Autor Wątek: [ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna  (Przeczytany 10913 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tomp1

  • Gość
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« dnia: 19 Czerwiec 2012, 10:37:31 »
Witam wszystkich,

Od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem rocznego Hyundaia IX20  :->
Kupiłem go z przebiegiem 5500 km tak wiec wciąż na tzw "dotarciu". Dlatego tez podejrzewam że spalanie ma trochę zawyżone. Na razie komputer pokładowy podaje średnie spalanie 7,5 l (miasto 50% trasa 50%). Biorąc pod uwagę że komputery zawsze zaniżają średnie spalanie to jest to moim zdaniem, jak na tak mały silnik, przynajmniej o jeden litr za dużo  :-?  Gdzieś czytałem że na początku przy docieraniu silnika samochód więcej pali. No własnie: Czy to prawda ? Czy wy też tak mieliście ? I po ilu km skończy się to "docieranie" ?

Leszek_S.

  • Gość
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Czerwiec 2012, 11:46:37 »
Cytat: "tomp1"
Gdzieś czytałem że na początku przy docieraniu silnika samochód więcej pali. No własnie: Czy to prawda ?

Moim zdaniem to nie prawda. Miałem od nowości Lantrę z silnikiem 1,5 na trasie paliła 6,5 - 7 po mieście 9 - 10 od początku czyli od przebiegu 1,2km - z takim przebiegiem wyjechałem z salonu ;-) teraz silniki są docierane na hamowniach.

Myślę, że spalanie na poziomie 7,5 przy silniku 1,4 w trybie mieszanym jest jak najbardziej OK.

Pozdrav
Leszek

tomp1

  • Gość
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Czerwiec 2012, 12:26:13 »
No tak, tylko że 7,5 l/100km to srednie spalanie dla silnika 1,6. Tak wiec jaki jest sens w produkowaniu słabszego silnika ktory tyle samo pali ?

Leszek_S.

  • Gość
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwiec 2012, 12:49:49 »
Spalanie zależy też od wielu innych czynników przy benzynie tak na prawdę. A najwięcej zależy od tego jaką masz "nogę" ;-), ale też zależy od opon, w brew pozorom wiele zależy też od asfaltu po jakim jeździsz.

Mogę to zademonstrować u siebie na drodze z Kielc do Borkowa, gdy nagle zmienia się asfalt :shock: samochód nagle dostaje przyspieszenia a noga na pedale gazu nawet nie drgnie. Jaki z tego wniosek :?: asfalt na który się wjeżdża ma mniejsze opory toczenia :!: a co za tym idzie i mniejsze spalanie a było to ewidentnie widać w Yarisie, w którym miałem miernik chwilowego spalania ;-)

Poza tym im słabszy silnik tym musisz mu mocniej depnąć, żeby cokolwiek z niego wydusić. Ale jeśli chciałbyś jeździć ekonomicznie to idę o zakład, że dałbyś radę zejść ze spalaniem przynajmniej o 0,5 l/100 km tylko jaki jest tego sens :?: :mrgreen:

Uuuuu kolego widzę, żeś z Bilczy k/Kielc :-D zapraszam do wpisania się na listę obecności
:arrow: http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=420 :mrgreen:

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
Re: Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwiec 2012, 14:58:25 »
Cytat: "tomp1"
Witam wszystkich,

 I po ilu km skończy się to "docieranie" ?


