie. Przy jeździe w terenie z napędem 4x4 zaleca się wyłączenie trakcji przyciskiem, gdyż elektronika w razie poślizgu blokuje np: hamulce. Tyle ja wiem o napędzie.

adamdvd

  • Gość
Re: blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipiec 2012, 13:53:14 »
dzięki za odpowiedź właśnie ten przycisk 4wd cały czas świeci? myślałem o tym a napisałem tcs:) ciekawe co to może być może coś z elektroniką  ? jak kupowałem  samochód to był sprawdzany w dwóch serwisach Hyundaia na komputerze i nic nie stwierdzili tyle że o tym nie wiedziałem a komputer może powinien wykryć jakby to było coś ważnego?

czaperek

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lipiec 2012, 14:46:21 »
A próbowałeś wyłączyć 4WD przyciskiem z lewej strony kierownicy,może masz po prostu załączony.
Mam tak u siebie, jak załącze przycisk (chyba WD LOCK- nie pamietam) świeci sie kontrolka w prawym dolnym rogu tablicy w kształcie odwróconej litery H.

Offline volcan

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 540
    • http://www.prace-geologiczne.pl
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lipiec 2012, 16:55:12 »
Cytat: "dareczekw"
TCS to jest kontrola trakcji (poślizgu kół). Jak kontrolka się świeci to jest wyłączona i podczas startu lub na śliskiej nawierzchni można "buksować" kołami i to się samo nie wyłancza. Natomiast blokada 4x4 to jest ta kontrolka co wygląda jak mosty (takie H) a to już powinno od 40 km/h się wyłączyć bo inaczej mosty się rozlecą. Jak jest włączone to wszystkie koła ciągną jednakowo a wiadomo na zakrętach inna jest droga kół wewnętrznych a inna zewnętrznych.


Wszystko byłoby prawdą - gdyby nie fakt, że piszesz, jakby Tucson miał blokady mostów i nie miał centralnego mechanizmu różnicowego (w jakiejkolwiek formie).

Krótko - głupoty piszesz :)

zbyh

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lipiec 2012, 18:06:13 »
Cytat: "czaperek"
A próbowałeś wyłączyć 4WD przyciskiem z lewej strony kierownicy,może masz po prostu załączony.
Mam tak u siebie, jak załącze przycisk (chyba WD LOCK- nie pamietam) świeci sie kontrolka w prawym dolnym rogu tablicy w kształcie odwróconej litery H.


Jeżeli załączysz napęd przyciskiem świeci się lampka kontrolna włączenia napędu w postaci [4WD LOCK] a lampka z rysunkiem dwóch mostów jest to lampka ostrzegawcza napędu 4WD, po włączeni zapłonu zapala się razem z innymi kontrolkami i po chwili powinna zgasnąć, jeżeli pali się cały czas oznacza to że z napędem jest coś nie tak

piter1777

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lipiec 2014, 13:01:24 »
a jak sprawdzić czy po włączeniu napędu faktycznie działa czy dopiero zima

[ Dodano: 2014-07-27, 21:53 ]
a wracając do tematu jak załącze  4wd to na zwykłej drodze odczuje jakąś zmianę

Offline seboc

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 142
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lipiec 2014, 22:32:18 »
Cytat: piter1777
a jak sprawdzić czy po włączeniu napędu faktycznie działa czy dopiero zima


Rusz szybko na troche zapiaszczonym asfalnie a najlepiej na lekkim wzniesieniu na zwirze jakims.

Podczas deszczu tez czuc, ze sie naped wlacza. Zwlaszcza na luku jakims, gdy na drodze sa koleiny.

wald

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lipiec 2014, 12:02:41 »
Aby sprawdzić czy działa to: na małym placu przejedź powoli na pełnym skręcie i w czasie tej jazdy wciśnij przycisk 4WD i wówczas jak jest sprawny to samochód powinien sam zwolnić i powinieneś poczuć lekkie zarzucanie tyłu.

spidigon

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Lipiec 2014, 08:37:14 »
Najlepiej stanąć na luźnej nawierzchni,włączyć 4WD lock,ruszyć dynamicznie żeby zerwać przyczepność.
Powinny zostać cztery ślady po takim ruszeniu.

wald

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Lipiec 2014, 11:39:04 »
A co na to TCS, skąd 4 ślady jak nie ma blokady tylnego mostu. To nie UAZ.

spidigon

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Lipiec 2014, 10:22:51 »
Cytat: "wald"
A co na to TCS, skąd 4 ślady jak nie ma blokady tylnego mostu. To nie UAZ.

Ja tak sprawdzałem przy kupnie.Na szlakowej drodze poprosiłem właściciela żeby włączył 4WD lock i ruszył dynamicznie.Stojąc z boku widziałem, że wszystkie koła ciągnęły.Poza tym po ruszeniu zostały cztery dołki.
TCS nie ruszałem - myślę że to nawet lepiej; układ blokuje buksujące koło i napęd ma możliwość ruszyć drugie.

piter1777

  • Gość
[Tucson] blokada napędu 4x4
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Lipiec 2014, 12:08:52 »
jest ok, sprawdziłem  tak jak proponował ,wald, pozdrawiam

[ Dodano: 2016-01-13, 09:46 ]
Witam , pytanko jeśli zrywam przyczepność na przednie koła to mają się dołączyć tylne ok, ale czy wtedy jakaś lampka się zapala od napędu , bo jeśli włączam 4wd to się świeci ale tylko do 40km napęd działa

[ Dodano: 2016-01-15, 08:59 ]
Witam , pytanko jeśli zrywam przyczepność na przednie koła to mają się dołączyć tylne ok, ale czy wtedy jakaś lampka się zapala od napędu , bo jeśli włączam 4wd to się świeci ale tylko do 40km napęd działa