To zależy już tylko od Ciebie...:)
Proces docierania to wzajemne układanie się samochodu i kierowcy, który może różnie przebiegać w zależności od kierowcy i auta. Nie da się tego zrobić na hamowni producenta. Silnik, sprzęgło, skrzynia, łożyska i wszystkie inne elementy ruchome wymagają wzajemnego dopasowania w zmiennych warunkach obciążeniowo-temperaturowych, a to ostatecznie następuje dopiero w realnych warunkach użytkowania, bez względu na to ile km na rolkach zrobił producent (a właściwie zrobiło samo auto). O tym jaki będzie tego skutek decyduje przede wszystkim kierowca i warunki eksploatacji. Zresztą producent mówi o tym jasno w każdej instrukcji obsługi... To między innymi dlatego jedne samochody od nowości przejeżdżają taniej i bezawaryjnie więcej km a inne przejeżdżają mniej. Zakładając oczywiście, że ich stan techniczny na początku jest taki sam i zbliżone są warunki eksploatacji. I sam fakt, że dzisiejsze docieranie nie wymaga już pracy doktorskiej jak przy Polonezie, nie może prowadzić do wniosku, że jest bez znaczenia...
Biorąc nowe auto sami o tym decydujemy. Jak kupujemy używkę, możemy tylko liczyć na to, że nie jeździł nim jakiś przedstwiciel handlowy, któremu wmówiono w salonie, że za rogiem może już deptać do oporu...:)
Ale miło, że jesteś kolejnym użytkownikiem ix20. Życzę szerokości i bezawaryjności :)

P.S.  I 1.4 i 1.6 to klasyczne szestnastki, w dużym mieście swoje wypiją, bo brak im lepszej elastyczności od dołu. Niestety... Poza tym, lepsze drogi i opony mogą Tobie tylko pomóc w tej kwestii...

Offline endriu

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 107
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Czerwiec 2012, 16:21:43 »
Zgadzam sie w kazdym calu z ph71 ja mam 14 tys za sobą i jest dobrze ostatnio z Poznań - Swieradów 260 km spalanie 5,4  :-) w miescie wiadomo prawie 7l ale to normalne .

beazee

  • Gość
Re: Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Czerwiec 2012, 14:17:21 »
Cytat: "tomp1"
Na razie komputer pokładowy podaje średnie spalanie 7,5 l (miasto 50% trasa 50%).

To i tak ładne spalanie Ci podaje.
Jako niewolnik górek, miasta i krótkich dystansów nie mam się co porównywać.
Faktem jest, że im cieplej sie zrobiło tym i spalanie troszkę spadło.

tomp1

  • Gość
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Czerwiec 2012, 07:49:29 »
OK. Dzieki wszystkim za odpowiedzi. Czyli nie jest tak źle, a jak piszą ph7 i endriu to po paru tysiącach km będzie lepiej  ;-)

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwiec 2012, 09:22:44 »
Cytat: "tomp1"
OK. Dzieki wszystkim za odpowiedzi. Czyli nie jest tak źle, a jak piszą ph7 i endriu to po paru tysiącach km będzie lepiej  ;-)


Bo oprócz mechaniki, musi się do auta dotrzeć także kierowca...
Im szybciej tym lepiej... i dla auta i dla portfela kierowcy :)

tomp1

  • Gość
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Czerwiec 2012, 07:32:31 »
Cytat: "ph71"
Cytat: "tomp1"
OK. Dzieki wszystkim za odpowiedzi. Czyli nie jest tak źle, a jak piszą ph7 i endriu to po paru tysiącach km będzie lepiej  ;-)


Bo oprócz mechaniki, musi się do auta dotrzeć także kierowca...
Im szybciej tym lepiej... i dla auta i dla portfela kierowcy :)


ph7 jesli o mnie chodzi to nie mam "cięzkiej" nogi. Staram sie nawet jezdzić tak jak wskazuje komputer co czasem wygląda jak jazda emeryta. Co innego  w moim poprzednim aucie (peugeot 206 HDI) w którym można szaleć do woli a spalanie i tak oscyluje w granicach 6l/100 km  ;-)  Stąd mój wątek o wysokim jak na ekonomiczna jazdę spalanie.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Czerwiec 2012, 08:46:53 »
Cytat: "tomp1"
Cytat: "ph71"
Cytat: "tomp1"
OK. Dzieki wszystkim za odpowiedzi. Czyli nie jest tak źle, a jak piszą ph7 i endriu to po paru tysiącach km będzie lepiej  ;-)


Bo oprócz mechaniki, musi się do auta dotrzeć także kierowca...
Im szybciej tym lepiej... i dla auta i dla portfela kierowcy :)


ph7 jesli o mnie chodzi to nie mam "cięzkiej" nogi. Staram sie nawet jezdzić tak jak wskazuje komputer co czasem wygląda jak jazda emeryta. Co innego  w moim poprzednim aucie (peugeot 206 HDI) w którym można szaleć do woli a spalanie i tak oscyluje w granicach 6l/100 km  ;-)  Stąd mój wątek o wysokim jak na ekonomiczna jazdę spalanie.


Dobrze Ciebie rozumiem. Poprzednie dwa auta, którymi jeździłem to też były turbo diesel'e... :) Nabrałem innych przyzwyczajeń.
Pisząc o docieraniu kierowcy miałem na myśli nie tyle kwstię "cieżkiej nogi", co zmianę sposobu jeżdżenia wynikającą z całkowicie odmiennej charakterystyki silników.

beazee

  • Gość
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Lipiec 2012, 14:23:06 »
Cytat: "tomp1"
Czyli nie jest tak źle, a jak piszą ph7 i endriu to po paru tysiącach km będzie lepiej  ;-)


Możliwe, ze nie jest źle gdy jeździsz 1.6 jak chłopaki wyżej.
Celowo sprawdziłem to na autostradzie. 160km w jedną stronę i spowrotem.

Na pokładzie tylko ja + syn w foteliku, bagażnik pusty.
Nożny "cruise control" ustawiony tak by komp wskazywał pomiędzy 5L a 5.5L/100km.
Dawkując paliwo by zmieścić się w tych widełkach moja średnia predkość podróżna wyniosła 80km/h tam i 90km/h spowrotem.
Była to naprawdę dłuuga droga. Szczególnie, że wszyscy mnie wyprzedzali.

Ekonomiczne spalanie na tarsie przy silniku 1.4 w granicach 6 litrów / 100km wymusiło podróżowanie z prędkościami poniżej 100kmh.
Nie da sie ukryć, że auto jest wysokie i to już samo z siebie może powodować opory aerodynamiczne.

Jutro oddaję IXa na roczny przegląd ale nie sadzę by cokolwiek się zmieniło.

Offline ph71

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 213
[ix20] Wyższe spalanie - 1,4 benzyna
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Lipiec 2012, 11:38:23 »
Czy to będzie 1.4 czy też 1.6, jedno pozostaje wspólne: uzyskanie wyników zbliżonych do katalogowych będzie wymagało sporej cierpliwości... Ale jest możliwe. Łatwiej o to na pustej, równej drodze, i to jadąc samemu, gdzie raz po raz nawet my wyprzedzamy. Psyche kierowcy nie cierpi aż tak bardzo :)
Gorzej, jeśli sami jesteśmy tylko wyprzedzani przez pozostałych. Aby tego uniknąć lub ograniczyć czasami zmuszeni jesteśmy nieco podeptać i czar małego zużycia pryska jak bańka mydlana. Szczególnie pod dużym obciążeniem auta podczas wakacyjnych wyjazdów. Za to samopoczucie kierowcy chwilowo się poprawia :) Przynajmniej do najbliższego tankowania (ale za to dzieci nie pytają w kółko czy coś się stało, bo ciągle ktoś nam siada na ogonie i przebiera nogami aby nas wyprzedzić przy pierwszej okazji).
Pisząc swoją opinię na temat tego auta na portalu autocentrum, właśnie przeciętną elastyczność silnika i związane z nią zużycie paliwa wskazałem jako największą słabość tego auta.
Tak czy inaczej, wszystko tkwi w głowie i w prawej stopie...:)

Offline KoTeK

  • Giełda
  • ***
  • Wiadomości: 185
3000 za mną i jeszcze więcej przedemną....
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lipiec 2012, 22:13:20 »
Witam.....
W mieście mój 1,6 pali stanowczo za dużo (mam nadzieję, że to jest "narazie"). W trasie - kufer załadowany po brzegi - 3 dorosłe osoby na pokładzie - spalanie 6,4 - 7,6l/100km. To 7,6 - to klima przez 95% drogi około 300 km włączona. Do katalogowego 5,7 trochę brakuje. Niestety miasto wygląda już zdecydowanie gorzej. Mam nadzieję, że z biegiem czasu będzie tylko lepiej.
Komputer pokładowy pokazywał zawsze o około 0,5 litra mniej niż wynikało z matematyki: litry/km.